Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Fogágybetegség gyógyítható?

Fogágybetegség gyógyítható?

Figyelt kérdés
Ez már nem fogínygyulladás, hanem sajnos fogágybetegség, sorvad az ínyem, folyamatosan gyulladásban van. Hiába kezeltetek egy rossz fogamat (hónapok óta fogdokihoz járok) a fogágybetegség miatt nem javul az állapotom, például drasztikusan hullik a hajam ( biztos, hogy ettől). Voltam már parodontológusnál, aki azt mondta semmi baja az ínyemnek, míg egy másik helyen a CT felvétel alapján megállapították, hogy sorvad és sajnos ez a családban nálunk genetikus :( Olvastam a kürettálásról...arra lennék kiváncsi van-e köztetek olyan, aki átesett már kürettáláson és gyógyulásnak indult az ínye vagy visszahúzódott a gyulladás? Köszönöm!
2019. aug. 1. 18:07
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Elkell távolítani a fogíny alatti fogkövet és utána gyógyulni fog. Addig nem.
2019. aug. 1. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Habár 100%-os gyógyulás nem biztos, de igen.


Már ha tényleg fogágybetegséged van... Mert a történeted az eléggé bűűzlik, hogy egy parodontológus nem vesz észre egy fogágybetegséget (aminek a fő kritériuma kb. hogy egy tök egyszerű kézi eszközzel benyúl a fogad mellé, hogy megnézze, hogy van-e nagy tasak a fog mellett), de valaki más meg CT alapján diagnosztizlája a dolgot... A másik paraméter, az íny visszahúzódása meg szabad szemmel is látszik, ha van.

2019. aug. 2. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha a fogágybetegség kialakult, akkor az nem visszafordítható, csak megállítható és szinten tartható. Szerintem itt vannak némi megfogalmazási problémák: fogágybetegség során az íny típusától függően kialakulhatnak az ún. tasakok, tehát mikor a fog és az íny között egy zsebecske alakul ki, mely alá mindenféle földi jó bemegy, direkt tovább irritálva az ínyt, illetve egy idő után a csontot is, ezáltal még inkább rontva az állapotot. Igen, itt van értelme a kürettálásnak, habár annyiról beszélünk, hogy az íny alatti fogkövet és egyéb nyalánkságokat eltávolítják, nem egy tudomány ez, bárki mezei fogorvos meg tudná csinálni. Abban az esetben, ha az ínyed vékony, akkor nem alakul ki tasak, hanem ahogy te is fogalmaztad, sorvad. Itt nincs értelme kürettálásnak, mert nincs íny alatti fogkő, az íny és a fogkő közötti kis barázda mérete nem változik, csak az íny húzódik vissza mint jobban. Ez a szerencsésebb verzió, hiszen jóval könnyebb tisztán tartani, mint azt, ahol tasak veszi körbe a fogat.


Fogágybetegségnél genetikai HAJLAMRÓL beszélünk, tehát ha minden egyéb szükséges tényező fennáll, arra hajlmaos szervezetnél előbb ki fog alakulni, mint annál, aki nem hajlamos rá. Nem akarlak elkeseríteni, de az íny gyulladását kiváltó legeslegelső tényező a lepedék, illetve annak megkövesedett formája a fogkő. Itt már nem beszélünk genetikai háttérről, ha meg van rendesen mosva, nincs fogkő. Ez ennyire fekete fehér. Ha szokott lenni fogköved, az azt jelenti, hogy igenis gond van a technikáddal, ami sürgős javításra szorul, elvégre most már a fogaid elvesztése a tét.

Módosított Bass módszer: ennek nézz utána youtube-on, így kell fogat mosni. Puha fogkefével, nem kell, hogy egy kemény sörte még jobban irritálja az amúgy is érzékeny ínyed. Pl a Curaprox Soft fogkeféit tudom ajánlani. Fogkrém: Paradontax, Meridol, Lacalut. Érdemes váltogatni őket. Szájvízre külön szükség nincs, csak terápiás jelleggel pl fogkőeltávolítás után 1 hónapig a Curasept ADS 212 (lényeges a szám!). Más szájvizet nem ajánlatos, sokban alkohol van, ami hosszú távon csak tovább rontja az íny állapotát.

Fogmosás közben érj minél többször az ínyedhez. Akkor is, ha vérzik sőt, kiváltképp akkor. Azért vérzik, mert gyulladásban van és azért van gyulladásban, mert maradt ott valami, ami irritálja.

Fogselyem neked mindennap kötelező, minden fogköznél, fogmosás előtt. Azért előtte, mert így képes fogmosás közben a fogkrémben lévő hatóanyag a fogközti ínyhez érni. A helyes fogselymezési technikának is nézz utána, a legtöbb ember ezt sem csinálja jól, jól elvágja az ínyét, de a lepedék ott marad.

