Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Megemelkedett a Ggt értéke?

Megemelkedett a Ggt értéke?

Figyelt kérdés

Idén áprilisban voltam vérvételen, akkor 48 volt a GGT értéke. Tegnap újra vérvételem volt és 62-re emelkedett.

Alkoholt nem fogyasztok, elhízva sem vagyok, sőt, inkább vékony (186 cm 64 kg).

Epilepszia elleni gyógyszereket 2009 óta szedek, és újabban (kb. 1 hónapja) fogamzásgátlót is.

9 hónapja tej és tojásmentes dietát tartok.

Mi okozhatta ezt az emelkedést?

Köszönöm előre is.


2023. aug. 12. 04:25
 1/4 anonim ***** válasza:
25%

"A szérumszint emelkedésének oka nem csak az enzimet termelő májsejt membránjának sérülése, hanem az enzim termelésének fokozódása (enzimindukció) is lehet. Enzimindukciót vált ki az alkohol és számos gyógyszer is (phenytoin, fenobarbitál, rifampicin, orális fogamzásgátlók, stb.)."

Forrás: [link]

Simán okozhatja a fogamzásgátló. A hiedelemmel ellentétben nem csak alkoholizmus okozhatja a májenzimek szintjének emelkedését (bár kétségtelen, főleg idehaza, hogy ez a leggyakoribb kiváltó ok), a problémát okozhatja bármi, ami a májat jobban megterheli. Különböző gyógyszerek, betegségek például. A Gamma GT-t ráadásul nem is csak a máj, hanem a hasnyálmirigy, és a vesék is termelnek. Önmagában még nem ad pontos diagnózist, hogy melyik szerv, és milyen probléma miatt termel több enzimet, ehhez a további értékek ismerete, vagy esetleg további vizsgálatok is szükségesek.

Viszont az, hogy kb. 10%-kal magasabb, az még nem tekinthető kórosnak. Ha már mondjuk a határérték másfél-kétszerese, akkor már illik elkezdeni foglalkozni vele, de még ez sem a vészes kategória. Az igazi probléma 5-10-szeres túllépésnél kezdődik. Na, akkor már lehet aggódni. De 10%-nál még nem. ;-) Azért biztos, ami biztos, 2-3 havonta csináltass vérképet, és ha nem emelkedik számottevően, akkor 99%, hogy a fogamzásgátló mellékhatása. Ami mondjuk szintén nem jó ómen, főleg, hogy más szervrendszereket is eléggé igénybe vesz, és talán megfontolandó lenne más, a szervezetet kevésbé megterhelő védekezési módszer alkalmazása.


A tej- és tojásmentes diétát egyébként mi indokolja? Csak mert két olyan élelmiszert mellőzöl, ami kifejezetten előnyös a szervezet számára, kivéve persze, ha valamelyik összetevőjére allergiás, vagy intoleráns vagy.

2023. aug. 12. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mar aprilisban is magas volt, gondolom a doki emiatt rendelt vissza.

Maj nem dolgozik megfeleloen. Sok a gyogyszer neki (nem sok, de lehet, hogy a majad soknak talalja). Munkahelyi artalom (pl. olyan anyaggal dolgozol). Valamelyik hepatitisz "maradvanya" a majfunkcio romlasa. Epe vagy az epevezetek valami miatti karosodasa/elzarodasa.

A tobbi ertek jo? pl. feherversejtek stb.?

2023. aug. 12. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A többi érték jó (illetve annyi, amennyi évek óta), fehérvérsejt is.

Az áprilisi ggt (48) is évek óta ennyi volt, azért ijedtem meg kicsit, hogy ennyivel több lett.

A diétára intolerancia miatt van szükség, fájt a belem, de elmúlt a diéta hatására. Hízni viszont nem tudok, mivel rengeteg élelmiszer (amitől hízni tudtam anno) kiesett.


Köszönöm a gyors válaszokat!! :)

2023. aug. 12. 07:59
 4/4 Ypszilon1980 ***** válasza:
Nekem magas mind a 3 májenzim érték kb. 5 éve biztosan, de stagnál. Nekem kb. 15 éve van oltásom Hepa B-re, ellenanyagom is rendben van, sosem voltam még hepatitises, voltam tesztelve B-re, C-re is, és nincsen egyéb más fertőző betegségem sem. Inkább az okozza, hogy helytelen a táplálkozásom, nálad viszont lehet a gyógyszer miatt is ilyen, bár hogy májkárosodásról beszéljünk vagy azt megelőző állapotról, akkor ez az érték legalább a megengedett érték 10x-ese lenne. Kontrollálni kell, egyéb teendő nincs.
2023. aug. 12. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!