Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Édesanyám miért nem kaphat...

Édesanyám miért nem kaphat ápolási díjat?

Figyelt kérdés

Édesanyám 75 éves, a nap 24 órájában ápolja súlyosan beteg, alzheimer kóros édesapámat, akit nem szabad magára hagyni még 10-20 percig sem.


Édesanyámnak nincs nyugdíja, édesapám nyugdíja kb. 140.000,- Ft/hó.


A 17. kerületi Önkormányzaton érdeklődtem, és azt mondták, hogy édesanyám nem kaphat ápolási díjat, mert édesapámnak "nagyon szép nyugdíja van".


Az igaz, hogy "szép nyugdíja van", de ebből édesanyám nem tud rendszeresen fizetni valakinek, hogy vigyázzon édesapámra akkor, amikor pl. el kell menni vásárolni vagy orvoshoz.


Ezen kívül, a takarítás is gondot okoz édesanyámnak, a beteg gerince miatt. A segítségért fizetni kellene.


Én szívesen segítenék, de oda-vissza kb. 3 óra az út, és magam is gondozom a tartósan beteg gyermekemet.


Visszatérve az ápolási díjra, édesanyám valóban nem kaphat semmit? Tudom, hogy az ügyintézők nagyon szeretik lekoptatni az embereket, ha segítséget kérnek, ezért kérdezem itt, hogy tud-e valaki megoldást az ilyen helyzetekre?


Azt tudom, hogy a háziorvos segíthet abban, hogy kiküldjenek valakit, aki segít a beteg ellátásában, de ilyen esetben is valamennyit fizetni kell!



#segély #ápolási díj #beteg ápolása
2018. febr. 6. 18:59
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
10-es hozzászóló, ezt csak feltételezed, mert így logikus, vagy ismered a törvényeket?
2018. febr. 17. 23:34
 12/15 anonim ***** válasza:
Ismerem mert tanultam. Abban az esetben nem járna ha anyud rendszeresen kapna valamit mint a nyugdíj és az sem lehet több mint az ápolási. De mivel ő nem kap semmit így meg kéne kapja. Szociális gondozónak tanultam és meg kellett tanulni a szociális törvényeket. Még megvan a jegyzet amit kaptunk ha szeretnéd bemásolom.
2018. febr. 18. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
Igen,kérlek, másold be! :-)
2018. febr. 18. 23:51
 14/15 anonim ***** válasza:

Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személy otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosított anyagi hozzájárulás.

Ápolási díjra jogosult a hozzátartozó ha állandó és tartós gondozásra szoruló

a,súlyosan fogyatékos vagy

b,tartósan beteg 18 év alatti

személy gondozását vagy ápolását végzi.

Az ápolást végző személy számára egyidejűleg csak egy ápolási díjra való jogosultság állapítható meg, továbbá egy ápolt szenmélyre tekintettel csak egy ápolást végző személy számára állapítható meg ápolási díj.

Súlyosan fogyatékos személy az, akinek segédeszközzel vagy műtéti úton nem korrigálható módon látóképessége teljesen hiányzik, vagy aliglátóként minimális látásmaradvánnyal rendelkezik, és ezért kizárólag tapintó-halló-életmód folytatására képes.

Hallásvesztesége olyan mérétkű, hogy a beszédnek hallás útján történő megérétse és spontán elsajátítása segédeszközzel sem képes és halláskárosodása miatt a hangó beszéd érthető ejtése elmarad.

Értelmi akadályozottsága genetikai, illetőleg magzati károsodás vagy szülési trauma következtében, továbbá 11. életévét megelőzően bekövetkező súlyos betegség miatt középsúlyos vagy annál nagyobb mértékű, továbbá aki IQ értékétől függetlenül a személyiség egészét érintő fejlődési zavarban szenved és az autonómia tesztek alapján állapota súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető.

Mozgásszervi károsodása, illetőleg funkciózavara olyan mértékű, hogy helyváltoztatása a külön jogszabályban meghatározott segédeszköz állandó és szükségesszerű használatát igényli, vagy állapota miatt helyváltoztatásra még segédeszközzel sem képes, vagy végtaghiány miatt önmaga ellátására nem képes és állandó ápolásra, gondozásra szorul.

Tartósan beteg az a személy, aki előreláthatólag 3 hónapnál hosszabb időtartamban állandó ápolást, gondozást igényel.

Nem jogosult ápolási díjra a hozzátartozó ha

a, az ápolt személy 2 hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban, óvodai elhelyezésben vagy gyermekvédelmi szakellátást nyújtó bentlakásos intézményi elhelyezésben részesül, illetve köznevelési intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézmény nappali képzésében részt vevő hallgatója, kivéve, ha a köznevelési intézményben eltöltött idő a nemzeti köznevelésről szóló törvényben a köznevelési intézményben való kötelező tartószkodásra meghatározott időtartamot nem haladja meg, az óvodai vagy nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevételének, illetve a felsőoktatási intézmény látogatási kötelezettségének időtartama átlagosan a napi 5 órát nem haladja meg, a köznevelési illetve a felsőoktatási intézmény látogatása vagy a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevétele csak az ápolást végző személy rendszeres közreműködésével valósítható meg, rendszeres pénzellátásban részesül és annak összege meghaladja az ápolási díj összegét ide nem értve azt a táppénzt amelyet az ápolási díj folyósításának időtartama alatt végzett keresőtevékenységből adódó biztosítási jogviszony alapján -keresőképtelenné válása esetén-folyósítanak, szakiskola, középiskola nappali rendszerű képzésének tanulója illetve felsőoktatási intézmény nappali képzésében részt vevő hallgatója, keresőtevékenységet folytat és munkaideje-az otthon történő munkavégzés kivételével- a napi 4 órát meghaladja.

Az ápolási díjra való jogosultságot meg kell szűntetni ha

a,az ápolt személy állapota az állandó ápolást már nem teszi szükségessé

b,az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti

c,az ápolt személy meghal

d,az ápolást végző vagy az ápolt személy tartózkodási joga megszűnt vagy tartózkodási jogának gyakorlásával felhagyott

e, a megjelölt jogosultságot kizáró körülmény következik be

f, azt az ápolást végző személy kérte

g,az ápolást végző személy az épolási díjra való jogosultság feltételeinek felülvizsgálatára irányuló a 25§ 4-6 bekezdése szerinti eljárást akadályozza


Az ápolt személy halála esetén az ápolási díjra való jogosultságot a halál időpontját követő második hónap utolsó napjával kell megszűntetni.

Az első bekezdés a pontja szerint (súlyosan fogyatékos) valamint a kiemelt ápolási díjra jogosult továbbra is fennáll ha az ápolási díjban részesülő személy a törvény szerint saját jogú nyugdíjnak minősülő ellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, rokkantsági ellátásban, vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 33§ 1 bekezdése alapján a törvény erejénél fogva rehabilitációs ellátásban részesül.


A járási hivatal kérelemre kiemelt ápolási díjra való jogosultságot állapít meg annak a személynek aki komplex minősítés alapján a megváltozott munkaképességű személy.

A járási hivatal a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző de a kiemelt ápolási díjra való jogosultság feltételeinek meg nem felelő személy kérelmére emelt összegű ápolási díjat állapít meg. Fokozott ápolást igénylő az a személy aki mások személyes segítsége nélkül önállóan nem képes étkezni vagy tisztálkodni vagy öltözködni vagy illemhelyet használni vagy lakáson belül segédeszköz igénybevételével sem közlekedni. Legalább háromnak fenn kell állni.

2018. febr. 19. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Igényeltük, és megkapta!!!
2018. márc. 5. 23:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!