Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mennyi pénz jár nekem betegáll...

Mennyi pénz jár nekem betegállomány alatt? Hogyan számolják? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Hivatalosan a munkaidőm heti 40 óra. Munkaszerződésben az áll, hogy 30 napon belül írásban értesít a főnök a munkarendről, azaz, hogy napra hogyan oszlik el a 40 óra. De ezt nem tette. De nem hivatalosan pedig a péntek 5 óra.

Ilyenkor az OEP vesz egy átlagot, azaz napi 8 órát?


2011. jún. 15. 11:58
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
40 órás munkahéttel a munkabér 70%-a a Tb összege, amit kani fogsz, a nettónak persze.
2011. jún. 15. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Csak pár nap betegállományról van szó és még nem voltam idén beteg. Ha nettó 500 Ft-os órabérben vagyok és azt mondod, hogy heti 40 óra, akkor muszáj lebontaniuk napra, tehát 4 nap * 8 óra * 500 Ft és ennek a 70 %-a? És ezt az OEP küldi nekem bankszámlára? Honnét tudja meg a számlaszámom? Ennek az összegnek az egyharmadát kérik el a munkáltatómtól?


Légyszi írjatok! Fontos!

2011. jún. 15. 16:43
 3/19 anonim ***** válasza:

Ez nem így megy.

Elmész kőrzeti orvoshoz, hogy mostantól táppénzen vagy és ha vége a táppénznek, vissza mész, ha van kórházi, vagy bármilyen igazolás, mert esetleg műtőttek stb, azt is viszed és ő mondhatja, hogy maradjál még otthon stb.vagy ha már dolgozni akarsz, akkor a táppénzes papírra beírj a a vég dátmot.

Ezt viszed a munkáltatónak, aki elküldi a könyvelésre, aztán majd ott kiszámolják és a következő fizetésed lesz a tápppénzzel csökkentett, meg is fog jelenni a havi jövedelemigazoláson, hogy konkrétan mi mennyi.

Ha műtenek, vagy kórházban voltál, akkor még a kórházban is kapsz zárójelentést és az OEP is küld el papírt erről.

Nem értem, hogy mi ez a variálás a 40 órával.

2011. jún. 16. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Nem értem, hogy mit nem értesz, szerintem nem a kérdésre válaszoltál. Mivel a munkahelyem nem tb kifizető hely (vagy mi), ezért kérdezem, hogy hogyan fogom megkapni a táppénz összegét. És az még a kérdés, hogy hogyan számolja ki az OEP a táppénz összegét, ha heti munkaidő van megadva, tehát nem tudja, hogy naponta 8-10 vagy 14 órát dolgozom. Tehát nem napi 8 óra van a szerződésemben. És hogyan fogja nekem a pénzt eljuttatni az OEP?


Amúgy elmentem a körzeti orvoshoz és kiírt. Hétfőn kell visszamennem hozzá, de ez most nem érdekes. Műteni nem fognak, kórházi ellátásom nem lesz. Egyszerűen itthon vagyok 4 napot, erre mennyi pénzt kapok és hogyan kapom meg? Olvasd el a kommentemet is.

2011. jún. 16. 10:40
 5/19 anonim ***** válasza:
Majd a munkahelyeden a könyvelő kiszámolja...
2011. jún. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Akkor a heti munkaidődet fogja számolni a munkaszerződés alapján . És majd utalja apénzt, ha utalással kéred a fizetésedet, ha készpénzben kapod a fizetést, akkor úgy.Ezt nem az OEP utalja neked, hanem a munkáltatód, akinek majd az OEP.
2011. jún. 16. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Én is attól félek, hogy a könyvelő számolja ki...

Itt azt írták, hogy az OEP utalja a pénzt, azért gondoltam, hogy így működik (Az OEP utalja nekem és a munkáltatón pedig behajtja az egyharmadát...)

