Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Nekem öröklődő gerincbetegsége...

Gallits Gábor Csaba kérdése:

Nekem öröklődő gerincbetegségem van, ami a gerincvelőm sorvadásából ered, ha családot alapítok, akkor mekkora eséllyel örökli el a gyerekem ezt tőlem?

Figyelt kérdés
A betegség neve spasticus paraplegia(alsó végtagi kétoldali bénulás).

2012. szept. 2. 20:42
 1/7 A kérdező kommentje:
Csak még annyit,hogy 2 éves fiú vagyok és nem tudom,hogy merjek-e családalapításon gondolkodni,főleg mert édesapám családjában az a ritka,ha nem ikrek születik,édesapám is ikertestvérrel született és én is.
2012. szept. 2. 20:45
 2/7 A kérdező kommentje:
Javítanék,nem 2 éves,hanem 25 éves vagyok,csak rossz a billentyűzetem.
2012. szept. 2. 20:46
 3/7 anonim ***** válasza:
Sajnos nem tudom. De az ikres dolgon meg vagyok lepödve, mert ugy tudom, az ikerterhesseg anyai agon örökölhetö. Akinek anyai agon vannak ikrek a csaladjaban, az viszi ezt a gent tovabb. Igy Te csak anyukadtol örökölheted az ikergent. Szerintem, de nem vagyok szakertö, ezt is es a kerdesedet is szerintem genetikussal kellene megbeszelni. (A neten esetleg van genetikus tanacsadas?)
2012. szept. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kicsit utánajártam, de ennyiből nem tudom megmondani az esélyeidet. Ahhoz tudnom kéne, hogy AD (autoszomális dominnáns) AR (autoszomális recessív) vagy X-hez kötődő recesszív a betegséged. Ez a betegség ugyanis mindhárom módon öröklődhet attól függően, hogy a kromoszómán hol a hiba.


[link]


Amennyiben AD öröklődésű, akkor már 1 gén is kialakítja beteséget, ekkor az esély beteg gyermek születésére 50% és 50% az egészségesre. (amennyiben a másik szülő egészséges) ha nem akkor bonyolultabb a dolog, ahhoz már genetikust kéne megkérdezni.


[link]


ha AR, akkor 2 hibás gén kell (ergo neked is ennyi van), ekkor, ha a másik fél nem beteg (vagy hordozó), akkor "kiesik" a betegség , de minden gyereked hordozó lesz.


ha pedig x-hez kötött-ed van akkor mindenképpen "kiesik" a következő generációban egészséges másik szülő esetén és 50% eséllyel lesz hordozó (ekkor lány lesz a gyermek) 50%-al egészséges (ekkor fiú).

2012. szept. 2. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat,egyébként ez a betegség ahogy én tudom édesanyám családjához kötődik,ugyanis édesanyám nővérének a fia8az unoka bátyám) is hasonló betegségben szenved,egyébként e kérdés ügyében pont ma kerestem meg itt a neten egy genetikust :-).
2012. szept. 3. 23:22
 6/7 A kérdező kommentje:
Egyébként betegségem BNO-kódja.:G8210.
2012. szept. 3. 23:27
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha az unokatestvérednek (aki elvileg nem az unokabátyád, mert azt a testvéred gyerekére mondanád, ha idősebb lenne nálad) ugyanaz a betegsége, és nem csak hasonló akkor valószínűleg x-hez kötötted van, ami számodra jó hír lenne. AD elvileg nem lehet, mert akkor anyukádnak (vagy apukádnak) is betegnek kéne lennie. A recesszívnek meg így nagyon kicsi az esélye, mert az azt jelentené, hogy anyukád is hordozó, meg apukád is meg az anyukád nővére és az ő férje is, ami elég brutális véletlen lenne (bár eltudok kezelni egy-két lehetséges variációt erre az estre is, de abba nem mennék bele).


De, ez az egész következtetés, csak akkor igaz, ha az unokatesódnak, UGYANAZ a betegsége, egyéb esetben, ugyanaz igaz, mint az előző hsz-emnél.


A genetikus felkeresése jó ötlet volt, majd írd meg mit mondott, kíváncsi vagyok rá, hogy jól tippeltem-e.


A BNO-kódod egyébként ok, spasticus paraplegiára mutat, de a típusát nem adja meg.

2012. szept. 3. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!