Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Iskola orvosi vizsgálaton...

Iskola orvosi vizsgálaton szerintetek meddig normális hogy elmenjen egy vizsgálat, mi az elfogadható nektek és hogyan zajlódjon? Kivel hogyan volt? (lennt)

Figyelt kérdés
Volt amit megtagadtál,vagy kérted hogy téged egyedül vizsgáljon,esetleg saját orvoshoz mentél)Mit tartasz túlzásnak,cikinek?Korod?Nemed?
2014. febr. 28. 19:30
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Szerintem annak kellene benne lennie, ami hivatalosan is elő van írva. És igen, ebbe beletartozik a nemi szervek vizsgálata is. Nyilván nem egy komplett nőgyógyászati vizsgálat természetesen, hanem csak megtekintés, fiúknál fitymaszűkület szűrése.

De nyilván ez csak úgy működhet, ha

1. előtte megfelelően tájékoztatják mind a szülőket, mind a diákokat, ekkor a szülő dönthetne is, hogy mit enged és mit nem (amit nem, arról másik dokitól kellene igazolás)

2. nem egymás előtt vizsgálgatnák a diákokat, hanem szigorúan egyesével.


Persze, akkor biztosan cikinek tartottam volna. Hiszen mit nem tart cikinek egy tizenéves??

De akkor még nem tudtam felmérni, hogy ez mennyire fontos.


Egyébként nálunk nem volt semmi extra, csak magasságot, testtömeget, vérnyomást mértek, meg megnézték a gerincünk és a szemünk. És persze egymás előtt kérdezgettek és vizsgálgattak bennünket. Baromi jó érzés volt arról beszélni 15 évesen, mikor már mindenki menstruált, hogy nekem még mindig nincs. Elvárt

2014. febr. 28. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Bocsi, véletlen elküldtem.

Szóval elvártam volna némi diszkréciót már akkor is, de hát ez volt:D

Hál' istennek azért túl mély nyomot nem hagyott bennem a dolog, nem lettem lelkibeteg.

De ennek ellenére nem tartom helyesnek az egymás előtt történű kikérdezést és vizsgálást.


23/L

2014. febr. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Nálunk védőnő vizsgált mindig, csak 9.-ben nézett ránk az iskolaorvos, de az is ilyen 2 perces vizsgálat volt.

Csak hallás-látásvizsgálat (betűk távolról+babkönyv), vérnyomásmérés, testsúly és magasság mérés volt. Plusz kérdezte volt-e csonttörés, műtét vagy szednem kell-e rendszeresen gyógyszert, allergiám van-e. Ezeket a vizsgálatokat senki nem tagadta meg az osztályból.


Általános iskolába az iskolaorvos vizsgált meg mindig, de 3 éven keresztül minden vizsgálat után elküldött valami szívvizsgálatra, de sose volt semmi bajom. Így ha lett volna ilyen vizsgálat a gimibe is, akkor biztos hogy "megtagadom".

2014. febr. 28. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

23/L de akkor mégis csak kellemetlen volt,mert emlékszel rá,hiába mondod hogy nem.


Lenne pár kérdésem hozzád:


1,DE mért gondolod hogy a nemiszervek vizsgálata bele kell hogy tartozon ha nálad nem tartozott bele?



2.És szerinted te mit éreztél volna ha veled történik?Vagy a többi tini lánnyal,más érzésébe nem láthatunk bele,és hogy mi marad meg benne mélyen,és ha mert fiúknál nem hívnak féfri dokit,hát hozzátok meg tini fejjel férfit hívtak volna milyen lett volna?

Végülis meztelenül vizsgálják őket a végén,nem szakorvos vizsgálja és más még ha asszisztens is van bennt.


3,Mért helyén való szerinted a meztelen vizsgálat,a nemiszerv vizsgálatára való kényszer hatás tiniknél,nem szakorvosnál,mint iskolai vizsgálat?


4,Ha tininél szerintem helyénvaló akkor felnőttnél mért is nem az?

2014. febr. 28. 20:08
 5/21 A kérdező kommentje:

Na a lényeg mért helyén való hogy tini fiúkat,lányokat meztelenül vizsgáljanak mint iskolai vizsgálat,hogy a nemiszervüket nézzék akaratuk ellenére?És ne dönthessen a saját teste felett?Honnan tudod hogy másban milyen érzés marad meg?

Korábban szinte sosem lehetet ezt tapasztalni ami most megy.


Nem az kellene hogy meghatározzák hogy ez alapvizsgálat kell hogy legyen és innentől fogva lehet választani hogy elvégezteti az illető vagy sem.Felvilágosítás az valóban nincs.

2014. febr. 28. 20:12
 6/21 A kérdező kommentje:

Csak azért lettem ennyi kérdésem,mert ha tiniként valami nagyon ciki ér akkor nyugodj meg ha később valami lesz ugyanúgy nem fogsz elmenni orvoshoz,csak ha már nagy a baj és fáj,és az kényszerít rá,mert elég volt egy számodra megalázó helyzetet megélni.


