Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Megfázás során hol/honnan...

Megfázás során hol/honnan termelődik az a sok 'takony' folyamatosan? Illetve miből áll, mik az összetevői?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 2. 13:08
 1/5 anonim ***** válasza:
95%

A takony – hivatalosabb nevén orrváladék – az orrnyálkahártya mirigyei által termelt folyadék. Hígabb és sűrűbb (nyálkásabb) fázisból áll, és beborítja az orrüreg és orrmelléküregek falát.


Az orrváladék funkciója a beáramló levegő nedvesítése, mielőtt az folytatná útját a tüdő felé, valamint az, hogy a levegőből kiszűrje és megkösse a szennyeződéseket, virágport, stb. Az orrváladék a benne megragadt szennyeződés körül megszilárdul.


Az orrváladék eredetileg színtelen, azonban a szennyeződések valamint az orrüregben (is) megtalálható baktériumok megszínezhetik. A Staphylococcus aureus például sárga, a Pseudomonas aeruginosa zöldes színt kölcsönöz mindenféle testnedvnek, amellyel keveredik.


Meglepő adat (és talán jobb nem belegondolni), hogy buzgó mirigyeink naponta mintegy egy liternyi orrváladékot termelnek. Ennek nagy része az orrüreg hátsó nyílásán keresztül lecsurog a garatba, mi pedig lenyeljük, anélkül, hogy tudnánk róla.

2009. ápr. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a bő tájékoztatót, tanulságos volt!
2009. ápr. 2. 13:59
 3/5 anonim ***** válasza:
69%
Szóval minen nap megiszunk kb egy liter taknyot. Hát ez nagyszerű.
2009. ápr. 2. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
48%

Az a legrosszabb hogy én észre is vettem néhányszor aztán rám jött a hányinger és mint kiderült nem csak 1 "kortyni" volt rengeteg taknyot kihánytam :(

guszta voltam mi?

2010. márc. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Gondolom, hogy azért tetted fel itt a kérdést mert nincs kedved el olvasni egy hosszú cikket arról hogy mi is a takony. Én se nagy kedvel olvastam végig de azért hogy több dolgot megtudjak a testem működéséről azért érdemes volt. Azért nem fogok neked erre választ adni mert nagyon sok olyan anyag volt felsorolva amit én sem igazán értek. És több olyan információ van benne amit ők jobban magyaráznak el mint ahogy én le írnám neked.


[link]

2018. febr. 27. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!