Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Hogy engedhetik meg, hogy egy...

Hogy engedhetik meg, hogy egy strandon az egészségügyi szobában egy egyetemi hallgató legyen?

Figyelt kérdés

Múltkor beszélgettem egy ismerősömmel aki jelenleg harmadéves mentőtiszt hallgató és mondta, hogy a nyáron fog menni dolgozni strandra és ő lesz ott az egészségügyi helyszínbiztosító.


Gondoltam biztos megvan neki a mentőápolóija, kérdeztem is tőle de azt mondja nincsen semmilyen egészségügyi végzettsége. Nem mondtam neki semmit mert nem akartam megbántani de nem vagyok valami nyugodt ha egy ilyen tapasztalatlan emberke felügyel több száz ember épségére.


Ti mit gondoltok erről? Ugye nem csak szerintem elfogadhatatlan ez? El sem tudom képzelni, hogy mit csinálna ő ha valaki tényleg komoly bajba kerül. Mentőket mi is ki tudjuk hívni, ha eszméletlen azt én is tudom, hogy oldalra kell fordítani. Ezen felül mit tud ő ott nyújtani? Mondjuk azt biztos nem is engedném, hogy a gyerekemhez nyúljon az ilyen.



márc. 11. 17:01
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha a gyerekeddel baj történne a strandon, előbb engednéd oda a szomszéd strandlepedőn heverésző kispistát, mint a harmadévet végzett mentőtiszt hallgatót? Ne viccelj.
márc. 11. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, mert nem találnak mást. De azért, ha orvosi segítségre szorul a gyereked és nem részesül ellátásban időben, mert hozzá bizony nem nyúl egy harmadéves mentőtiszt hallgató, legalább megmutattad, hogy nálad keményen megvannak húzva a határok, eddig és nem tovább.

Vakbélműtétet és őssejtbeültetést nyilván nem ott végeznek, egy átlag elsősegélyszakkörös gimisnél meg azért kicsit hozzáértőbb. Kisebb sérüléseket látnak el, defibrillátort tudják használni, ilyesmik.

márc. 11. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#1 Senkit nem engednék oda hanem hívnám a mentőt ahol tapasztalt szakemberek jönnek ki és azt teszik ami a legjobb neki. Azzal nem vagyok előrébb ha odajön aztán méregeti a vérnyomását. Mást meg nem hiszem, hogy tud csinálni.


Persze van mentős táska nála, de erősen kétlem, hogy annak tartalmának 80%-ra ő kompetens.

márc. 11. 17:25
 4/9 A kérdező kommentje:

#2 Meg a lópikulát kisebb sérüléseket!!


Ő az aki ha hullám medence beindul oda kell mennie minden felszereléssel. Eddig a strandon tapasztalt mentőszakápolók voltak kint. Annyira tekintélyes és magas minőségű volt az ellátás a strandon, hogy sokan ha a környéken szarul voltak, oda jöttek a strand területére ellátást kérni. Volt olyan eset is amikor egy 4 éves gyerek magára ejtette a forró vizet és oda rohantak vele. A szakápolók pedig szakszerűen ellátták úgy, hogy a helikopter orvosonák szinte dolga sem volt.


Ő hol lesz képes ilyenre?

márc. 11. 17:30
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, ne légy ennyire előítéletes és rosszindulatú, szerinted egy mentőtiszt hallgató semmit nem tanult három év alatt?

A mentő nem ér oda egy perc alatt. Azon a rövidebb/hosszabb időn is sok múlhat, és egy mentőtiszt hallgató is sokmindent tud, amit egy átlagember nem.

márc. 11. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

A mentő tisztek közel annyit tudnak,mint egy orvos .

Mikor életveszélyben voltam,160 km utazott velem a mentőben,szakszerűen ellátott,hogy élve érkezzek a kórházba .

márc. 11. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
100%

Mint negyedéves, azaz végzős mentőtiszt hallgató hadd védjem meg a harmadéves kollégámat.


Ott kezdeném, hogy a mentőtiszt a prehospitális ellátás legmagasabb szintjén áll. Korábban a mentőorvosok voltak a legmagasabb szinten de ma már a mentőtiszt és a mentőorvos között nincs különbség elvárás szinten. Ugyanazt kell csinálniuk. Ez az egyik.


