Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » 6-10 év közti gyermekednek...

6-10 év közti gyermekednek hány lukas foga van?

Figyelt kérdés
Az én gyerekem 8 éves, 4 lukas foga van, amik a mellettük lévő fogra is átterjedtek, szóval lényegében 4 lukas. Ezt soknak érzem, persze reggelit édességgel zárják, de utána fogat mosunk. Ennél nagyobb baj a fog szempontjából hogy a suliba szörpözik-?. De ha vizet teszek be neki inkabb egesz nap nem iszik, és bent a suliba is eszik édességet (osztálytársaktól sefteli) vagy épp csak mézes kenyér az uzsi stb...hogy tudnám jobban vigyázni a fogait?
2023. ápr. 14. 22:37
 1/9 anonim ***** válasza:
26%

Lányom 15 éves, meg sose volt eddig egy lyukas foga sem, pedig eszik édességet. Szörpöt nem iszik. A suliba csak vizet vihetnek.


Tesóm lányának már 6-7 évesen komoly gondjai voltak a lyukas fogakkal, ő is eszik édességet, de ő is vizet iszik.


Szerencse meg genetika ez főleg, erre jön rá a fogak ápolása.


Sztem próbáld meg nekik a limonádét enyhe édesítessel, ha a vizet nem isszák. Az is cukros nyilván, de nem annyi mint a szorpokben.

2023. ápr. 14. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
44%

Ezeket a lyukas fogakat már régen kezeltetni kellett volna. Nagyon elhanyagoltnak kell lenni, ha a mellette lévő fogakra is átterjedt.

Itt már kevés a fogmosás.

Te mint szülő szégyellhetnéd magad, hogy ennyire nem törödtél a gyerekkel. Ez szülői felelősség és kötelesség.

2023. ápr. 14. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

7 éves lányomnak 1 sem. Nagyon odafigyeltem rá, nyalókát nem igazán kapott. Minden este én mosom neki,vagy ha ö mossa,leellenőrzöm.

Curaprox fogkeféje van, mert érzékeny a durva szálakra (autista a lányom).


Ez nekem nagyon fontos volt,mert én rengeteget szenvedtem a tejfogaimmal.

És ma már ki se húzzák,csak ecsetelőt adnak. Legalábbis nálunk. Ennek nem tenném ki sosem

2023. ápr. 14. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
3# Gratulálok, hogy ilyen felelősségteljes szülő vagy. Jó volt olvasni, hogy ilyen gondoskodó, jó szülő vagy és nem tennéd ki ilyennek.
2023. ápr. 14. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3: volt nekik fogászati szűrés a suliba fél éve, ott még nem látták neki. És én sem láttam neki, lenti fog lett lukas, észrevettem volna. Egyébként mindkettő tejfog. 3 hete vettem észre hogy lukas. 1 hete be van tömve magán doki által mind a 2+2 luk, habár tejfog. Valóban felelőtlen vagyok.


Tudod ha életedben a negyedét költötted volna arra amit én 37 éves koromig fogorvosra síró görcsöt kapnál. 12 évesen már 4 gyökérkezelésen voltam túl hiába mostan fogat reggel este fogselyemmel. A mai napig alkalmanként 50-80 ezerért szívok a fogorvosnál de eljárok és még minden fogam meg van. Valóban felelőtlen vagyok. Na erröl ennyit

2023. ápr. 15. 05:20
 6/9 A kérdező kommentje:

Bocs, nem 3asnak szántam hanem a 2esnek, természetesen.


Nyalókát cukorkát ők sem esznek, édességből is azt amit a nyuszi hoz, még a Mikulásból is van, de nem kapnak pl csokit vagy sütit az uzsis dobozba csak almát és szendvicset vagy natúr kekszet.

2-3 percig mossák reggel este, a kicsi raadasul az oviban délben is, zsúrok után még jobban, szóval tényleg rossz fogakat örököltek .


A kisebb egyébként 6 éves,neki nincs lukas.

2023. ápr. 15. 05:24
 7/9 anonim ***** válasza:
60%
Ja persze...
2023. ápr. 15. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Engedd meg, hogy fogorvosként reagáljak a kérdésedre.

