Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ez a (mell)szövettan mit...

Ez a (mell)szövettan mit jelent szerintetek?

Figyelt kérdés

Nem értek szinte semmit belőle. Ez a második biopsziám 2 hónap alatt. Csak szeretném tudni, hogy rákos vagyok vagy nem, vagy mégis mi bajom. Szerintetek mire lehet ebből következtetni?

25 éves nő.

A másik

szövetmintában szabályos zsírszövetrészlettel összefüggésben hyalinos, desmoplasticus

kötőszövetes stromaval bíró emlőrészlet azonosítható, melyben gócos chronicus lobos

beszűrődés is megfigyelhető. Az emlőrészlet ductusai változó nagyságúak és

tágasságúak, számos ductusban micropapillaris jellegzetességeket mutató apocrin

metaplasia észlelhető. Számos ductusban a hám jelentős fokú kiszélesedése,

hyperplasiaja figyelhető meg, mely helyenként a ductusokat csaknem teljesen kitölti.

Ezen hyperplasias területben közepes fokú irregularitás észlelhető. Mitosisok nem

figyelhetők meg. A széli részen összenyomott, torz, kicsiny ductusok is találhatók, mely

hasonló hámmal béleltek. Az elvégzett immunhisztokémiai vizsgálatok során a ductusok széli részein CD10 és p63 pozitivitást mutató myoepithel sejtek mindenütt kimutathatóak

voltak, helyenként discontinous jelleggel voltak megfigyelhetők. A ductalis hámsejtek

E-cadherin pozitivitást mutattak. CD34-el az erekben kaptunk pozitivitást. Az atípusos

hámsejtek mintegy 60 %-a közepes erős Oestrogen receptor pozitivitást, és mintegy 50

%-a közepes erős Progesteron receptor pozitivitást mutatott. Cerb-B2 immunhisztokémiai

reakcióval, ezen hámsejtek között a basalis területeken kaptunk enyhe fokú irreguláris

membran és cytoplasmaticus pozitivitást, mely a sejtek mintegy 10 %-ában volt

megfigyelhető. Ki-67-tel mintegy 3-5 %-os proliferatios fractio volt észlelhető.

A szöveti kép és immuneredmények alapján invazivitás egyértelműen nem igazolható.

Felmerül epithelialis hyperplasias valamint atípusos ductalis hyperplasias és in situ

carcinomas területeket tartalmazó komplex sclerotisalo laesio lehetősége.

Ezen elváltozások pontos elkülönítéséhez és a dignitás pontos meghatározásához

szükséges az elváltozás teljes egészében történő szövettani feldolgozása.



dec. 16. 11:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a kérdést a mammográfiás szakembernek kellene feltenned, mert ő tapintott/ultrahangozott/bioptált, ezek szerint kétszer is,a szövettant mindezen vizsgálatok összesített eredményeként szabad értelmezni, azaz radio-patológiai korrelációt kell végezni.

Önmagában a minta nem tartalmaz invazív daganatot, ennyi mondható el biztosan. A minta (és csakis a minta, mivel a többi eredményt nem ismerjük) alapján radial scar=sugaras lézió valószínű, amit el kell távolítani, mert a környezetében (a nyúlványaiban) kialakulhat rosszindulatú daganat. A szövettani lelet is a teljes lézió feldolgozását javasolja.

MR vizsgálatot szoktunk még csinálni, hogy van-e a kérdéses területen fura halmozás, illetve daganatgyanú esetén ólomvédelemben a mammográfiát is.

Keresed fel a mintát vevő szakembert, összefoglaló mammográfiás vélemény/javaslat miatt! Gondolom mondta is, hogy menj vissza az eredményt megbeszélni.

dec. 16. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Az első biopsziát egy másik doki, másik intézményben végezte, ami negatívra jött ki, a doki azt magyarázta, hogy nem rosszindukatú az elváltozás de fennáll az esélye, hogy azzá váljon, ezért el kell távolítani.

Egy második véleményért elmentem egy másik intézménybe, mert meg akartam nyugodni, hogy biztos nem rosszindulatú. Tegnap este 6 órakor kaptam meg mailen, hiába hívtam az orvosom, nem válaszolt, megértem, nekik is hétvége a hétvége, viszont én laikusként és egy megijedt páciensként első látásra egy kukkot sem értettem belőle.

MR vizsgálatot végeztek, azt mondta az orvos, hogy azon nem tűnik rosszindulatúnak mint az előző 4 ultrahangon (azokat is más-máshelyen végeztem el, mert mindenütt azt mondták rosszindulatúnak néz ki).

Ez akkor most nem mondja ki, hogy rákos elváltozás?

dec. 16. 19:02
 3/11 anonim ***** válasza:

In situ (azaz tejjáraton belüli) daganat van, invazív nincs.

Hol laksz? Területileg illetékes mammográfiás centrumban egy mammográfus kellene összefoglalja az összes infót és műtétre terjeszteni.

