Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A röntgen kimutatja a csontrákot?

A röntgen kimutatja a csontrákot?

Figyelt kérdés
Apum hatvan éves elmúlt , ideáig nem volt semmi baja pár hete nagyon elkezdett fájni a csípője. Elment röntgenre a papírján erős csontritkulàs és porckopás az eredmény.Ez sem túl jó hír, szeretném a korának betudni, de ha netán nagyobb gond lenne, gondolok itt daganatos elvàltozásra a csontban, azt kimutatta volna a röntgen?
2018. ápr. 11. 11:07
 1/10 anonim ***** válasza:
A csontok (és csak a csontok, a lágyrészek nem látszanak) sűrűségét mutatja a röntgen. Ha szokatlan dolgot láttak volna, rajta lenne az eredményen.
2018. ápr. 11. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%

Első jó nagy baromságot irt...

A rtg az összes csontelvaltozast ki tudja mutatni legyen az elsődleges vagy másodlagos daganatos elváltozás, degenerativ eltérés es ide tartoznak még az ortopéd-traumatológiai elváltozások.

2018. ápr. 11. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Mindkét választ köszönöm szépen. A második vápaszolónak : jól értem, ezek szerint megnyugodhatok ami a daganatos betegséget illeti? Kicsit be vagyok parázva...
2018. ápr. 11. 11:38
 4/10 A kérdező kommentje:
Amúgy tovább küldték Ortopédiára.
2018. ápr. 11. 11:39
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az a helyzet, ez nem ennyire egyszerű. A csontrák pontos diagnózisának felállításához képalkotó és szövettani vizsgálatokra van szükség. Teljes biztonsággal minden esetben csak a szövettani minta birtokában jelenthető ki, hogy valakinek tényleg csontrákja van. Tehát a csontrák diagnosztikája két fő pilléren, a képalkotó eljárásokon és a szövettani vizsgálaton nyugszik. Az első vizsgálat az érintett terület kétirányú röntgenfelvétele. Ezeken a daganat által lebontott csontállomány mint csonthiány, a csont felszínén terjedő, sokszor elmeszesedő burjánzás pedig mint rendellenes növedék jelenik meg. A felszínen terjedő csontrák-típusok, elsősorban az oszteoszarkóma és a Ewing-szarkóma jellegzetes radiológiai képe a Codman-háromszög, mely a csonthártya alatt növekvő, azt a csonttól elemelő szövettömeget jelöl. A csont belsejéből induló, a kéregállományt maga körül lebontó daganatot ún. reaktív csontújdonképződés kísérheti. A daganat körül hagymahéjszerűen újabb és újabb csontos tokok jöhetnek létre, melyeket a tumor növekedése során rendre áttör. A röntgenfelvétellel párhuzamosan vérvizsgálat is történik, amely tájékoztat egy esetleg fennálló gyulladásról, és a fokozott csontátépülést kísérő emelkedett szérum kalcium-, foszfát-, illetve alkalikus foszfatáz- (ALP-) szint kimutatására is alkalmas. Az ALP szintje megemelkedhet nem-rosszindulatú folyamatokban is, ám más erre utaló jelekkel együtt alátámaszthatja a csontrák gyanúját.

Tehát, igen, tud mutatni a röntgen elváltozásokat, de abból még nem lehet következtetést levonni.

2018. ápr. 11. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm... Akkor mégsem lélegezhetek fel..
2018. ápr. 12. 00:19
 7/10 anonim ***** válasza:
De megnyugodhatsz, mert, mint írtam, bizonyos formákat mutatnak a különböző ráktípusok. Apudnál csontritkulást és porckopást figyeltek meg, tehát nem rajzolódott ki komolyabb eltérés. Előző hozzászólásomat arra írtam, hogy a röntgen ki tudja-e mutatni a csontrákot.
2018. ápr. 12. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
PET CT, csontscan.. sajnos tudom..
2019. márc. 15. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
jah,és nekünk is bejátszott a csontritkulás mint olyan, teljes fals képet adva a dolgokról, remélem azóta már bizonyságot kaptál arról, hogy nincs semmi baja apukádnak. Az enyém most 67.. kemora járunk. Súlyos..
2019. márc. 15. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
nagyon szakszeru volt az 5 os valaszolo, sajnos en eppen most megyek eloszor emiatt rontgenre (64 eves no vagyok) elegge szorongok mert a bal kezem huvelykujja szinte egyik naprol a masikra lett nagyon erzekeny, faj nem reagal semmifele fajdalomcsillapitora, es naprol napra gyengul is a fogas vele. hat majd jovo heten megtudom, en nem otthon elek, eddig se voltam egeszseges mellrakom is volt mar, nem hianyozna egy pozitiv teszt ezugyben;-((( a tulelesi arany se tul jo, neztem a kimutatasokat keves az 5 even tul elok szama. en nem a halaltol felek csak a szenvedestol….
2019. ápr. 29. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!