Ahhoz, hogy fogszuvasodás kialakuljon, mindenképpen azt okozó bacik kellenek, megfelelő környezet és táplálék. A bacikkal nem tudunk mit kezdeni, mert mindannyiunk szájflórájában ott vannak, a környezettel és a táplálékkal viszont annál inkább. Ezek a bacik savas környezetben érzik magukat jól, és cukrokat esznek, vagy szénhidrátot bontanak azzá. Minden egyes étkezésnél a szájüregi pH csökken, tehát rögtön adott is lesz a környezet, és mivel nem csak az édességben van cukor, hanem lényegében minden finomított élelmiszerben, amit manapság eszünk (bizonyított tény, hogy a fogszuvasodás a mezőgazdasági forradalommal egy időben vált népbetegséggé), ezért gyakorlatilag minden étkezésnél a táplálék is. Ez egy normál diétával, vagyis egy napi 4 maximum 5x étkezéssel teljes mértékben kordában tartható, amennyiben 2 étkezés között vizet iszik valaki. Ezzel a szörpözéssel valójában a legrosszabb történik a fogakkal, ami csak történhet, mivel a szájüregi pH sosem tud visszaállni, állandóan ideális a környezet a baciknak és állandó a tápanyagforrás is a számukra. Sokszor hallom, hogy "de hát nem is eszek édességet", de valójában nem azon van a hangsúly, hanem a nassoláson, a fő étkezések közötti fogyasztáson. Lehet édességet enni, mondjuk rögtön ebédet követően desszertként, lehet szörpöt is inni, de akkor a reggelihez, tehát amikor amúgy is csökken a pH. Ha a gyereked fogai egész nap cukros lében áznak, akkor nincs min csodálkozni mi több, örülhetsz, hogy nagyobb baj nincsen. Ez nem genetika vagy szerencse sajnos, de ha az lenne, akkor leírás alapján azt mondanám, hogy a gyermeked a szerencsésebb genetikájúak közé tartozik, ha nagy baj még nincs. Tehát igenis le kell cserélni a szörpöt vízre, meg fogja szokni. Nem limonádé, nem tea, csak sima víz. A többi szülővel is jó volna elbeszélgetni, hogy egy átlag hétköznapra minek visz a gyerek magával édességet. Sokszor mondtam már, mikor felkértek egészségnapra iskolába előadást tartani, hogy szívesen, de elsősorban a szülőknek kellene, mert hiába mondom el a 8 éves gyereknek, hogy hogy mosson fogat, ha a szülő nem veszi meg hozzá az eszközöket, vagy nem veszi komolyan a feladatot. Esetleg ezt bedobhatod a következő szülőin, hogy egy fogorvost hívjatok el és veletek, szülőkkel beszélgessen, mert most még "csak tejfogak", de ne hidd azt, hogy nem huzigálok akár 7-8 éves gyerekeknek is maradókat, mert annyira rossz állapotban vannak, hogy már mást nem lehet vele kezdeni. Plusz hányszor járunk úgy, hogy amit a szülő tejfognak néz, az maradó már.

Illetve az, hogy te látod-e vagy sem: általános tapasztalat, hogy ti már csak a nagyobb léziókat látjátok, a lyukakat, pedig a szuvas nem egyenlő a lyukassal, ahol már kráter van, ott nagyon nagy baj, a fogorvos veszi észre a kisebb, még tömhető léziókat. Amikor egy szülő úgy hozza a gyerekét, hogy "van egy lyukas foga", ott bármekkora összeget rámerek tenni, hogy lesz több is és mindig igazam is van. Mitöbb, sokszor mikor így hozzák, az már olyan nagy lyuk, hogy hiába hozza tömésre, már csak kihúzni tudom, mert nem menthető (őszinte döbbenet), aztán nyugtatásként elmondom, hogy de a másik 10-et meg lehet menteni (itt még inkább döbbenet, mert ugye ő ezeket nem látta megfelelő eszközök nélkül).

2023. ápr. 15. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Utolsó, köszönöm a válaszod. Sajnos ez a szörp mizéria régi ügy, abból is napi szinten 2-3 decit isznak ami brutál kevés, sokszor érintetlenül hozzák haza a kulacsot :( mondjuk ezek szerint lehet hogy az a jobb eset?? Nyilván az sem jó ha nem isznak. De a vizet meg egyáltalán nem isszák meg, kulacsból főleg nem, de pohárból se nagyon. Azért majd próbálok akkor erre koncentrálni.
2023. ápr. 15. 17:47

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!