Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Gyökérkezelés, idegbe adott...

Marika vargas kérdése:

Gyökérkezelés, idegbe adott inekció normális?

Figyelt kérdés
Mai nap volt gyökérkezelésem,húzatni akartam de ragaszkodott az orvos a gyökér kezeléshez,4 inekciót kaptam majd elkezdett fúrni, utánna 2 bele adott amit ki fúrt lyukat, azt hittem elájulok valami borzasztóan fájt, kesves orvos amúgy.Mutatta az ideget ( 1dbot ) 4időpontot adott 4x fogja még ezt csinálni? Most eljött az este elkezdett lüktetni. Ideglenes gyógyszeres töméd van benne. Húzásal nem szenbedtem volna ennyit. :/
2019. okt. 3. 17:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Feltételezed a fogorvosodról, hogy direkt rosszat akart neked, hogy szakmailag elfogadhatatlan terápiát alkalmazott, mint a “fogba adott injekció”, és hogy veled akart kicseszni, amikor megpróbálja menteni egy fogad?
2019. okt. 3. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A lyukat átmosta fertőtlenítővel, az nem injekció volt. Addig tisztítja, ameddig gyulladt, és fájdalmat érzel, utána véglegesen betömi, gondolom ez lesz a negyedik időpont.
2019. okt. 4. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A fogba adott szuri (pontosabban a fogbélbe) nem tankönyvi példa, de gyakorlatban sokan használják, baromi hatásos és sajnos fájdalmas is. A gyulladt fog esetében a fog mellé (vagy alul a főideg mellé) adott zsibbasztó a gyulladt szövetben nem tud megfelelően hatni. Ilyenkor van nagy gondban a fogorvos (meg a páciens is), hogy most mi legyen. A koronai részt (kivéve ha már teljesen ki van rohadva) szükséges kifúrni, azért hogy elérjünk az idegig. Ez fájni fáj, de igazából először elég egy pontnyi nyílás a pulpakamrán (ahol az ideg a koronai részben van). Ezután a következő választási lehetőségek vannak:

1. Folytatni a fúrást, úgy hogy a teljes fogbelet fel lehessen tárni, majd kivenni az egész ideget (fogtól függően több csatornában is futhat az ideg). Mivel a zsibbasztás a gyulladásban nem hatott, ezért ez a procedúra végig fájdalmas. A fájdalom csak akkor szűnik meg, ha a teljes fogbelet sikerül eltávolítani. Egy egy gyökerű (pl.metszők) fogban ez 1-2 másodperc alatt megvan, egy 3-4 gyökerű, nehezen elérhető rágófognál viszont 10-20 perc is lehet. Ezért ezt a "gyorsan legyünk túl rajta" módszert csak egyszerűen kezelhető fogaknál érdemes alkalmazni.

2. Az éppen hogy csak megnyílt pulpakamrába (vagyis az idegbe) szurit adnak. Amíg fúrnak fáj, a szuri 2-3 másodpercig pokolian fáj, de utána garantáltan minden fájdalom megszűnik és gond nélkül ki lehet venni a teljes ideget.

3. A megnyílt pulpakamrára idegölő anyagot tesznek, ezt lefedik ideiglenes tömőanyaggal és 1-2 héten belül folyatják a kezelést - azaz kiveszik az elhalt ideget fájdalom nélkül. A fog még aznap éjjel fájni fog, de érezhetően elkezd csökkenni a mértéke. Bár eddig ez tűnik a legemberségesebb módszernek, van egy nagy buktatója: ha a beteg nem jön vissza két héten belül a kezelésre, az idegölő anyagtól szó szerint le fog rohadni az állcsontja (vagy rosszabb...). Sok orvos épp ezért fel se ajánlja, egyébként teljesen jogosan.

Tudom, ez eddig elég borzalmasan hangzott, de a foghúzással sokkal rosszabbul jártál volna. A fog ugyanis jellemzően nem ugrik ki kérésre (max. mozgó tejfog, vagy parodontitises fog). A kemény csontból kell kitessékelni a még keményebb foganyagot, ami egy nagyobb szuvasodás esetében az erőkifejtéstől darabokra törhet. A foghúzásból keletkezett seb bár kicsinek tűnik, valójában kb. akkora, mint a kisujjad teljes felülete -ennek megfelelően fáj is. Nagyjából annyira, mint amikor a szurit kaptad a fogbélbe, csak ez fél-egy órán keresztül tart (a fog mellé adott szuri ugyanúgy nem hatott volna). Sokkal jobban jártál a gyökérkezeléssel, és így a fogpótlást is megúsztad (implantátum vagy két fog lecsiszolásával híd).

Most a lüktetés teljesen normális, dolgozik a gyulladáscsökkentő ideiglenes tömés. Fájdalom is előfordulhat, de csak enyhén. A kezelés következő lépései sem fognak fájni, maximum kellemetlen hogy sokáig nyitva kell tartani, sok mindennel nyúlkálnak, meg rossz ízű anyagot nyomnak a fogba. Utóbbit injekciós tűvel csinálják, de nem szúrnak vele sehová, csak könnyebb vele célozni (a második válaszoló erre gondolt). Zsibbasztást ideg nélkül ez a fog már nem fog igényelni, illetve a reakciód szükséges lehet ahhoz, hogy az orvos ne menjen túl a gyökércsúcson vagy megtalálja az esetleg bennmaradt idegdarabokat. Persze ez már nem lesz fájdalmasabb, mintha megkarcolnád az ínyed a villával.

Mindezeket a borzalmakat a legegyszerűbben úgy kerülheted meg, hogy még időben elmész a fogorvoshoz és betömeted a szuvas fogakat. Ha még nincs gyulladás, a zsibbasztás tökéletesen hat, és nincs mitől tartani. Alapjáraton is, érdemes fél-egy évente elmenni, hogy leszedjék a fogkövet, ellenőrizzék a fogakat és megtanítsanak a helyes fogápolásra.

Sok sikert és kitartást a továbbiakra!

2019. okt. 4. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!