Nem az lenne a hasznos hogy tud mikre kell oda figyelni,mikkel lehet megelőzni betegségeket vagy hogyan is kell tisztálkodni rendesen,mert hallottam erről is hogy nincs valaki ezzel tisztába.Nem az lenne a jó ha bizalom épülhetne ki,mert szerintem ha valaki kényszerítve érzi magát és úgy él át kellemetlen helyzetet akkor nem fog kiépülni.Kérdésekkel is sok mindent meg lehet állapítani.


Fiúkra visszatérve meg vannak olyan betegségek amik nem éppen tini korban alakulnak ki,hererákra azt mondják 20 éves kor körül nagyobb az esély,akkor most fiatal felnőtteket is mint munkahelyi vizsgálat rá kell kényszeűríteni,hiszen tiniknél szerinted igen.

2014. febr. 28. 20:19
 7/21 A kérdező kommentje:

Gondolj bele sok tini lány,ill jobban mondva fiatal felnőtt nem mer nőgyógyászhoz sem elmenni,de idősebbek sem és a baj ott van hogy gyakorlatilag nem tudnak semmit hogy mi és hogyan is zajlik,interneten kell nekik utána nézni mire is számítsanak,nagyon soknak igen kellemetlen éléményei lesznek,maradnak az első alkalomnál is.


És ott a baj,hogy nem vizsgálni kell azonnal,ész nélkül hanem akár fiúk/férfiak,nők/lányokról legyen szó információ kellene hogy mire számítsanak,nincs esély rá hogy megismerkedjenek,hogy kérdéseik legyenek.NIncs esély arra hogy csak beszélgethessenek először az orvossal,kérdezhessenek sem fiatalként,sem fiatal felnőttként sem.Ez elég nagy baj.MIndenki ehhez hasonló oldalokon keress infot hogy mire számítson.

2014. febr. 28. 20:31
 8/21 anonim ***** válasza:
71%

Te elolvasod egyltalán azt, ímit a másik ír, vagy csak a saját gondolataidat hajtod? Mert úgy látom, hogy a második verzió....


Nézzük sorba:

"de akkor mégis csak kellemetlen volt,mert emlékszel rá,hiába mondod hogy nem"

Igen, kellemetlen volt, de ezt leírtam, csak el kellett volna olvasnod. Azt mondtam emellett, hogy nem lettem lelkibeteg, azaz nem sírtam/sírok át éjszakákat miatta, nincsen rémálmaim, nincs emiatt orvosfóbiám és a nemi életem sem lett szörnyű miatta vagy bármi egyéb.


"DE mért gondolod hogy a nemiszervek vizsgálata bele kell hogy tartozon ha nálad nem tartozott bele?"

Azért, mert lényeges. Ha anno kicsit alaposabb vizsgálatban van részem, hamarabb is rá lehetett volna jönni olyan problémára, amivel végül 17-18 évesen jutottam el orvoshoz.

A nemi érettség vizsgálata lényeges, mert sajnos vannak olyanok akiknek vmi betegséget jelez a túl korai/túl késői serdülés, azonban a szülők ezzel nem feltétlenül vannak tisztában. Az iskolai szűrővizsgálat célja lenne ezeknek a gyerekeknek is a kiszűrése és szakorvoshoz irányítása.

Mint mondtam, nem komplett nőgyógyászati vizsgálatot kell végezni hüvelyi feltárással meg mindennel együtt, egyszerűen kikérdezni a gyereket és belenézni a bugyijába. Még csak le sem kell hozzá vetkőztetni teljesen.

Fiúk esetén meg: nézz szét az oldalon, hányan fiatal panaszkodik arra, hogy fitymaszűkületre utaló tünetei vannak. Ha időben észrevenné vki, akkor hamarabb és esetleg könnyebben megoldható lenne a gond.


"És szerinted te mit éreztél volna ha veled történik?"

Nyilván kellemetlen lett volna akkor is, ahogy most is az pl. orvoshoz. De ha ELŐTTE megfelelően felvilágosítanak arról, hogy pontosan mit fognak csinálni, hogyan és MIÉRT, akkor talán a 15 éves kis fejemmel is felfogtam volna, hogy bár kellemetlen, szükséges dolog és kész.

Ha meg nem, akkor meg tudtam volna beszélni anyámmal, hogy vigyen el másik dokihoz.


"Vagy a többi tini lánnyal,más érzésébe nem láthatunk bele,és hogy mi marad meg benne mélyen,és ha mert fiúknál nem hívnak féfri dokit,hát hozzátok meg tini fejjel férfit hívtak volna milyen lett volna? "

Írtam, hogy mind a szülőket, mind a diákokat fel kellene a vizsgálat előtt világosítani. Nyilván a szülő eldöntheti, hogy mit tehetnek meg a gyerekével és mit nem. Egy szülő meg nyilván bevonja a kérdésbe a gyerekét is.

