Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Semmelweis mi alapján gondolta...

Semmelweis mi alapján gondolta azt, hogy kezet kell mosni a kollégáinak?

Figyelt kérdés

Mi volt az előzménye ennek, hiszen a bacik fertőző hatásáról még ő sem tudott? Volt köze annak, hogy a Biblia több ezer éve leírta a halott érintésével járó körülményeket?

(Tehát a gyermekágyi-lázról van szó, és a bonctermek elterjedéséről, melyek miatt rengeteg szülő nő halt meg.)


2011. júl. 8. 18:06
 1/5 homo ludensz ***** válasza:
Ismereteim szerin a Ókorban olyan műtéteket is végrehajtottak a mi előtt még ma is tiszteleg az orvostudomány. A középkorban talán a vallás hatására olyan sötétben tapogatóztak hogy az ma hihetetlen.Felöltözve a környező bámészkodók előtt vizsgálhatta csak az orvos a nőbetegét. Semmelweis talán ráérzett arra hogy frakkban boncoló és onnan a szülést levezetni átvonuló orvosoknak és medikusoknak nem ártana a két művelet között legalább kezet mosni.Ne feledd hogy attól volt híres egy prof. hogy hány mp. alatt tudott levágni egy lábat.Kb. mint manapság egy favágó versenyen.Természetes hogy nagy ellenállásba ütközött mert a protokoll másról szólt,és az egész szemléletet meg kellett változtatnia.Bizonyára ismerte a Bibliát mint akkoriban minden írástudó,de az orvostanárai által belé nevelt tudás dominált benne is.
2011. júl. 9. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Arra gondolok még, hogy biztosan maradt elegendő érvelési anyag tőle, hiszen kíméletlen kritikákkal illeték évtizedekig. Csak nem emlékszem, hogy erről olvastam volna, pedig biztosan megvan a konkrét oka neki.

Persze az is lehet, amit te írsz, de akkor is kell legyen írásos dokumentum, melyből kiderül, hogy ő hogyan jutott erre a következtetésre.

2011. júl. 9. 13:14
 3/5 anonim ***** válasza:
Szerintem a wikipedián rajta van. Valami olyasmiről van szó, hogy a gyermekágyi lázban meghalt nők aránya jóval magasabb volt az olyan szülészeteken, ahol a doktor közvetlen a boncteremből érkezve, kézmosás nélkül vezette le a szülést. Semmelweis erre jött rá.
2011. júl. 10. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Dióhéjban az a lényeg, hogy Bécsben volt 1sz. és 2sz. nőgyógyászati klinika. Az 1sz.-n az orvostanhallgatók tanultak (akik a boncteremből mentek a szülőszobára), míg a 2sz.-n nővéreket/bábákat képeztek. Semmelweis látta a statisztikákból, hogy az első számú klinikán nagyságrendekkel többen halnak meg gyermekágyi lázban, és végiggondolta, hogy vajon mi lehet a különbség a két klinika között. És végül arra jutott, hogy a "bomló szerves anyag" okozhatja a gyermekágyi lázat, ezért vezette be a klórmeszes kézmosást. És csodák csodája, a statisztika az 1sz. klinika esetében is javulásnak indult, így ez alátámasztotta, hogy jól gondolta a dolgokat.


Vagyis mondhatjuk, hogy epidemiológiai vizsgálatokat végzett, és ezekkel azonosította a probléma okát.

2011. júl. 10. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Értem, tehát mondhatjuk, hogy a józan paraszti megfigyelésekből már előtte is kikövetkeztették a bölcs emberek, hogy lehet valami a "bomló szerves anyagban", ami betegséget, sőt halált okozhat? De azt nem értem, hogy akkor a tanult orvosok, miért kapálództak ez ellen a régi népi megfigyelés ellen? Nyilvánvalónak kellett volna lennie a mindennapi gyakorlatból még akkor is, ha nem tudták a konkrét okát!


Honnan ez a sötétség?

2011. júl. 11. 14:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!