Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Nem szeretnék állandó fogszabá...

Nem szeretnék állandó fogszabályzót. Szerintetek megérné kivehetőst használni, vagy esetleg műtét/fogpótlás?

Figyelt kérdés

A két szemfogam feljebb van, mint kéne, nem olyan durván, de zavar. Rögzített fogszabályzót nem szeretnék (18 elmúltam, drága is, ami egyáltalán nem látszik, az meg borzalmasan sokba kerül). Kivehetősre gondoltam, egy nap minél többet hordanám, kb csak akkor nem, ha órám van. Nyilván ezzel sokkal tovább tartana a korrigálás, de mégis ki lehet venni.

Gondoltam arra is, hogy kihúzathatnám azt a két fogat és helyette fogpótlást, sokkal drágább ez se lenne, csak nagyon durván hangzik...

A másik problémám, hogy az alsó állkapcsom a 4-5-ös fogaim körül elkezd süllyedni, így nem zárt a harapásom. Fogszabályzó nem tudom ezen mennyire segítene, az állkapocsműtét nagyon drasztikus lenne? Vagy szerintetek azzal nem is lehetne megoldani?

Tudom, menjek el fogorvoshoz, de kíváncsi vagyok a véleményetekre, főleg akiknek van tapasztalata fogszabályzás és hasonlók terén.


2012. jan. 8. 12:15
 1/10 anonim ***** válasza:

Ismerős 30x éves fejjel csináltatott fogszabályzót, megéri, mert már szépek a fogai. Nekem is volt 14 éves koromban, nem akkora tragédia, az eredmény pedig bőven kárpótol.

Azt most megmondom, a kivehető semmit, de semmit nem ér. ÉS valóban fogorvossal konzultálj erről, innen nem látunk bele a szádba és ,átétről nem hinném, hogy mezei felhasználók véleményét kéne kikérned szakember helyett.

2012. jan. 8. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Miért nem ér semmit a kivehető? Laikus szemmel ugyanolyan, mint a másik, csak nincs felragasztva. Rögzítettet semmiképp sem akarok... Voltam fogorvosnál amúgy, azt mondta, menjek el egy fogszabályzással foglalkozóhoz, de szerinte állandó kellene, én viszont azt nem akarok. 14 évesen még talán belementem volna, most már nem.

Rosszul fogalmaztam, inkább tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy akinek kivehetős fogszabályzója, állkapocsműtétje, esetleg fogpótlása...

2012. jan. 8. 12:56
 3/10 anonim ***** válasza:
Azért, mert évekig volt kivehető éjszakai fogszabályzóm és annyit ért, mint halottnak a csók. Az állandó után meg muszáj volt hordani, hogy nehogy elkezdjenek visszaállni a fogak.
2012. jan. 8. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 _Jessy_ ***** válasza:
52%
Kicsit gondolkodj el azon, hogy pár hónap, esetleg év fogszabályzó (kicsit csúnya, tudom), vagy egy életre "megnyomorítod magad", ugyanis a pótlás nem tart örökké, a kivehetőről pedig ha kiderül, hogy nem vált be, akkor marad az állandó, amit minél később kezdenek alkalmazni, annál tovább kell. Szerintem hallgass a fogorvosra ebben a kérdésben.
2012. jan. 8. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

szia! nekem volt kivehetőm is (kb 12 éves koromig), és most van rögzítettem (18 vagyok). nagyon hasonló volt a helyzetem, mint neked: én is inkább választottam volna a foghúzást és pótlást, mint a rögzítettet, de az orvosom felvilágosított, hogy márpedig olyan nincs, azt nagyon ritkán csinálják, egészséges szemfogat (vagy metszőfogat) pedig épeszű ember nem húz ki. ha húznak, akkor is max. az őrlők közül. szóval ez ugrott.

ezen kívül a fogszabályzónak van egy nagy előnye: TELJESEN rendbe teszi a fogsorodat. mert gondolj bele, ha csak a két szemfogadat kihúzatnád és pótolnád, attól a többi fogad ugyanúgy állna, ráadásul valószínű, hogy nem is férne be rendesen az új fog a régiek közé (,hiszen az eredeti se fért be, ezért torlódott feljebb az egész). egyébként a harapási problémák (amit te is írsz) szintén bajt jelenthetnek, nyáladzási, nyelési zavarokat okozhatnak, nem beszélve arról, hogy máshogy kopnak a fogaid, és ezért idő előtt kihullhat egy-kettő.

és végül a rögzített vs. nappali fogszi: kivehetős fogszabályzót nagyon-nagyon enyhe esetekben, esetleg gyerekeknél szoktak alkalmazni, ezt csak orvos tudja eldönteni, hogy neked lehet-e. de az is igaz, hogy általában nem ér semmit. ennek két oka van:

1) a rögzített fogszabályzó sokkal nagyobb erővel húzza össze a fogakat. a hátsó őrlőkre tesznek gyűrűt, amivel az egészet rögzítik, plusz a bracketek is marha erős ragasztóval vannak feltéve. tehát sokkal inkább mozgatják a fogakat, mint egy kivehetős fogszi.

