Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Házi felnőtt és gyermek...

Házi felnőtt és gyermek orvosnál milyen vizsgálatok fordulhatnak elő, ha évi vizsgálatra megy valaki, vagy csak fáj a torka?

Figyelt kérdés

Komolyan előfordulhat hogy azt mondják egy torok fájásnál a felnőttnek is hogy vetkőzőn alsóneműre,vagy majd később hogy vetközzön le teljesen,mert benénze a bugyiba is,boxerba,mert ezt gyereknél sem tartom helyesnek?

Vagy ez csak szöveg?


2011. jún. 26. 17:14
 1/7 anonim ***** válasza:

Orvosa válogatja, de ha olyat kér, akkor egyszerűen nemet mondasz és kész.

A mellkast meg szokták hallgatni - melltartó marad -, de bugyinál tovább nem "vetkőztethet". De nekem még a hasamat is úgy nézte, h gatyó maradhat, csak húzzam kicsit lejjebb, meg a bugyit is - de max. a szeméremdombig. Szal semmit nem lát (nemi szerv), csak egyszerűbb neki megnyomkodni az alhasat.

2011. jún. 26. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mivel háziorvos mellett dolgoztam nagyon sokáig, elmondom hogy működik a dolog. Amikor bejelentkezel egy háziorvoshoz, annak ki kell töltenie az ún, "törzskartont" minden betegről, amely tartalmazza az eddigi krónikus betegségeket, műtéteket, személyi adatokat, valamint kötelező megvizsgálnia az illetőt akkor is ha nem beteg, mert a törzskartonra státuszt is föl kell vezetnie (a státusz az orvosi szakzsargonban "jelen állapotot" jelent).Mindez tehát előírás a háziorvos számára (különben nem kap utánad pénzt ha ellenőrzik), amit évente kötelezően meg kell ismételnie (szerintem ez a "jobbik" eset, mert legalább prevenciós célból megvizsgál...a többség nem szokott ilyet csinálni:(

Amennyiben nem voltál a háziorvosnál azóta amióta TAJ-szám van, akkor mihelyt bemész, azonnal írnia kell egy státuszt az egészségi állapotodról! Valószínűleg erről lehetett szó!

2011. jún. 26. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

De szerinem akkor sincs ahhoz joga hogy meztelenül vizsgáljon bárkit is,vagy a nemiszervét vizsgálja,azért az kicsit durva.


Nem tudom amikor én felnőtt orvoshoz jelentkeztem át simán átvették a kartonom és nem volt semmilyen vizsgálat sem.Éves vizsgálatot meg egy felnőtt ismerősőnél sem szokott végezni,csak akkor mennek hozzá ha betegek,ha gyógyszert akanak felíratni.


És mindig csak a felsőt kellett levenni,soha nem kellett még gyerekorvosaimnál(több volt) se alsóneműre,bugyira vetkőznőm,még iskolában sem.,


De most meg hallottam hogy 24-26 évesekről van szó,hogy kicsit kiakadtak mert helyettesítő orvos volt és amikor mentek egyszerűb betegséggel,megfázással talán orvoshoz,(nem tudták helyettesítő orvos van és állítólag ő ha láb dagadással megy valaki hozzá azt is meztelenül vizsgálgatja,mert leveteti a bugyit is róla)mindenkit alsóneműre vetkőzésre szólított fel,melltartó sem maradhatot és felnőtt férfiaknak is meg akarta nézni,análkül,hogy megkérdezte volna őket,a péniszüket,a bőrt akarta hátra húzni,meg nőknek is le akarta húzatni,hogy megnéze milyen külsöleg,azért bocsánat már,de azért ez túlzás.


Értem én hogy orvos,de azért valami határnak kellene lenni,azért meztelenül nem akarjon senki se vizsgálgatni,meg nemiszerv külső vizsgálatát elvégezni.Diákoknál meg egyre több panaszt hallok erről és csak kapkodom a fejem,én sose találkoztam ilyen módszerekkel még és azt gondoltam hazudoznak,és egyáltalán nem helyeslem,de azért hogy ezt átterjeszteni az általánosságba.


Egyáltalán van valami szabály,mert az egyik orvos melltartóban vizsgál,ha le kell venni mert meg akaja hallgatni a szívem nincs bajom,mert van aki melltartó nélkül teszi ezt,ezt itt leszögezném,de azért az hogy bugyiba üljél ott és utána még azt is vedd le,azért egy igen sértő,nem tudom milyen eljárás ez.Idáig minden orvosom csak a felső levételét,esetleg melltartót vetette le velem egész életemben.Szóval hogy van ez akkor,nincs rá szabály,vagy arra meddig mehet el vizsgálatnál,meg kell kérdeznie esetetleg a betegét hogy engedélyezi,vagy csak gondol egyet és megcsinálhatja?

2011. jún. 27. 16:06
 4/7 A kérdező kommentje:

Orvos mellett dolgozó hozzászólónak!


Adnál felvilágosítást nekem ezekről:


-És milyen vizsgálatok vannak meghatározva?

