Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » St. Post. Asphyxia mit jelent?

St. Post. Asphyxia mit jelent?

Figyelt kérdés

Ez van a születési zárójelentésemnél a diagnózisok között, viszont nem igazán tudom mit jelentenek ezek a rövidítések.


Azt tudom, hogy az asphyxia az mikor fulladás történik, ezért is kellett segíteni nekem ballonos lélegeztetéssel.


De ez így, hogy st. Post asphyxia mit jelent?



nov. 13. 13:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Az elso kettovel ne torodj (st., post), az asphyxia a lenyeg. Orvosi nyelv, sokszor az orvosok sem tudjak, hogy pl egy neurologus mit irt ambulans lapra megjegyzeskent, roviditesekkel ha egy pulmonologusnak adod.


Hanem vannak suffixumok meg prefixumok es gyokerszo. Pl. sup. ciliar cytozis


superciliary cytosis:


- super testresz valami masik testresz felett <- prefixum

- ciliar (cili vagy cilio, itt melleknevesitve van) szemhely <- prefixum

- cyt vagy cyto jelenti a sejtet <- gyokerszo (amirol szo van)

- osis: egy olyan "kondicio", allapot ami rossz termeszetu/abnormalis <- suffixum (ez irja le ugymond a.. minoseget? Ha lehet igy fogalmazni)


Ha osszerakod, superciliary cytosis = szemhely feletti sejtekkel kapcsolatos abnormalis status.


Legtobb esetben eleg az elso kettot tudni (gyokerszo + suffix), de varialodhatnak a suffixumok meg gyokerszavak. En angolul tanultam, szoval lehet magyarban nem igy van de egy peldaul a ciliár helyett ciliary angolul.


A te esetedben a st. post asphyxia, a post az a dorsalis tehat anatomiailag a tested hatoldali sikja valaminek, asphyxia meg oxigennel/szen-dioxiddal kapcsolatos, keves oxigen es tobb szen dioxid. Az st. nem tudom mi.


De pl. vannak magyar roviditesek is. k.m.n peldaul egy kulfoldi orvos fogalma sincs, hogy mi (kulon megjelenes nelkul), lehet az st is az (magyar rovidites).

nov. 13. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!!Szóval ez utalhat oxigénhiányra?


Éleszteni kellett születéskor.


Mondjuk valami pumpával húztak ki, mert nem tudott anyukám kinyomni, és ekkor a fejem hátoldala behorpadt. Erre utalhat akkor a post?


Vagy nincs köze ehhez?

nov. 13. 16:10
 3/13 anonim ***** válasza:

Post az valami utánt jelent.

Status post operationem = operáció utáni állapot

Status post aspyxiam = légzéshiány utáni állapot

nov. 13. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Nincs a papirodon kerdezo BNO diagnozis? Beutod azt az 1 betu + 4 szamot es azonnal megtudjuk szinte. Pl N1234 vagy A0123
nov. 13. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


BNO diagnózis nincs rajta sajnos:(

Az apgar számom 6-9, ez normális?

nov. 13. 19:10
 6/13 anonim ***** válasza:

A 7,8,9 tokeletes, 10 az ritka jo, mert ugymond -1 pont (nem kap pontot) majdnem minden ujszulottnek jut a kekes kezecskek meg talpak miatt.


7 alattiakat figyelni kell, annal jobban, minel alacsonyabb. Szerintem rad csak pislogtak, nem voltal nagy bajban (akkor), de ha osszerakjuk 3-nak az st.-re es post-ra a dolgot, akkor volt egy post asphyxisia, majd ez utan mertek az apgarodat az ugy egy rendes kepet alkot.

nov. 13. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

És ez miatt lehetett oxigénhiány?


A SO2-m 92,2% volt, ami elvileg normális. Utána nem sokkal 93,3%


Attól félek, hogy lehetett-e olyan károsodás ami okozhat majd a huszas éveimben valami mentális betegséget. (Pl olvastam, hogy a skizofrénia csak akkor mutatkozik)


Egyébként a neurológiai vizsgálatokon mikor vittek születés utan, minden rendben volt.


Ti mit gondoltok, kell ettől félnem? Vagy milyen vizsgálatokra mehetnék?

nov. 13. 20:29
 8/13 anonim ***** válasza:

Ahhoz tudni kene az asphyxia jelleget, idotartamat. CO2 tobblet volt vagy oxigen deprivacio, altalaban oxigenszint csokkenesre utalnak ilyenkor, tehat annak kene tudni azt, hogy meddig tartott az asphyxia. De ez nem josol schizophreniat. Vannak annal sokkal rosszabb dolgok is, meg semmi, miert a schizophreniatol felsz ennyire?


Nekem csak annyi, hogy fulmutetem volt mindket fulemnel, valamilyen bakterium gyulladas, kisagyhoz kozel, par honapos, ki kellett szedni csontdarabkat.


Azt mondtak osszeno, ami valoban megtortent. De hogy az en mentalis betegsegem abbol van-e, mert a cerebellar cortex 3 retegu es az egyik a Purkinje reteg, ami GABA neurotransmittereket hasznal. Az en mentalis betegsegem sulyos rekurrens unipolaris (klinikai) depresszio. Minden antidepresszanst kiprobaltunk (jo nem mindent de minden fajtajut gondolok pl SNRI, SNDRI, SSRI), tobbfele antipszichotikumokat is. Egyik sem hasznalt.


Elobb emlitettem, hogy az a reteg a kisagynak a 2. retege ugye a Purkinje reteg ami GABA neurotransmittereket hasznal. A lamotrigine egy bizonyos adagig noveli a GABA szintet az agyban globalisan (ahol hasznalva van), szedek 8mg Rivotrilt egy nap, mellette Xanaxot 4mg, es meg 2 fajta benzodiazepinet.


Egyszer a 8mg clonazepamot leraktam hetforol keddre (Rivotril 2mg), es fel evig nem volt semmi elvonas. Masik felnek mar 0.25-tol a grand mal rohamtol, en meg 8mg-ot raktam le. Igen mert szuicid voltam. Aztan visszarakott a doki, kiegeszitve lamotriginnel, es 200mg-nal megalltunk, ezt pontosan nem tudjak, de roviden es erthetoen a feszultseger felelos sejtek kibocsatasat csokkenti (glutamate, aspartate), "nyugtato" hatasa van ket modon: noveli a feszultseg-erzekeny natrium ion csatornakon keresztul a nyugtato hatast, es amit irtam globalisan a GABA sejteket 25%-ban noveli tanulmanyok kimutattak.


Igy vagyok stabil valamennyire, de neha teljesen ki tudok akadni. Olyan mint egy csepp kell mar, barhonnan a poharba es valahogy ki kell onteni a merget, orditok, vagy csapkodok, onsertes, voltak.. tudod milyen kiserletek. Na mindegy, en kezdem gyanitani, hogy LEHET de csak lehet, hogy van koze a mentalis betegsegemhez.

nov. 13. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Sajnálom, hogy így jártál, jobbulást kívánok Neked!!


Azt hiszem CO2 többlet lehetett, de nem tudom, mert a felső sorban PCO2- nél 53,2 van, az alatta lévőben (gondolom utana levo meres) már csak 38,5. Ez mit jelent akkor?


Ja és ballonos maszkos lélegeztetest is kaptam egyszer.

nov. 13. 21:54
 10/13 A kérdező kommentje:

Illetve a az első percben az oxigénszintem (SO2) 92,2%

Az ötödik percben 93,3%


És eleve 90-től már jó, szóval nem volt oxigénhiány, nem?

nov. 13. 22:07
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!