Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mi a különbség a pszichológus...

Antal15 kérdése:

Mi a különbség a pszichológus és a pszichiáter között? Mennyibe kerül az ellátás náluk?

Figyelt kérdés

#pszichológus #pszichiáter #mentális ellátás
2014. nov. 13. 07:06
 1/4 Triazolo válasza:
59%
A pszichiáter csak a gyógyszert írja fel neked. Viszont a pszichológus a lelki okokat deríti fel amiért kialakultak a gondok. Ha van TB-d akkor a pszichiátrián nem kell fizetned semmit,viszont a pszichológusnál már kell.
2014. nov. 13. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Triazolo válasza:
Ha szabad kérdezni milyen problémáid vannak?
2014. nov. 13. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A pszichiáter javarészt általános orvosin (is) végzett, tehát orvos.

Nem igaz, hogy minden pszichológus fizetős.

Az államilag támogatott pszichiátriai ellátás, és a pszichológiai kezelés/terápia egymással összehangolva működik. A pszichiáter mondja, hogy hová menj. A pszichiáterhez a későbbiekben a gyógyszerfelírás, és az esetleges állapotváltozás miatt kell járni. A pszichológushoz pedig azért, hogy megoldjátok a megoldandót.

2014. nov. 13. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A pszichiáter alapjáraton orvos, viszont az orvosi elvégzése után ő is elvégezhet egy továbbképzést, ami által képes pszichoterápiára. Azok a pszichiáterek, akik TB alapon dolgoznak, általában nem alkalmazzák ezt, esetleg csak a bennfekvős pszichiátrián (én ott konkrétan találkoztam ilyennel). Szóval akik az ambuláns ellátást intézik, ők akár van plusz végzettségük, akár nincs, általában a fizikai hogyléteddel foglalkoznak, esetleg adnak pár gyakorlati tanácsot és persze gyógyszert írnak fel, ha szükségesnek látják.

A pszichológusok sosem jártak orvosira, így receptet nem írhatnak. Viszont rengetegféle pszichológus van. Ennek az az oka, hogy az egyetemi képzések után, ők is tanfolyamokra járnak és nyilván mindenki másra. Van aki csak beszélgetős terápiát alkalmaz, van aki rajzoltat, teszteket töltet ki, hipnózist alkalmaz, meg gondolom még van egy csomó módszer. Ami fontos, hogy azok a pszichológusok, akik pszichiáterek mellett dolgozhatnak, kizárólak klinikai szakpszichológusok lehetnek. Ez egy további komolyabb képzés az egyetem után, ami lehetővé teszi nekik, hogy a súlyos esetekkel is foglalkozhassanak. Persze egy nem klinikai pszichológusnak is lehet pszichiáter ismerőse, de ott valószínűleg mindketten magánrendelésben dolgoznak, nem TB alapon egy kórházban. Szóval én úgy hallottam, hogy a pszichológusok között a klinikai szakpszichológus jelent egy olyan komoly végzettséget, hogy ő tényleg ért a nagyobb problémákhoz is. De persze ettől függetlenül a többiek is jók lehetnek, csak ez már elárul valamit az adott szakemberről.

Pszichológushoz TB alapon tudtommal nem olyan egyszerű bejutni. Az ambuláns ellátáson általában dolgozik pszichológus, de szerintem hozzá csak a pszichiáteren keresztül lehet bejutni. Ezen kívül még az iskolapszichológus dolgozik ingyen, meg talán ilyen családsegítőkben szoktak még lenni. Én másról még nem hallottam.

Magánrendelésben a pszichológus 5000Ft/50perc alatt nem igen van, de sokszor ennek a dupláját is elkérik. Ha neten keresgélsz találsz tarifákat. Pszichiátert még sose nézegettem magánba, talán annak lehet hogy kicsit magasabb a díja. Ha magánhoz akarsz menni és úgy gondolod, hogy gyógyszerekre is szükséged volna, érdemes egy olyan pszichiátert keresni, aki végezhet terápiát is és akkor egy szakemberrel megoldod a dolgot.

2014. nov. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!