Innentől kezdve megint csak nem értem a problémát. Ha vkinek annyira nem tetszik a suliorvos, akkor el lehet menni máshoz, ennyi.


"Végülis meztelenül vizsgálják őket a végén,nem szakorvos vizsgálja és más még ha asszisztens is van bennt."

Miért kellene meztelenül vizsgálni? Nőgyógyásznál sem kell meztelenre vetkőzni. Elég egyszerre vagy alul vagy felül, aztán öltözni és a másik oldalról levetkőzni.

Az asszisztensnek meg pont azért is kell bent lennie, hogy ne történhessen visszaélés.

Ha nem lenne benn asszisztens, akkor meg az lenne az emberek baja...Ez a tipikus van rajta sapka vagy nincs rajta sapka effektus.


"Mért helyén való szerinted a meztelen vizsgálat,a nemiszerv vizsgálatára való kényszer hatás tiniknél,nem szakorvosnál,mint iskolai vizsgálat? "

A meztelen vizsgálat témát lásd feljebb. A másik: milyen kényszerről beszélsz? Írtam olyat vhol, hogy minden gyereket le kell fogni, és akár erőszakkal is megvizsgálni?

Jah, tényleg nem. Milyen érdekes....

Nyilván ha előtte van felvilágosítás és szülői beleegyezés (amit ismétlem, értelmes szülő megbeszél a gyerekével), akkor az baromira nem kényszer.

Sőt, a gyerek még ott a vizsgálatkor is megtagadhatja, nem fogja senki lefogni és lekötözni. Egyszerűen bejegyzik, hogy megtagadta, és megkérik a szülőt, hogy másik dokitól szerezzen igazolást, hogy a szükséges szűrővizsgálatokat elvégezték a gyermeken.


"Ha tininél szerintem helyénvaló akkor felnőttnél mért is nem az?"

Nekem is el kell mennem tüdőszűrőre. Sőt, szifiliszre is vizsgáltak. Ennyi erővel elkezdhetnék siránkozni, hogy mennyire baromira ciki volt, mert a laboros biztos azt hitte, hogy b.....szok fűvel-fával.

Bizonyos szakmáknál pedig még méhnyakrákszűrő eredményt is kérnek. Mellékesen megjegyzem, hogy azt is támogatnám, hogy minden munkáltató küldje el a dolgozóit 3 évente rákszűrésre. Talán akkor nem lennék élvonalban a méhnyakrákban elhalálozottak száma alapján.

Szóval bizony, a felnőtteknél is vannak kötelező vizsgálatok.

2014. febr. 28. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
68%

Az a baj, hogy nem is akarják elmagyarázni, mire kellenek a vizsgálatok és miért fontosak. Már a 90es években se vesződtek ezzel. Emiatt vizsgálatokat, oltásokat bojkottáltak sokan. Nyilván bármi intim szűrés/beavatkozás csak intim környezetben elfogadható. Nem értettem pl, hogy a középiskolában miért van vizeletvizsgálat egy olyan helyen, ahová belátott a rettentő ursula, ahogy vizeltünk. Meg miért kell oltás közben még 5 kamaszfiúnak a szűk rendelőben a fülembe nyeríteni.

Ma meg már sokkal érzékenyebbek az emberek fiatalon, úgy biztosan nem lehet a vizsgálatok fontosságát hitelesen hangsúlyozni, hogy "nem kívánságműsor", hát még jó, hogy ellenállnak, főleg a vetkőzős számoknak. Mit várnak? Nekem a fogászat is horror volt. Nekem ne turkáljon a számban egy olyan valaki, akinek idegbetegsége van, mert megállás nélkül ordítanak a folyósón a többiek és ettől remeg a keze, hát ne már.

Tök jogos a kérdező felvetése és célzott kérdése. Olyanok meg ne osztogassák a jótanácsokat itt, akik már 20éve a kényelmes magánrendelésekre járnak és nem vihog rajtuk egyik iskolatárs se, hogy milyen pocakja, lábszőre, allergiája, vagy szétműtött pénisze van.

Könnyű itt megmondani a frankót, de nem hiteles.

Akik itt kérdeznek, érdeklődnek, pont azokat nem kellene oltogatni, mert ők jó úton vannak, érdekli őket az egészségük, ezért olvasnak meg írnak ide. De az elfogadhatatlan, hogy akár alsóneműben kelljen várakozni nagyobb gyerekeknek, kamaszoknak, mint valami afrikai rendelőben, csak, hogy "halaggyunkmá".

2014. márc. 2. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
9/9 köszi a megértést.
2014. márc. 2. 14:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!