Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Az eutanázia ilyen esetben...

Az eutanázia ilyen esetben lehetséges?

Figyelt kérdés

A törvény szeint Magyrországon: A betegség természetes lefolyását lehetővé téve az életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására csak abban az esetben van lehetőség, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint rövid időn belül - megfelelő egészségügyi ellátás mellett is - halálhoz vezet és gyógyíthatatlan.

Most vegyünk egy olyan esetet, hogy valaki valamilyen okból teljesen lebénul, életben tartásához lélegeztető gépre van szüksége, anélkül meghalna. Az orvos megállapítja, hogy betegsége gyógyíthatatlan, és állapotan nem fog javulni, azomban lélegeztető gépen életben tarthatják. Ebben az esetben visszautasíthatja e a beteg a gépet, vagy köteles így élni?



2013. jún. 16. 09:41
 1/5 anonim ***** válasza:
Jogilag szerintem nem sok mozgástér marad, mert az idézett jogszabály pontosan azt mondja ki, hogy "megfelelő egészségügyi ellátás mellett is rövid időn belül halálhoz vezet". Ha bénulás miatt szorul légzéstámogatásra valaki, azzal lélegeztetőgépen még hónapokat lehet élni - más kérdés, hogy milyen élet ez - amennyiben a megfelelő ápolást (váladék leszívása, kanültisztítás, felfekvések megelőzáse/kezelése stb.) megkapja a beteg. Ez a szituáció azért is nehéz ügy, mert "csak úgy" levenni nem lehet a beteget a gépről tiszta tudat mellett (ugyanis megélné a fulladást). Emberiességi szempontok alapján kellene valamlyen szedációt biztosítani hozzá, ez viszont jogilag talán már az aktív eutanázia kategória lenne, hisz ezek a szerek légzésdepressziót okoznak (vagyis nemcsak a gép hiánya okozná a halált, hanem részben a maradék kevés izomerő kiesése is). Szóval érthető, ha valaki nem akar így élni, de szerintem törvényes lehetőség nem nagyon van rá.
2013. jún. 16. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom,h előzőleg lehet rendelkeznie a betegnek arról,h ha ilyen helyzetbe kerül ne "tegyék"gépre. Illetve a fájdalomcsillapításon kívül egyéb műszeres,v.gyógyszeres beavatkozást ne hajtsanak végre rajta. De szerintem,ebben az esetben,ha a beteg tud magáról rendelkezni visszautasíthatja a gépet. Ez egy önrendelkezési jog,ami itt is él.
2013. jún. 16. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Sőt már láttunk olyat nem egyszer,h a beteg pl. vallási okokból nem kér kezelést,beavatkozást és meghal.
2013. jún. 16. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem. Szóval akkor nincs semmilyen joga a betegnek? Milyen lehetőségei lennének. Pl az eutanázia turizmus? És ha az orvosok azt írnák, hogy meg fog halni, de valójában nem hallna, meg, csak jóindulatból írnák, akkor az orvos büntehető gondolom. És van e lehetőség bírósági tárgyalásra? (amúgy ez a téma független tőlem, csak érdekel, és idegesít)
2013. jún. 16. 10:36
 5/5 A kérdező kommentje:
Ja a második és harmadik vélaszt is köszönöm, csk mikor küldtem a kommentem, akkor még nem láttam
2013. jún. 16. 10:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!