2011. jún. 16. 16:32
 8/19 anonim ***** válasza:

Szeretnék Neked "Tb-s"-ként válaszolni.Miután a jelenleg hatályos Munka Törvénykönyve szerint a hivatalosan elfogadott óraszám hetente 40 óra, így nincs jelentősége annak, hogy naponta hány órát dolgozol - lényeg, hogy főállásban vagy-e, és heti 40 órás munkaviszonyban (csak biztosan be legyél jelentve)! Nem tudom mennyi ideje dolgozol, de a jogszabály szerint ha saját betegségről van szó (és nem pl. a gyermekeddel járó táppénzről, vagy nem baleseti eredetű a betegség!!!) minden munkavállalót megillet évente (s ez alatt naptári évet kell érteni, tehát januártól decemberig) 15 munkanap betegszabadság, ami az 1 napra kiszámított jövedelmed minimum 70%-a - vagyis kedvezőbb, mint a táppénz!Amennyiben év közben kezdődik vagy szűnik meg a munkaviszony, arányosan számolják ki, hogy hány napra jogosult valaki! Vagyis, ha a fenti feltételek teljesülnek a Te esetedben, akkor betegszabadságra vagy jogosult! Amennyiben csak néhány nap járna a betegszabadságból (mert pl. most kezdődik a munkaviszonyod), akkor azt követően vagy jogosult táppénzre, ami naptári napokra jár. A kiszámításának módját hadd ne részletezzem, mert nem egyszerű, de az a lényeg, hogy nem a jelenlegi jövedelmed alapján számítják ki, hanem a tavalyi évi juttatásaidat veszik alapul - amennyiben biztosított voltál (tehát fizettek járulékot utánad). Ennek alapján kiszámítják, hogy mennyi az 1 napra jutó jövedelmed, és annak a 60%-át kapod feltéve, ha a megelőző 2 évben biztosított voltál! (ha nem, vagy ha kórházban vagy, csak 50%).

Azt írod nem kifizetőhely a munkahelyed. Ez esetben az igénylését vagy a munkáltatód intézi, de én azt javaslom, hogy Te magad nyújtsd be igényedet a munkáltatód székhelye szerint (ez akkor számít, ha nem abban a megyében dolgozol ahol laksz) illetékes Egészségbiztosítási Pénztárhoz, mert úgy valamivel gyorsabb talán.A benyújtáshoz ki kell töltenie a munkáltatódnak egy formanyomtatványt, amihez csatolni kell az ún. "Igazolványt" (Ő tudja mi az), a táppénzes papírokat (vagy kórházi igazolást ha van ilyen), és egy nyilatkozatot amiben feltünteted a bankszámla számodat is, s kéred, hogy oda utalják az ellátást! (mindezt a munkáltató szokta intézni, de a tapasztalat sajnos az, hogy "neki nem sürgős").

Bízom abban, hogy hasznát veszed ezeknek az infóknak - ha van még kérdésed, nyugodtan írd le! :)

2011. jún. 23. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Csak megnyugtatásképpen: a könyvelő nem számíthat ki táppénzt - továbbítania kell az igényt az Egészségbiztosítóhoz! :)
2011. jún. 23. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Szia!

Nagyon köszönöm a segítőkészséged! Elég ritka itt az ilyen!

Főállásban vagyok és biztosan be vagyok jelentve!

Nem voltam beteg tavaly sem, nem voltam kórházban és saját betegségről van szó. A munkabérem jelenleg br. 112 ezer Ft. Pontosabban br. 700 Ft, nettó 500 Ft és heti 40 óra.(Tavaly br. 90 ezer volt.) Most akkor a jelenlegi alapján számolnak? És 5 munkanapról van szó.

Tegnap kaptam a hírt, hogy a munkáltatóm lecserélte a könyvelőt, ami szerintem nagyon jó ötlet volt, így van reményem arra, hogy rendesen intézi a dolgokat!

Ha esetleg kiszámolnád Nekem, hogy mennyi pénzre számíthatok, az nagyon jó lenne. Még egy kérdés: Ezt a 15 nap betegszabadságot eddig is az OEP fizette vagy régebben a munkáltatónak kellett?

2011. jún. 23. 18:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!