Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Lehetséges, hogy diszlexiám,...

Lehetséges, hogy diszlexiám, diszgráfiám és/vagy diszkalkuliám van?

Figyelt kérdés

24 éves vagyok.

A szövegértéssel, dolgok szószerinti megtanulásával és a helyesírással nincs problémám, bár az utóbbival sokat szenvedtem iskolás koromban. 2 idegen nyelven is megtanultam, és szeretnék is még 1-2-t elsajátítani. Elvilag a kommunikációs képességeim is jók, nincs semmilyen beszédhibám, az írásképem is olvasható sőt, szép.

Ami viszont problémát okoz, és egyre gyakrabban fordul elő (ezek gyerek- és kamaszkoromban nem voltak meg), az a betűk keverése. Gyakran a helyet e-t, á helyett é-t, u,ú helyett o,ó-t, ü,ű helyett ö,ő-t írok és fordítva. Mássalhangzóknál is előfordul, bár ez ritkább, hogy felcserélem a p és b, k és g, d és t betűket. Az is gyakori nálam, hogy a szó utolsó betűjét lehagyom, vagy kihagyok a szó bármelyik pontján egy betűt. Gyakran olvasok félre szavakat, és valamikor észre se veszem, képes vagyok akár 10x egymás után is rosszul olvasni. A kis nyomtatott b és d betűket viszont gyerekkorom óta tévesztem, ahogy az irányokat is (bal-jobb). Szintén gyerekkorom óta jelen van, hogy néma olvasásná lassabban olvasok mint az átlag. Ezek az írás- és olvasásbeli tévesztések idegen nyelven is jelen vannak.

Gyerekkorom óta okoz problémát a fejszámolás,főleg az osztás és a szorzás. Általános suliban nem vette észre ezeket egy tanár se, pedig nem egyszer álltam a bukás szélén matekból, de sose mondták, hogy szükség lenne valami vizsgálatra, gimiben meg már ott volt a számológép, így nem bukott ki a dolog. A rövid számsorokat is nehezen jegyzem meg, mert mindig felcserélem és keverem a számokat. Pl. 9253 helyett 9235-re emlékszem, de az is lehet, hogy 9453-ra. A 2-t keverem általában a 4-gyel, illetve a 4-et a 7-tel. Semmi logika nincs benne.


Eddig valahogy eléldegéltem ezzekkel a hiányosságokkal, az általános iskolát leszámítva a gimiben és az egyetemen is jó tanuló voltam. A szövegszerkesztő mindig kijavítja az elgépeléseket, szóval a munkahelyemen sincs probléma ezzel, max annyi, hogy nekem így több időbe telik megírnom meg elolvasnm a dolgokat.

Érdemes lenne ennek ellenére elmennem valami kivizsgálásra? Ha igen, felnőtteknek hol csinálnak ilyet?



2022. márc. 5. 16:42
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!