Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Orvosok! Miért van az, hogy...

Orvosok! Miért van az, hogy az egyik orvos görög szavakat használ diagnozisra, a másik meg latint vagy még azt is keveri a magyarral?

Figyelt kérdés

Pl. két bőrgyógyász.


Foorvos bőrgyógyász1: Paronychia (para = mellett, onxyx=korom, ez full gorog)


Sebesz borgyogyasz2: jobb láb I ujj medialis (latin) szélén ék. alak metszett lathato. (foorvos meg ugy irta, hallux paronychia)


A sebesz meg magyar roviditest is belekevert. Az elso borgyogyasz teljesen gorog diagnosztikai szavakat hasznalt, mig a sebesz borgyogyaszati kepesitessel meg magyart es latint.


Ez is olyan mint a szamvitelben magold be a merleg osszes reszeit majdnem, meg a koltseg fajtakat es azon belul is, majd sorold is be oket, csak szerencsere van egy gep ami ezt mar kivalasztja nekik. Es van minden nyelven szamvitel "nyelv" ha jol tudom.


De az orvosoknak le kell irniuk a sajat megfigyelesuket, esn em arrol van szo, hogy ezt igy vagy ugy kell irni, a prefixumot gorogul irja de irhatna latnul. A masodik prefixumot irhatna megint ugyaolyan eredetu nyelven vagy kulonbozon.


Ezt mi alapjan dontik el?



nov. 14. 17:35
 1/9 anonim ***** válasza:
22%

Ha betegséget/kóros folyamatot akarnak megnevezni, akkor azt általában görögül szokták. Az anatómiai fogalmakat pedig latinul.

A példádban az első bőrgyógyász a betegséget (körömágygyulladást) írta le a görög paronychia kifejezéssel, míg a második bőrgyógyász az elváltozás anatómiai elhelyezkedését írta le a latin medialis szóval.

Tudtommal arra nincs szabály, hogy a magyart mikor és hogyan lehet belekeverni, szerintem ez ízlés kérdése. Alapvetően a kórlap nem a betegnek szól, hanem az orvosok közötti kommunikációra szolgál, ők pedig megértik úgy is ha 3 nyelven íródik, tele rövidítésekkel.

nov. 14. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
59%
Nem igazán döntés, hanem megszokás, a lényeg, hogy egyértelmű legyen. Vagy pl. ott van a léppel kapcsolatos dolgokra használt lien illetve splen, a magyar orvosi nyelvre nagy hatása volt a német szokásoknak, így talán többet találkozhatsz a lien alakjaival, de a nemzetközi angol nyelvű irodalomban a splen formái láthatók főleg.
nov. 14. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
21%

Sokszor azon is múlik, hogy az asszisztens mely szavakat érti, tudja helyesen leírni.

Láttam én már olyat, hogy az orchidopexiát lemásolta orchitectomiának. Ami ugyan nem létezik, de a t helyén d vel, viszont, brutálisan mást jelent.

nov. 14. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

1


A paronychia nem gyulladas, annak a suffix itis. Maga a korom nem tud begyulladni mert az nem olyan strukturaju mint pl. a subcutis retege a borodnek.


Az -ia suffix egy "allapotot" jelol, ami a jo ellentettje minosegileg. Az elso borgyogyasz nem gyulladast irt le.

nov. 14. 21:17
 5/9 anonim ***** válasza:
25%

"A paronychia nem gyulladas, annak a suffix itis"


a görög szóba hogyan kerülhetne latin végződés?


Az orvosi nyelv nem egy élő nyelv, még azt se lehet rá mondani, hogy latin, mint láthatod, vannak benne változatos dolgok, nem lehet ráhúzni élő vagy holtnyelvek szabályait. Nem is nyelvként funkcionál a szó szoros értelmében, 1-2 kivételt leszámítva egy orvos sem tud beszélni latinul, itt csak szavak vannak, amiknek egyezményes jelentése van, függetlenül attól, hogy milyen eredetű a szó. Én se tudnám megmondani, mikor végződik pl. egyszer -a-ra vagy -um-ra egy szó, simán csak megszokásból használja kb. mindenki, gondolom valami birtokviszonyra meg nemekre vezethető vissza, de ez érdekelje a nyelvészeket, az orvosi nyelvnek nem az a lényege, hogy folyékony beszéd legyen, hanem adott struktúrákra, elváltozásokra egyértelműen lehessen utalni.

nov. 14. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Az orvosi nyelvnek megvannak a szabalyai, erre nem tudok mast mondani. Ennek ha utananezel akkor latni fogod. Nezz utana mit jelent az -ia suffix es az -itis suffix. Az itis gyulladas, te meg -ia ami nem az.


Pl Leukemia (leuk gorog, ia nem tudjak meghatarozni hogy gorog vagy latin, de mivel az orvosi nyelv kb 3/4-e gorog eredetu, ezert sanszos, hogy gorog), hypoxia, asphyxia. A hypoxia miota gyulladas? Az alacsony oxigen valamely szervedben, egy allapot. Asphyxia ugyanez, csak az mar az egesz testre vonatkozik, oxigenre.


Van megjobb. -osis, ez mar lehet gyulladasos, de inkabb hasonlit az -is jelentesere.


Hepatitis az mar gyulladas - majgyulladas


Endocarditis megint sziv gyulladas belul.


En orvosokat kerdeztem, de te tisztan lathatoan nem az vagy... mindegy lezarom a kerdest, szerintem egyikotok sem orvos, hogy tudna hiteles valaszt adni.

nov. 14. 22:14
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Orvosként az a véleményem, hogy az ilyen okoskodásnak lópénisz értelme nincs.
nov. 14. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
65%

Már ott látszik, hogy a válaszokra érkezik 16 értékelés, 15 éve vagyok itt a gyakorin, egy ilyen semmitmondó kérdésre, ami nem a családok témakörben jelent meg, és ennyi értékelés jön, az csak a kérdező alt accjai miatt lehet.


Az orvosi nyelvnek továbbra sincs semmi szabálya, csak a nevében nyelv, ha ezt nem vagy képes felfogni, akkor tényleg jobb, ha lezárod magadban is a kérdést. Az -ia -itis gyulladás dolgot végképp nem értem miért kevered össze.

nov. 14. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk a kórlapba mindenki azt ír amit akar, annyi a kikötés, hogy a zárójelentésben az epikrízis egységes legyen, ne legyen benne összevissza magyar és latin szó. A többi részét viszont a fene se javítgatja át.
nov. 14. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!