Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mi kell ahhoz, hogy én intézze...

Mi kell ahhoz, hogy én intézzem el az OEP-nél a betegszabim? Elég csak a táppénzes papírt elküldeni? Ingyen kiadja újra az orvos?

Figyelt kérdés
2011. aug. 22. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:

A betegszabadságot (évi 15 munkanap) a munkáltató fizeti, tehát oda kell leadnod a táppénzes utalványt, az "OEP" nem számfejt betegszabadságot, csak a táppénzt. Ha hosszabb a betegség időtartama 15 munkanapnál, akkor már Te is beviheted személyesen az Egészségbiztosítóhoz (amennyiben nincs a munkahelyeden Tb. kifizetőhely - ilyen akkor van, ha a cégnél meghaladja a 100 főt a foglalkoztatottak száma)az utalványt, de szükséges hozzá a foglalkoztató igazolása (és egyéb dolgok)is.

A háziorvos NEM adhat ki újabb táppénzes utalványt csak ha az elveszett!!!

2011. aug. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

A betegszabadságot (évi 15 munkanap) a munkáltató fizeti, tehát oda kell leadnod a táppénzes utalványt, az "OEP" nem számfejt betegszabadságot, csak a táppénzt.

ÉS AKKOR HONNÉT FOGJA TUDNI AZ OEP, HOGY 15 NAPOM LEJÁRT ÉS MÁR ŐK FIZETNEK? NEKIK IS RÖGZÍTENIÜK KELL, NEM? EGYÉBKÉNT VOLT ITT EGY HASONLÓ KÉRDÉSEM ÉS OTT EGY TB-S AZT VÁLASZOLTA, HOGY EL KELL KÜLDENI A PAPÍRT, AZ OEP KISZÁMOLJA ÉS KIFIZETI NEKEM, MAJD "BEHAJTJA" A MUNKÁLTATÓN. MEGKERESEM A KÉRDÉST ÉS BELINKELEM.

ÉN KÉTSZER IS FELHÍVTAM AZ OEP-ET ÉS NEM EZT MONDTÁK, HANEM AZT, HOGY MINDENKÉPP BE KELL KÜLDENI A TÁPPÉNZES PAPÍRT, AKÁR BETEGSZABI, AKÁR NEM. DE A CÉG KÖNYVELŐJE NEM KÜLDTE BE, DE PERSZE ÁLLÍTJA, HOGY ELKÜLDTE...DE AKKOR MIÉRT ÁLLÍTJA, HA NEM KELL?


Ha hosszabb a betegség időtartama 15 munkanapnál, akkor már Te is beviheted személyesen az Egészségbiztosítóhoz (amennyiben nincs a munkahelyeden Tb. kifizetőhely - ilyen akkor van, ha a cégnél meghaladja a 100 főt a foglalkoztatottak száma)az utalványt, de szükséges hozzá a foglalkoztató igazolása (és egyéb dolgok)is.

NEM, NEM ILYEN ESETRŐL VAN SZÓ.


A háziorvos NEM adhat ki újabb táppénzes utalványt csak ha az elveszett!!!

ÉS HOGYAN KELL IGAZOLNI, HOGY ELVESZETT???

TESÓM KIKÉRTE ÚJRA ÉS ODAADTÁK NEKI. DE MONDTÁK, HOGY AMÚGY PÉNZBE KERÜLNE, EZÉRT KÉRDEZTEM, HOGY HOGYAN IS MŰKÖDIK...

HOGY LEHET AZ, HOGY EZEKBEN A TÉMÁKBAN MINDIG MINDENKI MÁST MOND? TE EZT HONNÉT TUDOD? MUNKÁLTATÓ VAGY? TUDSZ HIVATALOS LINKET KÜLDENI, AHOL EZT LEÍRJÁK? ÉN NEM TALÁLTAM...

(NEM KIABÁLTAM, CSAK EGYSZERŰBB VOLT NAGY BETŰKKEL VÁLASZOLNI, ÍGY JOBBAN ÁTLÁTHATÓ...)

2011. aug. 27. 19:39
 3/3 anonim ***** válasza:

Először is azt kérdezném meg, hogy kifizették-e Neked a betegszabira járó összeget? Ha igen, akkor hol a probléma?

A kérdéseidre válaszolva: a Tb. törvények folyamatosan változnak - az eljárási szabályok szintén :(

Abban biztos lehetsz amit most leírok: a táppénzes papírt valóban nem lehet újra kiadni, csak ha elveszett (ezt a gyakorlatból tudom, mert háziorvos mellett dolgoztam) - nem lehet bizonyítani, de a betegkartonon mindenképpen föl van tüntetve a dolog, és mi mindig aláírattuk a beteggel - innentől az Ő felelőssége volt ha nem mondott igazat. Pénzt a "MÁSODLATÉRT" soha nem szabad kérni!!!! Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy "ahány ház, annyi szokás", mert nem ismerik az ide vonatkozó jogi szabályozást (ez is tapasztalat).

Az első táppénzes utalványhoz valóban ki kell töltenie a foglalkoztatónak az ún. "Foglalkoztatói igazolást", amihez tartozik egy ún. "Pótlap" is. Ezen igazolja le a táppénz számfejtéséhez figyelembe vehető rendszeres és nem rendszeres jövedelmet, valamint azt is, hogy mikortól-meddig fizetett betegszabadságot az alkalmazottja után. Ezt mindenképpen be kell juttatnia a Tb-hez amennyiben a keresőképtelenség ideje meghaladja a betegszabadság időtartamát ( 15 munkanap/év ), mert a további ellátást az Egészségbiztosító számfejti amennyiben nem kifizetőhely a foglalkoztató. A gyakorlatban ez úgy többnyire úgy történik, hogy a munkáltató könyvelője (vagy aki ezzel foglalkozik) küldi vagy viszi be az "OEP"-hez, de előfordulhat olyan is (ez szintén tapasztalat), hogy a dolgozó kezébe nyomja, hogy adja le személyesen, mert úgy gyorsabb talán, hisz a munkavállalónak érdeke, hogy mielőbb beérkezzen és számfejtsék az ellátását - de a jogszabály szerint a hivatalos út a könyvelői leadás vagy beküldés! Amennyiben nem haladja meg a tp. ideje a 15 munkanapot, úgy szükségtelen az "OEP-hez" küldeni, hisz a betegszabadságot a munkáltató fizeti!

Én azt javaslom, ha további kérdésed van még, menj be személyesen a lakóhelyed szerint illetékes Egészségbiztosítási Pénztárhoz, ahol részletesen elmondanak mindent!

2011. szept. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!