Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Újraélesztéskor hogyan lélegez...

Újraélesztéskor hogyan lélegeztessünk egy olyan beteget, aki potenciálisan gerincsérült?

Figyelt kérdés
Normális esetben ugyebár a fej hátraszegzésével biztosítjuk a légutakat.De ha feltételezzük,hogy az illető gerincsérült,hogyan járjunk el?Ne lélegeztessünk,hanem csak a kompressziókat csináljuk?

2014. ápr. 5. 21:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ha a sérülés jellegéből adódóan felmerül a nyaki gerinc instabilitása, akkor annak biztos kizárásáig úgy kell kezelni a beteget, mintha valóban gerincsérült lenne. Laikus segítségnyújtó inkább ne lélegeztessen, csak nyomja a mellkast, és nagyon gyorsan hívjon segítséget. A kiérkező szakembereknek megvan a megfelelő felszerelésük ahhoz, hogy biztonságos légutat biztosítsanak a nyaki gerinc rögzítése mellett is.
2014. ápr. 5. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Igen,pl. beintubálják :P


Köszi!


Viszatérve a témára:Oké,hogy nem lélegeztetünk,de az nem baj,hogy pl. a nyelv háthaeshet,ezáltal a légutak nem átjárhatóak?

2014. ápr. 5. 21:14
 3/13 anonim ***** válasza:

De, baj, viszont ha a nyak reklinációjával csinálsz egy magas harántléziót, akkor praktikusan minden veszve van (az életminőség legalábbis egész biztos). Nyilván ideális lenne, ha minden ember Mayo pipával a zsebében járna lődörögni (így reklináció nélkül is van átjárható légutad), de gondolom ez nem a népesség zöme. A mellkas kompressziója révén valami kevéske légcsere még így is létrejön, és mivel a vér oxigén tartalma nagyobb mértékben függ a hemolobin mennyiségétől, mint az O2-szaturációtól, a szaksegítség megérkezéséig futja a tartalékokból.

Egyébként az intubáció sem egyszerű ezeknél a betegeknél, épp a nyak immobilizációja miatt. Jobb helyeken fiberoptikus segítség rendelkezésre áll hozzá, vagy legrosszabb esetben egy laryngealis maszk, esetleg intubációs laryngealis maszk nagy segítség. Már ha van a mentősöknél...

2014. ápr. 5. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Értem,nagyon köszönöm!


Még csak egy kérdésem lenne.


Hogyha Mayo(Guedel) pipát alkakmazunk,és ballonnal,esetleg szájon keresztül lélegeztetünk,nincs kizárva annak a lehetősége,hogy a levegő a nyelőcsőbe kerüljön,nem?

2014. ápr. 5. 21:41
 5/13 anonim ***** válasza:
Valóban nincs. A laryngealis maszknál sincs. Ezért kell minden potenciálisan telt gyomrú beteget a lehető leggyorsabban intubálni.
2014. ápr. 5. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Tévesen tájékoztatnak, kérdező. A laikus elsősegélynyújtónak is van lehetősége légútbiztosításra potenciálisan gerincsérült betegnél, az Eschmark-féle műfogás. Kiemeled az állat kézzel. Ez a nyakat nem érinti.


Keress rá, vannak képek.


Az viszont igaz, hogy ha a mentő megérkezéséig csak mellkaskompressziókat végzel, az közelítőleg olyan hatékony, mintha lélegeztettél is volna.

2014. ápr. 5. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
A szabályosan kivitelezett Eschmark-műfogás valóban egy opció, de akinek nincs benne gyakorlata, az önkéntelenül is hátra fogja hajtani a beteg fejét. Szerintem ennek nagyobb veszélye van, mint amennyit segítene.
2014. ápr. 5. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Lehet,hogy hülye kérdés,de egyáltalán van értelme szívmegállás esetén (laikusnak!) légutat biztosítani potenciális gerincsérültek?Hiszen ő saját magától úgyem fog lélegezni ez idő alatt,és szerintem sok értelme a szájból-szájba lélegeztetésnek sincs a fej hiperextensiója nélkül,hiszen valószínűleg a levegő a gyomorba fog kerülni.


Mi a helyzet az Esmarch fogással?Hogyha azt alkalmazzuk,tudunk szájból szájba lélegeztetni?(természetesen több segélynyújtó esetén)


Amennyiben a befújt levegő a gyomorba kerül,ezt a laikus szemmel láthatóan is észreveheti?(Azon kívül,hogy a mellkas mozgása nem észrevehető.)Pl. a gyomor felfúvódását kívűlről is észrevehetjük?


Elnézést kérek az újabb sok kérdéseimért,nem ezt akartam.Csak ilyenkor újabb és újabb kérdések merülnek fel bennem. :)

2014. ápr. 5. 21:58
 9/13 A kérdező kommentje:

*úgynem=úgysem


elnézést

2014. ápr. 5. 22:04
 10/13 anonim ***** válasza:

Eschmark-fogás mellett ugyanúgy tudsz lélegeztetni, mintha egy nem gerincsérültnek hátraszegnéd a fejét. Úgy könnyebb csinálni, ha több a segélynyújtó, mert akkor az egyik folyamatosan úgy tudja tartani, de nem kizárt az sem, hogy egyedül megcsináld.


Egyelőre azt a megoldást tartják jobbnak, ha lélegeztetsz is. Kérdéses, hogy ez így marad-e, mert néhány kutatás szerint a tüdőben azért egy ideig marad annyi levegő, hogy a sima mellkaskompressziókkal, lélegeztetés nélkül kb. ugyanolyan hatásfokkal maradjon életben, ezért ma már ezt ajánlják (mellkaskompressziók lélegeztetés nélkül) minden olyan esetben, amikor a segélynyújtó nem tud/nem akar lélegeztetni (hányás, elzárt légút stb). Ráadásul érdekes kérdés, hogy a vért meglehetősen nehéz "megmozdítani", ténylegesen keringésre bírni, kb a 15-16. kompresszió után történik csak ez meg, de aztán az ember leáll lélegeztetni...


Szóval lehet, hogy az 1-2 évvel későbbi ajánlásokban már más viszony lesz a lélegeztetéshez. Esetleg ritkábban fog kelleni, vagy egyáltalán nem. De ezt nem tudhatjuk még egyelőre, több kutatást igényel. Jelenleg a "legjobb megoldás", amit ismerünk, a 30-2.


Én azért valószínűleg megpróbálnék lélegeztetni szabályos Eschmark-fogással, különösen amennyiben a mentő csak későbbre (akár 20-30 perc) várható.

2014. ápr. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!