Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » 7 éves a kisfiam nyelvfékje...

7 éves a kisfiam nyelvfékje túl rövid a r és a l betűt nem tudja kimondani. A logopédus azt javasolja, hogy fel kell metszeni a nyelvféket neki. Tapasztalata van valakinek ezzel kapcsolatban, mert féltem a gyermekemet tőle?

Figyelt kérdés
2009. szept. 14. 14:37
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Mindenáron nem szoktuk kérni. Abban az esetben szükséges felcsípetni, ha nem tudja felfele emelni egyáltalán a nyelvét. Pl. megnyalogatni a felső ajkat, vagy felső fogsort. Ha ez megy, akkor van remény a kis műtéti beavatkozás elkerülésére.


(Amúgy nem elviselhetetlen fájdalom, úgy szoktuk elmagyarázni a gyerekeknek: annyira fáj, mintha megcsípne valaki...)


Logopédus:)

2009. szept. 14. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:

Szia!

Bár nekem még kicsike a fiam, de még a kórházban, a születése napján "felvágták" neki. Szerintem nem kell féltened tőle! Jobb lesz neki!

10 hónapos

2009. szept. 14. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Sziasztok !!Nagyon szépen köszönöm a válaszotokat kipróbálta meg tudja nyalni a szája szélét,de így is 2 logopédus mondta ,hogy meg kell neki csinálni:(Amúgy mikor megszülettet neki is felvágták úgy engedték haza de úgy látszik még sem jól csinálták.:(
2009. szept. 14. 17:03
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarok a kollégák munkájába beleszólni, főleg anélkül, hogy látnám a kisfiút, de ha képes felfele, az orr irányába emelni a nyelvét, akkor ma már igen ritkán kérjük ezt. Régen -így tanították a főiskolán- először felcsípettük a fül-orr-gégészeten a lenőtt nyelvféket, aztán álltunk neki a hangfejlesztésnek.

Ugyebár az r, l hangokat a felső fogsor mögötti területen képezzük, oda kell, hogy képes legyen a nyelvét nyomni.


Próbáld megbeszélni a logopédussal, hogy nem szeretnétek, mert ügyesen emelgeti a nyelvét a kisfiad. Azért ellenőrízd le még egyszer:)

Sok értelme nincs is úgy, hogy nagyon féltek tőle, mert több olyan esetem volt, amikor azért estünk vissza a terápiában, mert annyira megviselte a kisgyereket a felcsippentés.

2009. szept. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Mégegyszer nagyon szépen köszönöm inkább még várunk egy kicsit hátha...Volt olyan apuka akivel ma bezéltem ő el vitte a kisfiát fül-orr gégészetre és azt mondta neki ,hogy nem csípi meg neki,hanem a logopédus dolga ,hogy megtanítsa így használni a nyelvét.Bocs,de lenne még egy kérdésem ha az l betűt ki tudja mondani gyakorlás után akkor szerinted az r betű is fog neki menni?Csattogtani is tud bocs ha nem jól írtam:).
2009. szept. 14. 18:56
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Jó hírem van, igen, ki fogja tudni ejteni az r hangot! Ha majd az l-t már jó erőteljesen, jól hallhatóan ejti és hasznlja is a beszédében -ez azért előfeltétele az r-nek- akkor utána jöhet az r hang.


De nem szabad siettetni a pergetést, mert csúnya uvuláris r lehet belőle (az ún. nyelvcsapot pörgeti be), amit borzasztó nehéz kijavítani. Amivel te segíthetsz -és el sem lehet rontani-, azok a nyelvgyakorlatok:


A csenttintés igen hasznos, gyakoroljátok minél többször, jó izmos, erős lesz tőle a nyelv.

No, meg a nyelv függőleges mozgatását is: "emeld a nyelved az orrod felé - állad felé folyamatosan sokszor", szájtéren belül: "tedd a nyelved a fogad mögé fel - aztán le folyamatosan sokszor" és így tovább:) Biztos kaptok feladatokat a logopédustól.

2009. szept. 14. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon boldog vagyok a válaszodtól gondoltam,hogy sokat kellesz gyakorolni .Nagyon aranyos vagy egy kicsit megnyugtattál.Köszönöm a fáradtságodat,hogy válaszoltál.
2009. szept. 14. 21:03
 8/10 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy segíthettem!

Bármikor nyugodtan írhatsz (akár priviben), ha lesz még kérdésed:)

2009. szept. 15. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Oké.Köszönöm.
2009. szept. 15. 08:45
 10/10 anonim válasza:

Kicsit kesoi a hozzaszolasom idoben, de azt kell,hogy mondjam, meg kell tenni a beavatkozast!!!Nekem mindket gyerekemnek felvagtak (5 es 9).

A 9 evesnel probaltam elkerulni, amikor 6 volt, megtanulta rendesen kiejteni a betuket es lam-lam, "hirtelen" ugy elcsuszott az also allkapcsa 9 evesen, hogy a felso/also fogsor koze befer a huvejkujja keresztbe!!!

Oldalrol szornyu latvany, az also ajka beszippantodik a felso fogsora ala....Kesobb, felnott korban ebbol lesz a hatalmas eloreugro all, hisz a nyelv lokesereje 3-4kg, egyszeruen ellensulyoz es minden egyes nyelesnel elorenyomja az also alkapcsot.

Ekkor jon a szoveg, hogy "nagyapanak is ilyen az ala, tole orokolte!" Hat persze, nagyapanak is nylevfeke van, azt orokolte tole, az meg magaval hozza az alat...Sot! (bulldogharapás) Szajlegzes es mindenfele "csinos" fogsor okozaoja is LEHET a nyelvfek.

Persze se a helyi logopedus,se a fogorvos nem mondta, hogy vagjuk fel, --neki sokkal jobb, ha evekig jarunk "funkcionalis" fogszabalyzasra (ami az alkapcsot visszahuzna) de mi ertelme,ha az o knincs megszunteteve?

(az sem mindegy,hogy kihez jarsz!!! Nalunk az ovis logopedus 2 ev alatt nem tudta korrigalni azt, amit a fizetos 8 alkalom alatt!!!)

Ha azt szeretned, hogy esetleg eldeformalodjon az arca, fogsora es mindenfele szar mergezo muanyagokat hordjon evekig a korrigalasra,ne csinaltasd meg!


Ja, a nyelvfekvagas visszanohet -hiaba vagtak mar neki-mert ha nem mozgatjak a vagas utan, visszatapad!!!


Semmi ideig nem tart, persze ha mar nem picuri a gyerek, jobb ha nagyobbacska, hogy meg lehessen vele beszelni es ne legyen trauma. (A "trauma" nalunk inkabb a fajdalomcsillapito hatasmulasakor jelentkezett. Fajdalomcsillapitoval megoldhato, de egyebbkent csak egy delutanig faj!)

Ha lenne kerdesed, irj nyugodtan!

Minden jot!

2017. okt. 11. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!