2) akármekkora is az önuralom, azért ha már kényelmetlen a fogszabályzó, az ember szívesen kikapná... na ezt nem lehet megtenni a rögzítettel és ez így van jól. mert ha lehetne, akkor egyre többet kapkodnád ki és sose szoknád meg igazán, mint ahogy a fogaid sem. tudom, lehet mondani, hogy én aztán nem..., de hidd el, én is megtettem volna, baromi kényelmetlen az első hetekben. de mivel muszáj elfogadni, az ember hozzászokik, és nem tűnik fel egy idő után.

hidd el, hogy meg lehet szokni a rögzítettet. és szerintem az orvos a harapásod miatt mindenképpen azt javasolná, azt ugyanis csak rögzítettel lehet korrigálni. az állkapocsműtét nálam is téma volt, mivel túl pici az állcsontom és vagy ez volt az egyik opció, vagy a foghúzás... de én állkapocsműtétbe sose mennék bele, ha elcs.eszik, annak nagyon gáz következményei lesznek. úgyhogy összesen 8 fogamtól fogok megválni a kezelés végére. mindezek ellenére azt mondom, megéri/megérte. én csak biztatni tudlak :) 18L

2012. jan. 9. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Csatlakozom, a kivehetős nem ér semmit. Hiába van most nagy lelkesedésed, ha alul és felül is lenne fogszabályzód, biztosan nem hordanád pl. ha éppen náthás vagy, utána pedig nem tudod visszatenni. Én is így jártam.

Állandó fogszabályzó ellen nem lehet kifogás. Amióta van állandó fogszabályzóm, sokkal többet mosolygok, mint előtte. Nem is ciki, mostanában inkább divat lett belőle.

2012. jan. 10. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Hát, elhiszem hogy a 14 éves kislányok közt divattá válik a fogszabályzó, csak sajnos én már rég nem ez a korosztály vagyok. Nyilván szeretnék szép fogakat, szóval minél többet hordanám, nem csinálnék olyat, hogy áh, meguntam, be se teszem.

Szerintem beférne ez a két felül nőtt fog, meg annyira nincs rossz helyen, szóval szerintem nem a "súlyos" kategória. A semminél meg azért jobb a kivehetős, mert 1-2 év alatt csak lehúzná ezt a kettőt... Nem baj, ha nem lesz tökéletes hollywoodi mosolyom, de azért elfogadható.

Ha választani kéne, hogy -8 fog vagy műtét, én az utóbbi mellett voksolnék, még alapból nem hiszem, hogy annyira elrontanák, elvégre orvosok végzik. :)

2012. jan. 12. 15:05
 8/10 anonim ***** válasza:

utolsó előtti vagyok. nézd, nekem a -8 foggal és a kiálló szemfogammal együtt is több, mint 2 év a RÖGZÍTETT... ergo a kivehetős alapból nem annyi lenne. pláne hogy azt mondod, hogy jóval túl vagy a 14-en - kivehetőst a gyerekeknek szoktak adni, mert fiatalkorban sokkal könnyebben mozognak a fogak. mondjuk egy 20-as, 30-as korosztálybeli vagy a fölötti egyénnek már biztos nem fognak olyat adni. másik kérdés, hogy ha az orvos szerint is csak rögzített jöhet szóba, akkor nem is fog neked kivehetőst rendelni, mivel látja, hogy azzal nem mész majd semmire. szóval mi itt ajánlhatunk neked mindenfélét, de a végső döntés a fogorvosé lesz.

egyébként ha az zavar, hogy látják, akkor kérhetsz nyelv felőlit is, bár kényelmi szempontból biztos, hogy rosszabb, mint a külső.

2012. jan. 12. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

egyébként itt van ez a honlap, itt nagyon jól leírják az előnyöket-hátrányokat:

rögzített készülék: [link]

kivehetős készülék: [link]

2012. jan. 13. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Hát, én biztos nem fogok egészséges fogakat kihúzattatni esztétikai okokból, szóval ha azzal jönne az orvos, hogy ezt meg ezt a jó fogat ki kellene húzni, akkor köszönöm, inkább maradjanak csámpásak. Lehet, hogy rossz a logikám, de ha a rögzített tudja egy felnőtt fogait is mozgatni, akkor valamennyit csak tud a kivehetős is, még ha kisebb erőt is fejt ki.

Nézegettem a nyelv felőlit is, de egyrészt mindenhol nagyon sokba kerül (vagy csak nekem nem sikerült belefutnom egy elfogadható árba), másrészt ugye a magas nőtt szemfogaimnak a nyelvem felől csak egy kicsi része szabad, szóval nem tudom, hogy arra ráférne-e a belső fogszabályzó. Van teljesen láthatatlan fogszabályzó is (Invisalignm ez még szimpatikus is), de annyi pénzből kis túlzással egy autót is vehetnék... :(

2012. jan. 14. 17:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!