Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Ha valakinek újra és újra...

Ha valakinek újra és újra ciszta jön a fogára az hajlam, vagy ó csesz el valamit?

Figyelt kérdés
Meg lehet valahogy előzni?
2020. jan. 8. 14:14
 1/2 anonim ***** válasza:
41%
Próbáld ki az ayurvéda fogtisztítást kókuszolajjal.
2020. jan. 8. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A gyökércsúcs körüli ciszta a pupla (fogbél) gyulladásából és elhalásából ered. A pulpa pedig az őt érő irritálástól gyullad be, legyen az a mély szuvasodásból bejutó baktériumoktól, vagy a lehúzódott ínytől védtelenné váló fognyaktól. Ezek a leggyakoribbak, de a pulpa elhalhat egy balesettől (ütés, törés) is.

Tehát a ciszta első kialakulása többnyire a rossz szájhigiénia eredménye. A kezelés utáni kiújulása (ugyan azon a fogon, ugyan ott) viszont vagy hajlam vagy az elrontott kezelés következménye. Utóbbira akkor van példa, ha a gyökértömés nem falálló és csúcsig érő (se túl rövid, se túl hosszú nem lehet), illetve ha ezt nem kontrollálták le egy röntgennel. A másik dolog amit figyelembe kell venni, hogy a kezelés során mennyire sikerült kifertőtleníteni a gyökércsatornát és feltárni az összes csatornát és mellékágakat. Azért megjegyezném, hogy a legmodernebb endomikroszkóppal és cbct-vel végzett gyökérkezelés során sem lehet 100%-osan minden mellékágat megtalálni (még ha meg is van, lehet hogy a gyökértű a görbület miatt nem tud végigmenni rajta).

Ha cisztaműtét is történt, ott is előfordulhat, hogy a szivacsos csontszövetből nem sikerült a teljes cisztatokot eltávolítani (cisztektómiánál gyakoribb, mint cisztotómiánál). Vagy a sebgyógyulás nem volt megfelelő és szennyeződés jutott be.

Azt azért kiemelném, hogy a szájüregben szinte lehetetlen teljes sterilitást elérni, hiszen itt naponta nagy mennyiségű mikroorganizmus fordul meg. Nem lehet azt kérni a pácienstől, hogy a kezelés alatt egy minimétert se mozduljon meg, ne nyálazzon, ne leheljen rá a sebre/eszközökre (a leheletben is vannak mikroorganizmusok). Márpedig gyökérkezelésnél és cisztaműtéteknél kulcsfontosságú a sterilitás.

Persze az egyéni hajlam is szerepet játszik, mert azért 1-2 baktériummal még illene elbírnia a szervezetnek. De ha túlreagálja a dolgot, abból könnyen egy újabb gyulladásos folyamat keletkezhet.

Egy korábbi ciszta kiújulását nem igazán lehet megelőzni, viszont az ellen már lehet tenni, hogy a többi fog ne legyen cisztás: legalább fél/egy évente el kell menni a fogorvoshoz, és nagyobb figyelmet kell fordítani a fogápolásra (fogköztisztítók, helyes technika, fogkefe csere 3 hónap után, napi minimum 2x fogmosás).

2020. jan. 8. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!