Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Környezetszennyezés Dunakeszin?

Eco Géza kérdése:

Környezetszennyezés Dunakeszin?

Figyelt kérdés

2013. febr. 15. 14:03
 1/6 A kérdező kommentje:

Sajnos közismert tény, hogy a fejlett országok nagy ipari cégei a korszerűtlenné váló, és veszélyességük miatt betiltásra kerülő technológiáikat áttelepítik oda, ahol nem veszik olyan szigorúan az egészségügyi, környezetvédelmi szabályokat. Leginkább Kína és más távol-keleti országok jönnek szóba, de jut belőlük Kelet- és Közép-Európába is. Ezek némi túlzással időzített bombaként ketyegnek, gondoljunk például az erdélyi verespataki ciánszennyezésre, amely több folyó teljes élővilágát pusztította ki. Az Egyesült Államok Connecticut államának Milford nevű városában működik a Light Sources Incorporation (LSI) vállalat, amely speciális gázkisülő lámpákat gyárt és forgalmaz a ma már kifejezetten elavultnak tekinthető folyékony higanyos eljárással. Ez a cég 1993-ban létrehozott egy magyar üzemet is Lighttech Lámpatechnológiai Kft néven (LT), ami 1997-ben Dunakeszire költözött és több lépcsőben bővülve sok embernek biztosít megélhetést a környéken. Ez rendben is lenne, de néhány dolog komoly aggodalomra ad okot: Az LSI-t az illetékes amerikai bíróság elmarasztalta súlyos környezetszennyezésért, majd ezt az ítéletet éveken át húzódó pereskedés után a Legfelsőbb Bíróság lényegében helybenhagyta 2005-ben, és 857.000 $ büntetés megfizetésére kötelezte a társaságot. A vizsgálatok kiderítették, hogy 3550-szer nagyobb higanytartalom mutatható ki korábbi gyártelepeinek talajában, mint a közelében bárhol, továbbá a közeli élővizek üledékében is elképesztő mennyiségben található higanyos lerakódás, kimerítve ezzel a város ivóvíz készletének súlyos, gondatlan veszélyeztetését. Nem meglepő módon rövid időn belül a magyar gyárba csoportosították át a vállalat együttes összes napozólámpa gyártását, inkább innen szállítják vissza Amerikába is. Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi garantálja ezek után az itteni lakosok biztonságát? Egyik oldalon lakóházak, másik oldalon kis konyhakertek határosak a telephellyel. Könnyen tragédiához vezethetne, ha higany kerülne ki az üzem területéről, hiszen ez az egyike az élővilág szempontjából legveszélyesebb anyagoknak. Agysorvadást, idegrendszeri problémákat, veseelégtelenséget, elbutulást, járási problémákat eredményezhet emberek esetében, lebomlása nagyon hosszú ideig tart és különösen súlyos tüneteket okoz magzati korban. Nem véletlen, hogy megszüntették a higanyos lázmérők forgalmazását és betiltották, illetve felhasználási maximumok megállapításával korlátozzák ipari alkalmazását az EU tagállamaiban.

Mindezek ismeretében szükséges vizsgálni, hogy milyen közvetlen kockázatot jelent a LT Kft működése Dunakeszi városának biztonságára. Nem kételkedünk benne, hogy a gyár a maga részéről mindent elkövet, hogy csökkentse a kockázatot, de történtek már aggasztó események! Például a Tűzoltóság adatai szerint egy éven belül kétszer is pusztított már jelentős, elektromos zárlatokból keletkezett tűz a vállalat területén. Előbb egy raktárépület jelentős része égett le, majd az egyik gyártócsarnok tetőszerkezete kapott lángra. Érthető okokból nevük elhallgatását kérő aktív és egykori dolgozók elmondása szerint az első esetnél csak a szerencsének és az oltásban részt vevő tűzoltók és munkások erőfeszítéseinek köszönhető, hogy nem került a levegőbe jelentős mennyiségű higanygőz, míg a másodiknál valószínűleg kijuthatott valamennyi a megolvadt késztermékekből.

Az sem megnyugtató, hogy a termelési folyamatok során a higannyal rendszeresen kapcsolatba kerülő munkatársak közül az ismétlődő orvosi ellenőrzések nyomán többször más munkakörbe kellett helyezni átmenetileg dolgozókat, mert szervezetükben kimutatható volt a mérgező fém.

2013. febr. 15. 14:07
 2/6 Babos Domonkos válasza:
Tényleg úgy gondolod, hogy veszélyes Keszin lakni?
2013. febr. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Szerintem igen!

Az amerikai higanyszennyezésről az alábbi elérhetőségeken tájékozódhatsz:


ROCQUE v. LIGHT SOURCES INC - Caselaw - FindLaw

[link]


Pollution Costs Light Bulb Maker $875000 - EBSCO Publishing

[link]


Publication date:4-19-1999, Mercury Rising

[link]


A tűzesetről: például Kigyulladt egy üzem Dunakeszin címmel van fent cikk a neten.

Volt szerencsém a kerítésen túlról megnézni azt az oxigéntartályt, ami kis híján felrobbant, mit mondjak, szerintem lehet, hogy a Holdon kötött volna ki.


Mindenesetre én nem szívesen laknék a gyár szomszédságában!

2013. febr. 18. 12:57
 4/6 Kis Virág Éva válasza:
Ez azért elég durva, szerintetek mit lehet tenni?
2013. febr. 19. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Én dolgoztam néhány évig ebben a lámpagyárban és egyszer találtak is nálam valami higany problémát. Azzal fenyegettek, hogy kirúgnak mivel szerintük nem használtam a védőfelszerelést, pedig ez nem volt igaz. Végül más helyre raktak át, de az meg nekem nem tetszett és otthagytam őket.
2013. febr. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Sajnos tapasztalatom szerint a gazdasági érdekek gyakran felülírják a józan ész érveit. Szerintem a civil összefogás segíthet.
2013. febr. 20. 08:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!