Megyszékhelyen egyszerűbb, Budapesten fogalmam sincs. Háziorvosod biztosan tudja a betegutakat.

dec. 16. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Csabi34 ***** válasza:
100%

A leírt szövettani lelet bonyolult orvosi terminológiát használ, amit általában csak szakemberek értenek teljes mértékben, ezért a lelet értelmezését mindig szakképzett orvosnak kell elvégeznie. A leírtak alapján a következők mondhatók el:


A biopszia során vett mintában a zsírszövet mellett olyan kötőszöveti változásokat látnak, amelyek hegesedésre (desmoplasia) és hyalinizációra utalnak.

Van krónikus gyulladásos jele is (chronicus lobos beszűrődés).

Az emlő ductusai (tejcsatornák) változó méretűek és tágasságúak, és bizonyos ductusokban apokrin metaplasia látható, ami egy nem rákos sejtváltozás.

A tejcsatornákban hámsejtek növekedése (hyperplasia) és egyes területeken szabálytalanságot (irregularitás) figyeltek meg, azonban mitózist (sejtosztódást) nem találtak.

Az immunhisztokémiai vizsgálatok kimutatták az ösztrogén és progeszteron receptorok jelenlétét bizonyos hámsejtekben, ami a hormonérzékenységüket jelzi.

A Cerb-B2 és Ki-67 vizsgálatok alapján a sejtek egy részénél enyhe fokú aktivitást és alacsony proliferációs frakciót (sejtosztódási aktivitást) észleltek.

A lelet szerint az invazív rák (mely a szövetekbe terjedő rákot jelenti) egyértelműen nem igazolható, de felmerül az atípusos ductalis hyperplasia (ADH), vagyis a tejcsatornák nem tipikus sejtnövekedése, valamint in situ carcinoma (a helyén maradó rák) lehetősége egy komplex, hegesedő elváltozásban.


A leletben javasolták az elváltozás teljes egészében történő szövettani feldolgozását a pontos diagnózis érdekében. Ez azt jelenti, hogy további vizsgálatokra van szükség annak eldöntéséhez, hogy a felfedezett elváltozások pontosan milyen természetűek és milyen kezelést igényelnek.


A lelet értelmezése és a klinikai döntések meghozatala komplex folyamat, amely személyre szabott orvosi konzultációt igényel, hogy a beteg pontos diagnózist és adekvát kezelési javaslatot kapjon. Ezért fontos, hogy a leletet részletesen megbeszélje kezelőorvosával, aki jobban ismeri az Ön egészségügyi állapotát, és aki képes lesz értelmezni és magyarázni az eredményeket, és megvitatni az esetleges kezelési lehetőségeket.

dec. 16. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Csabi, ez ai volt?

Nagyon jó!

Előző vagyok

dec. 16. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Csabi34 ***** válasza:
100%

5/5: Igen.

GPT-4-Turbo, ez a legjobb a világon jelen állás szerint.

dec. 16. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Kérdező, még valami. Vidd az összes leletedet, képanyagodat oda, ahová mész. És maradj is ott, ne futkoss összevissza. Így is időt vesztettél, az előző biopszia birtokában is az lett volna a döntés, hogy vegyék ki az elváltozást. Már az első uh után is, csak kellett egy mintavétel, az jó, hogy megvan.


Ne pánikolj, jelenleg életet fenyegető baj nincs, karácsony alatt nem fog odanőni semmi, de válassz ki egy helyet és bízz bennük. Komplex Mammográfiás Központ. Így keress rá, a lakóhelyed szerintit hívd fel, hogy ez van. Beutaló háziorvostól szükséges.

dec. 16. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Sajnos két külön országról is van szó. Itt végeztem el a lakhelyemen az első biopsziát, mert megijedtem, hogy sürgős a baj, de még az eredmény megléte előtt átmentem a jelenlegi dokihoz és intézménybe, amivel jobban megvagyok elégedve. Bennük bízok is, nem is akarok innen elmenni.

Köszönöm a válaszokat, azért megnyugodtam.

dec. 16. 21:36
 9/11 anonim ***** válasza:

Ok, így rendben van.

Minden jót kívánok!

dec. 16. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Kérdező,

nem S.O.S., de további vizsgálatokat is fognak végezni, és az elváltozás eltávolítása lesz javasolva nagy valószínűséggel.

Onkológushoz, emlősebészhez kell menned legközelebb, aki be fog ütemezni egy onkoteam megbeszélést, ahol javaslatot adnak a kezelésre.


A DCIS (ductalis in situ carninoma) elvileg egy helyben maradó elváltozás, ami nem terjed tovább a test más részeire, ahogy azt az invazív carcinoma teszi. (Az a gyakoribb).


Ez már nem mammográfiás ügy, hiszen azt már elvégezték nálad, de MRI-re még küldhetnek, a nem egyértelmű diagnózis pontosítása miatt, valamint a sebészi műtét tervezhetősége miatt.


Érdemes a családodat kikérdezni, hogy kinek, milyen daganatos betegségei voltak, mert ezt is meg fogja tőled majd kérdezni a kezelőorvos.

Jobbulást, és nyugi.

dec. 17. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!