Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Újraélesztés: olvastam, hogy...

Újraélesztés: olvastam, hogy a szívmasszázst csak gyakorlott ember végezze, mert ha valaki nem megfelelően végzi, meg is ölheti a beteget. Ez igaz?

Figyelt kérdés

Tehát légutak szabaddá tétele, majd orron át befúvás, és a mellkas kompressziót (szívmasszázst) ne merjem csinálni, ha nincs gyakorlatom? Tényleg veszélyes?

Tanultam alapfokú elsősegélyt, de igazi emberen még nem csináltam ilyet, ezért kicsit félek, de ha például nem jönnek időben a mentők, elég a befúvás? Hogy csinálok jobbat, ha elkezdem a szívmasszázst vagy ha várok a mentőkre?



2012. szept. 27. 00:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs légzés és pulzus, akkor el kell kezdeni az újraélesztést, mert ellenkező esetben meghal az illető, mire kiér a mentő!

Ha csak a lélegeztetést csinálod, és a szívmasszázst nem, annak semmi értelme, mert keringés hiányában nem fog a tüdőből továbbjutni a szervekhez az oxigén. Kvázi: meghal az illető.

Egy valamire kell figyelni a kompresszió során, hogy a szegycsontot kell nyomni, nem a bordát! Ellenkező esetben eltörhet a borda, és tüdősérülést okozhat.

A lélegeztetéssel is csinálhatsz bajt, mert ha nincs megfelelően hátrabillentve az illető feje, és az álla kiemelve, akkor a levegő akár a gyomorba is juthat a tüdő helyett, ami felfúvódik, visszajöhet a gyomortartalom, és bejuthat a légutakba.


Ez a két fontos mozzanat van, amit meg kell jegyezni:

-fejet hátrabillenteni, áll ki legyen emelve,

-a nyomást a szegycsonton kell végezni.


Nem kell félni az újraélesztéstől, az adrenalin segítségére van ilyenkor az embernek!!

2012. szept. 27. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszi, tehát akkor nem elég a befúvás, a kompressziót is csinálni kell. De ha véletlenül rosszul csinálom, attól meghalhat? Egy elsősegélyes könyvben olvastam, hogy a szívmasszázs nagyon veszélyes dolog.
2012. szept. 27. 03:04
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

De bakker, gondolkodj már!

ÚJRAélesztés. Azaz akkor kell csinálni, mikor már az illető halott!

Megölni nem tudod vele, max nem sikerül és végérvényesen meghal.

Ha meg sikerül, akkor lehet ujjongani.


Szóval vagy hagyod a francba, és akkor tuti biztosan meghal, vagy elkezdesz próbálkozni, és talán nem hal meg.

Lehet, hogy eltöröd pár bordáját, de talán nem fog beperelni érte, ha megmented az életét...

2012. szept. 27. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Jogos, de én úgy értettem, hogy ha 2 percen belül jön a mentő vagy valaki más segít, akkor lehet hogy jobban teszem, ha nem én csinálom a szívmasszázst, nehogy rosszul csináljam és emiatt ne lehessen később (1-2 perc múlva) megmenteni az életét. Ha így járnék, lelkiismeretfurdalásom lenne, hogy én szúrtam el, pedig ha várok, akkor egy szakértő megmenthette volns.
2012. szept. 27. 23:38
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Laikusnál elég a kompresszió! De azt jól kell csinálni, a lényeg, hogy azonnal meg kell kezdeni, ha tudsz hívj segítséget, akár valakit aki a közelben van, és a 104-et is hívd. Ha azt mondják hogy meg kellene kezdeni az újraélesztést, célszerű a telefont kihangosítani! Telón keresztül adják az instrukciókat, igazából, csak számolnak neked, hogy tudd az ütemet! és a felől kérdezgetnek, hogy változik a beteg bőrének a színe, veszi-e a levegőt stb. Ha csak simán megy a kompresszió azzal a vér kering a testben, az agy vért kap, így nem halnak el a szövetek stb. A tüdő is kap oxigént, tehát mindenképpen hasznos. Ha a beteg fejét hátrahajtod, a levegő is szabadon áramlik., szerintem ha beírod hogy CPR, vagy BLS a keresőbe kiad mindent!


Ne feledd, hogy ezzel életet menthetsz!

Ha ne adj Isten, mégis ilyen helyzetbe kerülsz, hogy valakit újra kell élesztened, kívánom hogy sikeres legyen!

2012. okt. 7. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. okt. 7. 20:29
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem jön két perc múlva a mentő. És ha jön, akkor se hagyd abba a szívmasszázst, amíg a mentős keze nincs a tiéden, és nem mondja, hogy átveszi.
2012. nov. 30. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Először is, ha valaki meghal a szemed láttára, a mentőket hívod a 104-en. A mentésirányító mondani fogja mit tegyél. Minden esetben el kell kezdeni az újraélesztést. (Az újabb guideline szerint nem kötelező a befúvás, hatásosabb nem megszakítani a mellkaskompressziót.) Szerencsésebb helyzet, ha nem vagy egyedüli segítségnyújtó, mert egy ember kb 2 percig tud hatásosan mellkaskompressziót végezni (5-6 cm-re nem mindig könnyű lenyomni a mellkast).


Ajánlom az alábbi kis videót, nagyon hasznos. :)

http://www.youtube.com/watch?v=ILxjxfB4zNk

2013. máj. 9. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. Itt van magyar felirattal a filmecske:

http://www.youtube.com/watch?v=mOq86W8iloQ

2013. máj. 9. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Köszi!

Befúvás nem is fontos??

2013. máj. 9. 21:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!