Aztán folytatnám ott, hogy amiket említettél, hogy a beteg oldalra fordítása meg az alapvető elsősegélynyújtási ismereti szintet már elsőévben lekörözi. Azzal kezdődik az egész, hogy elsősegélynyújtásból (mint ami KRESZ-nél is van) le kell vizsgázni de nem olyan lazán mint, ahogy a laikusok. Nagyon komoly elvárások vannak, konkrétan szigorúan ellenőrzik az ellátás technikáját, újraélesztésnél is a mellkas komprimálás mélységét, a megfelelő befújást és az AED-et is tudni kell használni. Közbe előfordulhat, hogy megszólal a vizsgabiztos, hogy könnyezik a beteg. Akkor azonnal fel kell ismerned, hogy a könnyezés a ROSC (spontán keringés visszatérés) egyik jele, szóval újra kell értékelni az állapotát a babának. A helyszín biztonságát is neked kell eldöntened, nem elég kimondani, hogy biztonságosnak ítélted. Sokan buknak mert nagyon szivatós a tárgy. Ha ezen átment akkor már többet tud, mint egy mezei elsősegélynyújtó. Ráadásul elsőévben tanulja meg részletesen az anatómiát és az élettant amiből év végén szigorlatozni kell.


Másodévben már mélyebben tanulja az élettant, mellette megtanulja a patológiát, megismerkedik a belgyógyászattal, a gyermek belgyógyászattal és megtanulja baromi részletesen a gyógyszertant. Emellett ebben az évben tanulja meg használni a mentőgépkocsi alapfelszereléseit is. NP, OP, LMA, igel, Lifepack monitor, motoros szívó, oxigénterápia stb stb... Tehát másodévben már a mentős táska 80%-ához kompetens! Illetve ebben az évben történik meg az első kivonuló mentőgyakorlat is szóval már szerez is magának némi tapasztalatot. Ja és ennek az évnek a végén szigorlatozik még mélyebben anatból, élettanból és emellett még szigorlatozik belgyógyászatból, mikrobiológiából és gyógyszertanból is.


Harmadévben pedig jön az oxyológia, a komoly szakmai tárgyak (kardiológia, traumatológia, szülészet, neurológia, stb stb..) és a rohamkocsis kivonuló gyakorlatok. Ebben az évben ismerkedik meg még mélyebben a gyermek specifikus kórképekkel és azok ellátásával, megismerkedik oxyológián belül az ALS (emelt szintű újraélesztés folyamatával), megtanul intubálni, megtanulja használni a defibrillátort, megtanul EKG-t elemezni szakszerűen és a legtöbb belgyógyászati kórkép ellátását is megtanulja a legmagasabb prehospitális szinten. És ha az ismerősöd egy picit szorgalmasabb, szíve ügye a szak akkor minden órán ott van és jegyzetel aminek köszönhetően extra dolgokat is megtanulhat.


Szóval összegezve a dolgokat, az ismerősöd nyárra elvégzi a harmadévet (de még ha meg is bukik valamin akkor is) lesz olyan szinten mint egy mentőápoló. Maximum a gyakorlat hiányzik de tudásban simán van olyan szinten. Én biztos, hogy nagyon nyugodtan fordulnék hozzá ha bármilyen bajom lenne a strandon. De te tudod, nem meggyőzni akarlak, csak tájékoztattalak, hogy mit is tud egy harmadéves mentőtiszt hallgató.

márc. 11. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Ne menj akkor többet strandra aztán kész.

Miért kell amúgy a hullám medencéhez készenléti orvos? Ahhoz meg nem kell annyira nagy szakértelem hogy a forró víz miatti égési sérülést kezeljék. Mikor magamra öntöttem a teavizet bementem az ügyeletre mert baromi csúnyán felhólyagosodott és jött le a bőröm. Két kórház küldözgetett ide-oda a másikra mutogatva, hogy ezzel ott fognak foglalkozni (a lábamra ment, járni is csak segítséggel tudtam...) Végül olyan 1,5 órával azután hogy először léptem át kórház küszöbét, kerítettek egy orvost, aki nagyon nem örült nekem mert valami meccset nézett épp. Lefertőtlenítette, aztán bekötözte olyan szarul hogy épp csak hogy takarta a kötés a sebeket, ezért folyton lecsúszkált róluk és irritálta őket, úgyhogy otthon újra kötöztem (gondolom sajnálta a gézt). Ja meg azt javasolta, hogy kenegessem Niveával. Itt éreztem azt biztosra, hogy ez hülye, és akkor inkább kezelem magamat otthon. Szépen meggyógyultak a sebek, bár a legnagyobb 6 év után is látszik.

márc. 13. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom nálatok nem te főzöl, hanem külön szakácsnő van, ellenőrzött végzettséggel. Elvégre a család nem ehet meg akármit. Főleg a gyerek nem...
márc. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!