Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » MRI vizsgálat tapasztalatok?

MRI vizsgálat tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Nemsokára részt kell vennem életem első MRI vizsgálatán. Nagyon félek, nem tudom pontosan mi fog rám várni, mennyi ideig tart. Klausztrofóbiám van, valamit nem bírom a zajokat sem a tűt.

Akinek van pár jó tanácsa, jó és rossz tapasztalata, kérem ossza meg velem!

ui.: koponya vizsgálatom lesz



2019. márc. 19. 14:51
1 2
 1/11 Ypszilon1980 ***** válasza:
65%
Nem tudom mennyi idő, de kb. 20 perc biztos van. Ha a zajoktól félsz, akkor az baj, mert az MRI baromi hangos.
2019. márc. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Semmi az egész. Nekem kb. 5 perc volt és röhögőgörcsöt kaptam közben olyan hülye hangokat adott ki a gép. Kb. Mintha a vidamparkban lettem volna olyan hangulata volt. Nem olyan szűk az a cső amibe betolnak. Ráadasul mivel a fejdről készül még derekig sem tolnak be és adnak a kezedbe egy kapcsolót amivel jelezhetsz ha baj van és akkor azzonnal kihúznak. Egyebként ha annyira aggódsz a cső miatt akkor egyszerűen az elején csukd be a szemed és ne nyisd ki amíg bent vagy. Gondolj valami szép dolgra egy rétre vagy erdőre. Nem fajdalmas a vizsgálat és nem is kellemetlen. Nincs mitől félned. Engem is beparautattak előtte aztán a legnagyobb bajom az volt, hogy vissza tudjam fogni közben a röhögést és ne mozogjak. Gyakorolhatsz is. Csússz be az ágy alá. Ha ott nem leszel rosszul akkor itt sem, mert ez egy elég tágas cső. No para 🙂
2019. márc. 19. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Nem lehet semmit érezni, nem kell előre betojni.
2019. márc. 19. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!Nagyon sokat segített :)

Füldugót vagy valamit azért kaptatok?

2019. márc. 19. 16:36
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem emlekszem, hogy adtak volna. De vigyyél magaddal ha nincs benne fém talán megengedik. Annyira azért nem hangos.
2019. márc. 19. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
És kaptál vénába kontrasztanyagot?
2019. márc. 19. 16:40
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően nem túl izgalmas egy MR, magának a vizsgálat menetéről szerintem sok videó/anyag készült már néz szét YouTube-on, vagy valamelyik magáncég honlapján ott általában részletesen leírják, hogy mi fog történni.


Tanácsok:

- vegyél fel kényelmes fém és cipzármentes ruhát, mert azokat nem szoktuk kérni, hogy vedd le (mert a fém jobb esetben csak a képet zavarja, de mivel az MR egy erős mágnes így extrém esetben magához ránthatja, ha nincs megfelően rögzítve/felmelelgítheti ).

- koponyánál ne legyen rajtad fülbevaló/piercing/nyaklánc stb + zsebben se legyen semmi fém (pénztárca, bankkártya, kulcs, óra, stb..). Gyűrűt is inkább érdemes levenni, bár mivel azok általában arany/ezüstből készülnek ezért nem szokott problémát okozni +jelen esetben távolabb is vannak a vizsgált területtől.

- Inni ihatsz MR vizsgálat előtt, sőt nem jó ha kiszáradva érkezel, mert ha esetleg kontrasztanyag kell, akkor nehezebb vénát találni.

- Nem kell full éhgyomorra menni, de nem jó ha teleeszed magad a vizsgálat előtt. Némely MR kér 4 órás éhezést (mert a kontrasztanyag hányingert/hányást okozhat nagyon ritkán), de erről megkérdezheted őket nyugodtan.


Alapvetően annyi a vizsgálat, hogy megérkezel, beadod a papírt, valószínűleg adnak cserébe pár kitöltendő papírt.

Amikor sorra kerülsz megkérdeznek pár dolgot (van-e beültett fém a szervezetedben, volt-e már kontrasztanyagos vizsgálatod, stb), előkészítenek a vizsgálatra (fémek kipakolása/levevése, nagyjából elmondják mire számíts).

Ezután felfekszel az asztalra, adnak pánikgombot, amit csak meg kell nyomni, ha megakarod szakítani a vizsgálatot. Lehet adnak fülhallgatót 3 Teslás-nál biztosan, alatta nem feltétlen. Ha akarsz, vihetsz füldugót. Időőben a vizsgálat általában 20 perc kb. de ez sok mindentől függ.Csináltam már 10 perces, meg 1 órás koponyát is, feltehetőleg neked az átlaghoz közeli lesz.

A vizsgálat alatt nem fogsz túl sok mindent érezni, nincsenek villódzó fények/mozgás(max az asztal mozoghat picit), csak a hangok, amik elég furák (youtube-on utánakereshetsz van róla pár videó) és hangosak tudnak lenni. Körülbelül az a legkellemetlenebb, hogy ha sokáig vagy eléggé el tudsz zsibbadni/elkezd viszketni még az is ami sose :). Ha lesz kontrasztanyag az általában a végén szokott lenni, nem rosszabb mint egy vérvétel a szúrás sem általában. A vizsgálat alatt általában nincs feladatod csak annyi, hogy picit sem mozdíthatod el a fejed.



Klausztrofóbia:

- Néhány MR-ben van a koponya tekercshez tükör, amit fel lehet szerelni, hogy lásd a lábad vagy a cső másik végét.Van olyan akinek segít, ha kilát a csőből

- Van olyan hely, ahol megengedik hogy valaki bemenjen veled, kérdezz rá előtte, hogy bemeted-e valaki veled. Gyerekeknél sokszor van olyan is, hogy plüss/kedvenc tárgyat bevisznek (nyilván olyan amiben nincs fém/elektronika), ami segít nekik megnyugodni

- Sok betegnek elég ha becsukja a szemét, de valakinél ez csak ront a helyzeten.

- Végső esetben orvos írhat fel gyenge nyugtatót.


Lényeg: az MR nem koporsó, egy csőben vagy benne, de még a fejed körül lévő tekercs sem téged rögzít, ezért simán ki tudsz belőle csúszni. Nem mozog körülötted semmi, nem ér hozzád semmi. Ezt próbáld magadban tudatosítani, bár nyilván nem egyszerű. Ja és mindenképp szólj a vizsgálatot végző operátornak, hogy klausztrofóbiás vagy, lehet van még egyéb ötlete.


egy MR operátor

2019. márc. 19. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

2.vagyok. én kaptam kontraszt anyagot mert fémalergiám van és nem lehetett. Egy baratnőm kapott. Nem volt tőle semmi baja.

Azért majd írd meg milyen volt. Szerintem csak nevetni fogsz rajta, hogy féltél tőle annyira semmi az egész. Asszem nekem is volt tükör.

2019. márc. 19. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek! Kicsit sikerült megnyugodnom :)

Majd leírom, hogy nekem milyen volt

2019. márc. 19. 19:57
 10/11 A kérdező kommentje:

Na túl vagyok rajta! nem volt életem legjobb élménye de kibírtam. Füldugót nem kaptam

nem ismételném meg, de jobb volt mint amire számítottam.

kb 25 perc volt az egész.

A kontrasztanyagot a végén kaptam.

2019. márc. 22. 10:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!