Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Tényleg meg tudja nézni a...

Tényleg meg tudja nézni a háziorvos egy patikában (vagy máshol), hogy a felírt recepteket kiváltotta-e a páciens?

Figyelt kérdés

Nekem azt valaki csak saját tapasztalatából mondta, hogy az ő háziorvosa hetente elmegy egy patikába és állítólag olyan az informatikai rendszer, hogy látja, bárhol is váltotta ki a beteg a recepteket.


Ez igaz? Végül is lehet igaz, mióta annyit beszélnek az elektronikus receptről stb, csak még sose hallottam ezt így mástól.


Ha viszont igaz, akkor itt igen komoly adatvédelmi gondok vannak, bár erre már egyszer rádöbbentem, mikor kiderült, hogy a háziorvos informatikailag össze van kötve a helyi szakrendelővel, és bármikor meg tudja nézni, milyen szakrendelésen és milyen vizsgálatokon voltál, akár magát az ambuláns lapot is.

És már bocsánat, de sztem sokan vannak úgy, h nem szívesen kötik senkinek az orrára, hogy éppen a nemibeteg-gondozóba miért mentek stb stb.


Az orvosi titoktartás magukra az orvosokra is vonatkozik egymás közt, azaz én nem értem ezt az egészet (még ha ezzel az alapelvvel ők maguk sincsenek sokszor tisztában, ezt is tudom).


Hogy történhet ilyen meg? Ha ez igaz, miért nem volt ennek még sajtóvisszhangja?


(na jó, ez valójában 2 kérdés, de szívesen venném a tapasztalatokat, ismereteket)



2017. jún. 19. 10:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Az orvosnak joga van megnézni az egyéb kezeléseket, mert nem mindegy, milyen kezelést/gyógyszert írhat fel, ami esetleg ütközik a másikakkal.

Azaz a titoktartási kötelezettség ezzel nem sérül, mert a másik orvos ugyanúgy nem adhatja ki a szerzett értesülést, de neki tudnia kell a többi kezelésröl.

2017. jún. 19. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem érthető, mire megy ki a kérdés. A háziorvosnak nem dolga ellenőrizni, hogy a beteg kiváltotta-e a gyógyszert, mint ahogy az sem dolga, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a beteg be is vette a gyógyszert.
2017. jún. 19. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Azért elképzeltem, hogy a dokim elbattyog az egyik patikába és megkéri az egyik patikust, ugyan, engedje már meg bekukkantani a számítógépükbe :)

Lassan elérnek odáig a rendszerrel, hogy a házidokik elektronikusan tudják követni a páciensük egészségügyi történéseit.

Ha egy doki ezzel visszaélne, az engedélyével játszana.

2017. jún. 19. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem értem. Ha egy orvos látja pontosan, hogy milyen gyógyszereket szedsz, milyen kezeléseken vettél részt, eredményeiket, akkor pontosabb diagnózist tud felállítani. Ha ennyire nem bízol a háziorvosban, hogy zavar, ha tud a betegségeidről, akkor inkább válts orvost.
2017. jún. 19. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ez még csak úgy működhet, ahogy leírtad. Tehát személyesen elmehet. D ezt nem az ejnye-bejnyézés miatt, hanem az EB miatt, nehogy a beteg más orvostól is jogtalanul váltson ki gyógyszert.
2017. jún. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#3

bármilyen abszurd, ez jelenleg így megy.


amúgy meg le vagyok döbbenve, és hatalmas tévedésekben vannak egyesek az adatvédelem és az orvosi titoktartás terén! az a tény, hogy egy X orvossal megosztom bármilyen eü-bajomat, ugyan nem jogosítja fel, hogy bármely más orvosnak is továbbadja, mondván rá is vonatkozik a titoktartás, teljesen abszurd ! esetleg ha megkérdezi, az engedélyemmel, de anélkül semmiképpen.


Gondoljunk már bele, ilyen alapon, akkor végül is az összes nővérke is tudjon róla, hiszen sosem tudni, esetleg pont ő lesz beosztva, amikor bevisz a mentő, és neki is tudni kell mindent, na meg rá is vonatkozik a titoktartás, de ha a szomszédasszonynak pletykálja el az orvos, és ő titoktartó ember, akkor ott kötünk ki ezzel az elmélettel, hogy akkor is helyesen jár el, hiszen nem mondja el senkinek. Vicces ez így, tehát végül ott tartunk, hogy mindenki tudja, de mindenkire vonatkozik a titoktartás, így akkor semmi baj.

Hát nem, nagyon nem, azért sokaknak meg se fordul a fejében, hogy itt a legszenzitívebb adatokról beszélünk, és szó nincs arról, hogy csak mert téged X helyen kezeltek,akkor a háziorvosod bármit is megtudhat a te engedélyed nélkül! szép is lenne ...


(és igen, lenne gyakorlati haszna szakmailag, de azért léteznek adatvédelmi és személyiségi jogok is, és sajnos az előnyt egyelőre ebben az országban kevésbé éreznénk, mint a visszaélések hátrányait, sőt, most jut eszembe, kifejezett bűncselekmény, ha kutakodik a szenzitív adataid után: "magántitok jogosulatlan megismerése", és ehhez akkor nézzétek meg, hogy mit ír az Eütv, hogy ki is ismerheti meg az adataidat a konkrét kezelőorvoson kívül)

2017. jún. 19. 14:40
 7/11 A kérdező kommentje:

és dede, higgyétek csak el, vannak olyan, magukat istennek képzelő háziorvosok, főleg kisebb helyeken, akiknek ez egy jó program, hogy kutakodnak a betegeik adatai után, és aztán még le is ba--a őket, hogy miért voltak itt meg ott vagy miért nem szedte be avagy miért szedte be.


pont ez a rendszerrel a probléma, hogy ugyan jogilag, az adatvédelmi törvénnyel már egész jól állnánk, na persze csak azt ismerni is kéne és főleg alkalmazni a gyakorlatban is. de pont nem vagyunk a kulturáltságnak azon a szintjén, ahol a szenzitív adatokkal való ilyen fokú visszaéléseket meg lehetne engedni.

2017. jún. 19. 14:46
 8/11 anonim ***** válasza:
A törvényben az is benne van, hogy ügyfélkapun keresztül meghatározhatod, hogy ki férhet hozzá az adataidhoz. Tehát nyitsz egy ügyfélkaput, ha még nincs, és meg van oldva a dolog.
2017. jún. 19. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nincs orvos, aki kényelmesen ráérne ilyesmire.

Egyébként az Ügyfélkapun meg lehet nézni, de az orvosoknak ilyesmire nincs idejük.

2017. jún. 19. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"de ha a szomszédasszonynak pletykálja el az orvos, "

Amelyik orvos a szomszédasszonynak elpletykál bármit egy betegéről, az búcsút mondhat az orvosi munkájának.

Miből gondolod, hogy az orvosok otthon, vagy éppen a barátokkal szalonnasütés közben elcsevegnek a betegeikről?

2017. jún. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!