Fél évente fogorvos, ha van még így is fogkő, az mindig legyen leszedetve.

Ha dohányzol, akkor azt azonnal abba kell hagyni. A lepedék/fogkő mellett a másik első számú faktor a dohányzás. Sokszor önmagában is elegendő, hogy fenntartsa az állapotot...

Ha van valami alapbetegséged, akkor az legyen rendesen kezeltetve. Ha magas vérnyomásod van, akkor szólj róla a fogorvosodnak, hogy milyen gyógyszert kapsz rá. Van egy gyógyszertípus, ami miatt az íny reakciója az irritánsra (fogkő) fokozott, jellegzetes duzzanatot létrehozva ezáltal, mely még nehezebbé teszi a tisztítást.

2019. aug. 2. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nem dohányzom, nem iszok alkoholt, félévente járok fogkő eltávolításra, puha fogkefém van stb. Télen készült egy CT felvétel, ahol a doktor úr azt mondta, hogy sorvad az ínyem, de 240 ezer forintért fél óra alatt kitisztítják. nekem ez borzasztóan drágának tűnt, utána olvastam a neten és bár a kürettálás nem olcsó, de akkor sem 240 ezer és nem félóra munka...ezt követően mentem el egy másik fogászatra, ahol a doktornő egy eszközzel benyúlt a fogaim mellett az ínyemhez, kitisztogatta és azt mondta semmi baja nincsen. viszont én is látom sajnos, hogy nem egészséges az ínyem, gyakran begyullad egy-egy fog körül és akkor hőemelkedésem is lesz, volt már afta is az ínyemen. mindezt csak azért írom, mert ahogyan említettétek furcsa egy helyzet. hozzáteszem budapesti magán fogászatokon voltam. teszek még egy próbálkozást egy vidéki fogászaton, hátha nemcsak lehúzni akarnak...

ha nincs tasak az ínyemen (nem tudom van-e) akkor hogy lehet megállítani a sorvadást? a fogkő leszedésével nem javult még semmi.

2019. aug. 2. 21:47
 5/6 anonim ***** válasza:

Elektromos fogkefe. Aloe vera fogkrém. Az elektromos fogkefével jobban tudod mosni. Kézi fogkefe nem olyan hatékony. Aloe vera fogkrém meg jó az ínynek. Illetve vegyél betadint ha nem vagy jód érzékeny és fogmosás után ecseteld be a gyulladt területet. Ha vérzik az ínyed használj hyperol tablettát amit vízben kell feloldani és öblögetni vagy a területet ecsetelni. Se a jódot se a hyperolt ne nyeld le



Nem igaz, hogy ezeket fogászaton képtelenek neked elmondani, meg a helyes fogmosási technikát.


Persze ez nem a te szégyened és a felelősséged hanem az orvosoké és a szülőké..

2019. aug. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%
Most estem át zárt küreten, tasakkezelésen, ki hogy hívja. Mivel nekem is jól jött volna ha valaki leírja én leírom a tapasztalataim. Első körben fogkövet szedtünk, meg egy panoráma rtg. volt. Itt már látta a fogdoki h baj van, kell a tasakkezelés. 3 hónap múlva visszamentem, 2 időpontot kellett kérnem 2 nap kihagyással, szerda, péntek lett az én napom. Maga a művelet nem fáj, teleraktak érzéstelenítővel, nem érzel semmit, egyesével kiméri a tasakokat kb 6 ponton foganként a doki, majd nekilát az egyik oldalnak. Maga a szedés kb 45 perc, a tasakmélység vizsgálat kb 20 perc volt. Amikor kimegy a zsibbadás akkor fáj, én sose veszek be fájdalomcsillapítót, itt bevettem, így rendben voltam. Viszont már pénteki 2 délelőtti fogmosásnál NEM VÉRZETT a bal oldalam, tehát van értelme a dolognak. Most várunk, 2 hét múlva kontroll, meg tömésem is lesz még, aztán minimum 4 havonta fogkőeltávolítás + kontroll. Meggyógyulni nem fog, ez az állapot maradhat ha vigyáz az ember. Magamról annyit, hogy világ életemben mostam a fogam, szedettem a fogkövet évente, drága hatékony fogkeféket használok, (Sonicare) genetikai a dolog sajna. Kitartás mindenkinek ehhez, minél hamarabb menjetek el erre a dologra. Nekem oldalanként 50 ezer ft volt a kezelés, negyedenkén 25, ahogy tetszik. Szép napot!
2021. jún. 5. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!