Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogyan érdemesebb szedni egy...

Hogyan érdemesebb szedni egy vitamin tablettát, hogy hatékonyabban szívódjon fel, apránként vagy egészben?

Figyelt kérdés

Férfiaknak készült Centrum vitamin tablettát kezdtem el szedni. 30 éves vagyok, de már az utóbbi pár évben általános, de egyre erősödő gyengeséget, fáradt közérzetet tapasztalok. Most hogy nyáron nagy melegek voltak, az étvágyam is nagyon megcsappant, így rövid idő alatt lefogytam 5 kilót (64 -ről 59 -re). Tudom, ez alapból kevés, de 2-3 éve még csak 54 kiló voltam, szóval ez nálam így is rekord.

A lényegi kérdés viszont az, hogy ha megfelezem a tablettát és két váltásban veszem be a nap folyamán, akkor nagyobb százalékban felszívódik? Mert nem tudom mennyi igaz abból, hogy az ilyen vitaminkészítmények kb. 80% -át kipisálja az ember. Emiatt gondoltam erre, hogy ha apránként veszem be, akkor máshogy hasznosulna.



2021. aug. 29. 10:18
 1/5 anonim ***** válasza:

Először is: voltál orvosnál?


El kellene menni előbb, hogy tudd mi a bajod. Lehet, hogy d vitamin hiányod van, akkor az összes többi vitamin semmire nem kell, úgyis kipisiled viszont nem lesz elég d vitamin abban a multivitaminban. Lehet, hogy vas hiány. Lehet B12 hiány. Ha B12 hiány és amúgy hús evő vagy, akkor lehet, hogy gyulladás van a gyomrodban, akkor meg hiába szedsz bármit, nem fog felszívódni.


Amúgy az a "jó" ezekben a multivitaminokban, hogy van vízben oldódó vitamin és van zsírban. A zsírban oldódó vitaminokat jobb kaja után bevenni (mivel kell a zsír hozzá), míg a vízben oldódókat éhgyomorra a legjobb bevenni.


Amit te akarsz szedni, abban van D vitamin (zsírban oldódó), B12 (vízben oldódó), C vitamin (víz), E vitamin (zsír) stb stb.


Hogy válaszoljak a kérdésedre: megpróbálhatod, hogy az egyik felét kaja előtt veszed be, mondjuk reggel, a másikat meg délben kaja után.

2021. aug. 29. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Filmtabletta! Nem szabad eltörni


És menj irvoshoz!

2021. aug. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Igen, érdemes lenne kivizsgálni ezt a "gyengeséget", mert nem igazán természetes jelenség a te korodban. Lehet lelki háttért is nézni.

A vitaminok felszívódásáért nem kell különösebben aggódnod, általában a vízoldékony vitaminok jól felszívódnak a tabletta szétesése után, zsíroldékonyból pedig - az A-t leszámítva - többnyire az ideálisnál jóval kevesebb van a multikban amúgy is, úgyhogy azt érdemes máshonnan pótolni. Bár ebben a Centrumban még viszonylag kimagasló a D a többihez képest, azért ennek is a kb. 3-4-szerese lenne jó. A K-vitamint meg hagyjuk is, érdemes inkább D-K komplexet nézni jól felszívódó K2-vel.

Az ásványi anyagok felszívódásáért meg azért nem kell krokodilkönnyeket hullatni, mert amúgy is rossz felszívódású vegyületekben vannak benne, amin csak minimálisan segíthetne az általad említett mágia. Az egymás felszívódását akadályozó ásványi anyagok jelenléte meg kb. kötelező elvárás a Centrum termékfejlesztőitől. Pl. kalcium és magnézium együtt. Már azon túl, hogy a magnézium-oxid fel se szívódik persze... Lásd [link]

A gyengeség-étvágytalanság problémádra megpróbálhatnál Béres cseppet szedni C-vitaminnal, ill. nézhetnél egy jó minőségű D+K-vitamint, amiben legalább 3000 NE a D.

2021. aug. 29. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Senior Séf ***** válasza:
A alvásod rendben van, kérdező? Nem szoktál éjjel fél 2 tájban felébredni?
2021. aug. 30. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Azért ennyire nem értek én ezekhez, hogy hogyan működnek, tehát zsírban meg vízben oldódó, meg mi az hogy filmtabletta. De valóban ilyen kék színes réteg veszi körül, tehát ha félbe töröm fehér a belseje, szóval akkor inkább egészben nyelem le nap közben.

Orvosnál nem voltam még ilyen jellegű problémával, tudom nem ártana... Nem az a fajta vagyok, és szerintem sokan vannak még ezzel így. Viszont fogaimmal gondok vannak, voltak, és lesznek is, azzal nagyon sokat járok kezelésre, de ez genetikai eredetű, ezt két orvos is mondta, szóval ezt nem hozhatjuk összefüggésbe vitaminhiánnyal. Csak most arra gondolok, hogy lehetséges egyik fogam kivételesen úgy van gyulladásban, hogy nincs tünet, fájdalom. Bár nálam ilyen fog még soha nem volt, de ki tudja, bár érdekes lenne, ha csak most kezdene ilyet csinálni, mivel kb. nincs olyan fogam, ami még nem lett volna javítva. Tehát 16 éves korom óta aktívan jártam a fogorvost, az utóbbi években már ritkábban kell kezelni.

Nem, nincs rendben az alvásom úgy általában, most per pill igen, tehát lefekszem éjjel éjfél - 1 körül, és felkelek amikor kell d.e., de ez nagyon ritka. Ilyenkor relatív jól is érzem magam egész nap (na nem úgy mint 20 évesen, de megközelítőleg). De ez egyik napról a másikra megváltozhat, és szétcsesződik az egész ritmusom. Onnantól kezdve ha este nagyon fáradt is vagyok, bizony felkelek hajnali 2-3 -kor, és ez az amit nem értek, régen nagyon jó alvó voltam.

Említette valaki a lelki hátteret is. Tisztában vagyok vele, hogy a hosszú éveken át tartó depresszió is okozhat ilyen tüneteket, de szerintem nem az az eset voltam, akinél ez ennyire súlyos volt. Jó, ott sulis időszakban voltam nagyon a gödör mélyén 3-4 évig (ki nem?), de ez már sok-sok éve megszűnt, azóta egész jól megtaláltam a lelki békémet, meg csak nem vagyok már kiskamasz, nem forr úgy a vérem se, nem hiányoznak dolgok, amik akkor lelki sóvárgást okoztak. Igaz, nem olyan életet élek mint egy átlag ember, de nekem az nem is hiányzik. Szerintem ha annyit mondok, hogy introvertált, elég sok mindent elmagyaráztam.

Ami az étkezést illeti, mi inkább az a húst hússal evők voltunk mindig is, szóval lehet inkább ez lesz a gond. Most újabban nem tudom mikor ettem már utoljára zöldséget vagy gyümölcsöt. De vicces, hogy nem az első eset, hogy nem eszünk mindenfélét, és csak most jelentkeznek tünetek. Ez az a tipikus időszak, mikor nyár van, dögmeleg (volt), és amit egyébként imádsz enni, ahhoz sincs kedved.

De ez az alvás dolog érdekel, hogy mi állhat a háttérben, mert ha ez rendben van, akkor én is viszonylag rendben vagyok egész nap. És soha nem változtatok semmin, és egyszer minden rendben van, aztán hirtelen minden szétesik.

2021. aug. 31. 11:41

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!