-MI az alap amit el kell végeznie?A beteg,vagy átjelentkező személy mennyire szólhat bele a vizsgálat kiterjedésébe?

-Meg ez az éves vizsgálat hogy van,mert nem egy ismerősőm van aki évek óta nem volt a háziorvosánál és amikor elmegy mert beteg,akkor is csak a betegségét meghatározó vizsgálatot végez el az orvos?az éves vizsgálat mit is tartalmaz?

-Meg ha valaki évekig nem megy orvoshoz,azt a háziorvosa vizsgálaton való megjelenésre szólíthaja fel?



Mert szerinem akármilyen korúról is legyen szó azért nem hinném hogy azt majdnem a teljesen meztelenül kellene vizsgálnia,meg a bugyi területét érintenie.


-Van olyan vizsgálat amit a háziorvos korosztályra vonatkozóan ill. korcsoporta elvégez,ami elő van neki írva?

Ebbe beleszólhat a beteg?


És aki nem éves vizsgálatra megy,be is van már rég oda regisztrálva,oda tartozik,ott mért van hogy pár orvos a beteg megkérdezése nélkül az alsónemű területét is érniteni akarja?

2011. jún. 27. 16:17
 5/7 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem írni,hogy azzal hogy meghallgatja a szívem,megnézi a torkom,fogaim állapotát,vérnyomásom,vagy hallásom,látásom azzal egyetértek,de ezeket el lehet végezni nadrágban és melltartóban is,de ennél messzebb már nem szeretném,hogy én megkérdezésem nélkül tovább menjenek.Nem mindennel van bajom ne hogy ez jöjjön le.
2011. jún. 27. 16:20
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem! Természetesen nem tehet az orvos azt a beteggel amit akar! A jogszabályi előírás szerint ruházatától csak a vizsgálathoz feltétlenül szükséges mértékben "fosztható" meg, a szeméremérzetét mindenképpen szükséges tiszteletben tartani!

Konkrét előírás nem volt a vizsgálatokra vonatkozóan akkor amikor én még körzetben dolgoztam (ennek már 10 éve), de utána fogok nézni ennek, bár nem hinném, hogy sok minden változott volna! Olyan alapvető vizsgálatokra volt szükség mint amiket leírtál, esetleg egy EKG, vizeletvizsgálat, ill. vércukor-szint vizsgálata,látásvizsgálat a tábla leolvastatásával).

Arra már céloztam, hogy mindezt általában a "lelkiismeretesebb" és precízebb orvosok végzik el (de nem szeretnék bántani senkit!!!), zömében pedig úgy működik a dolog, hogy amikor megjelenik a beteg és még "üres" a törzskartonja, akkor úgyis megvizsgálja a pácienst és kitölti a törzskartont! Megjelenésre csak emiatt nem kötelezhető! Vannak háziorvosok, aki bizonyos szűréseket is bevállalnak (pl. cukorbetegség-szűrés), de többnyire ezt is akkor szokták elvégezni, ha megjelenik a beteg a rendelőben, s esetleg épp ahhoz a korosztályhoz tartozik, akit szűr - viszont nyilván ebbe is bele kell egyeznie).

Lényeg, hogy nyugodtan megtagadhatod az olyan dolgokat, amelyek esetében úgy érzed, hogy az sérti a szeméremérzetedet!

Azt javaslom, keress rá a jogszabálykeresőben (magyarorszag.hu/jogszabálykereső) az Egészségügyi Törvényre (1997.évi CLIV. tv.), és a 10.§. (7) bekezdése pontosan választ ad a kérdésedre, és ott utána tudsz nézni az összes betegjognak és kötelezettségnek is - és sok egyéb dolognak is!

Nem árt ismerni még az eü. és tb. szabályok közül az 1997. évi LXXXIII. törvényt az egészségbiztosítási ellátásokról, valamint a járulékfizetést és biztosítási jogviszonyt szabályozó 1997.évi LXXX.törvényt! :)

Bízom benne, hogy segítettem :))

2011. jún. 27. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod!Akkor ha számomra már nem beleférő vizsgálatról lenne szó,szólok érte.


De komolyan hallottam olyanról mostanában,hogy nagykorú,felnőtt 20-as éveiben járő férfi betegnek csak úgy lehúzatta az orvos a boxerét és a fitymáját vizsgálta.Az meg tök zavarba jött.Nekem se tetszene.Azért ez nekem már kicsit túl kapásos vizsgálat.


Iskolás gyerekeknél még középiskolás nagyoknál is hallottam,hogy nemiszerv vizsgálatot csinálnak meztelenül,meg lányoknál mell vizsgálatot,hát nálam ilyen sem volt soha.Nekem ezek már igen merész vizsgálatok,ezt szerintem nem szabadna csak úgy,nagyon megalázó szerintem.Panasz is volt elég sok,először azt hittem csak hazudoznak a gyerekek és a felnőttek is,de nem mint kiderült.

2011. júl. 1. 20:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!