Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Milyen folyamat játszódik le...

Milyen folyamat játszódik le egy gyökérkezelésnél? Mennyire fájdalmas?

Figyelt kérdés

sziasztok!

szeretnék a gyökérkezelésről kicsit több infót gyüjteni, hogy mit csinál pontról pontra az orvos és mennyi ideig tart mennyire fájdalmas menet közben a páciensnek és fájdalamasabb -e kezelés közben mint a foghuzás és utána mennyire fáj?


2009. okt. 3. 21:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Nekem csinálták már érzéstelenítő nélkül is, de ki lehetett bírni. Érzéstelenítővel meg tényleg semmiség az egész, nekem utána sem fájt soha.

Pontról pontra sajna nem tudom elmondani, mivel nem vagyok fogorvos. Azért egy kicsit tovább tart, mint egy síma fogtömés, mert itt ugye kiöli az idegeket is. Ezt ilyen tűszerű eszközzel végzi.

2009. okt. 3. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
és mennyi ideig tart kb?
2009. okt. 3. 21:14
 3/4 anonim ***** válasza:
Hát ezt így nehéz megmondani, mert ott minden perc 5-nek tűnik, de szerintem talán 15 perc összesen.
2009. okt. 3. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
67%

Szia,


A gyökérkezelés menete többféle is lehet. Ha a fogad még vitális, azaz a hideg illetve meleg ingerre érzékeny, mindenképpen érzéstelenítőt fogsz kapni. Ha a fogad hideg meleg ingerre nem reagál, a fogbél már elhalt, ezért nincs szükség érzéstelenítésre.


A következő lépésben az orvos, fúró segítségével megnyitja az úgynevezett „pulpakamrát” amely a fog idegrendszerét és vérellátását tartalmazza, és megállapítja a gyökércsatornák számát.


Ezután a gyökércsatornák tartalmának az eltávolítása, a gyökércsatornák tágítása, illetve átmosása történik. A jól felszerelt rendelőkben (ne a körzeti orvosok pusztulat rendelőire gondoljál) gépi gyökércsatorna tágítás végeznek, majd egy speciális eszköz segítségével megállapítják a gyökércsatornák hosszát. Ha az orvos igényes munkát akar végezni, akkor egy kontrolröntgen segítségével megnézi, hogy a gyökércsatorna hosszának megállapítása sikeres volt-e. Ezt úgy végzik, hogy a már kitágított gyökércsatornába beletolnak egy Kerr-tűt, vagy egy Hedström reszelőt, és ezután készítik el a röntgenfelvételt a fogról. A felvételen a tű szinte világítani fog, és tökéletesen fog látszani, hogy, hogy sikerült a gyökércsatornát megmunkálni.

Ez nagyon fontos, hisz ha később a gyökértömés nem ér végig a gyökérben, akkor a visszamaradt gyökértartalom illetve törmelék miatt a gyökércsúcs begyulladhat, és ekkor jó esetben csak a gyökércsúcs eltávolítása, vagy az újbóli gyökérkezelés segíthet. A másik lehetőség a gyökércsatorna túltömése, ekkor a tömőanyag túlér a foggyökéren és a tömőanyag mint idegen anyag fog gyulladást kiváltani és ekkor csak a gyökércsúcs illetve rosszabb esetben a fog eltávolítása segíthet.


Tehát miután az orvos kitisztította a gyökércsatornákat, megfelelő mértékben feltágította azokat, illetve megállapította azok hosszát, speciális gyógyszerrel fogja a gyökércsatornákat feltölteni, és a fogkoronát ideiglenes töméssel fogja ellátni. Az ideiglenes tömés csak arra szolgál, hogy a már kitisztított pulpakamrába ne kerüljön ételmaradék, és semmi olyan dolog, amely fertőzést, gyulladást váltana ki. Számítsál rá, hogy az ideiglenes tömés nagyon gyorsan kopik, és hamar ki is esik, hisz nem egy tartós időtálló tömésről, beszélünk, álltalábban egy hetet kell kibírnia.

Ezzel lezárul a gyökérkezelés első fázisa. Ilyenkor előfordul, hogy „kocogtatásra” illetve terhelésre érzékeny lesz a fog, ezt a gyökércsúcs gyulladása okozza. Ha a gyökércsatornába elhelyezett gyógyszer „teszi a dolgát”, akkor az érzékenység, néhány nap elteltével enyhül, illetve megszűnik.


Ha a következő alkalommal még mindig érzékeny a fog, akkor az orvos megismétli a gyógyszeres kezelést, újra feltölti a gyökércsatornákat a speciális gyógyszerrel, és újra ideiglenes tömést helyez el a fogkoronában.


Amennyiben a fog tünetmentessé válik, az orvos elkészíti a gyökértömést, illetve a fogkorona időtálló tömését, amely több módon is készülhet. Ma már ritkán alkalmaznak amalgámtömést, lehetőleg ilyet ne engedjél a fogadba rakni. Jelenleg az úgynevezett adhéziós fotopolimerizációs tömések a korszerűek. Az „adhéziós” annyit jelent, hogy a tömés nem csak mechanikailag rögzül az üregben, hanem kémiailag is tapad a fog anyagához, így a másodlagos szuvasodás veszélye sokkal kisebb, és a fogszéleknél a tömés jobban fog zárni. A fotopolimerizációs tömés, pedig annyit tesz, mint fényre kötő tömés, a tömőanyag egy speciális lámpa álltal kibocsátott fény hatására köt meg. Ha van lehetőséged többféle tömőanyag választására (magánrendelésen) mindenképpen a zsugorodásra kevésbé hajlamos fotopolimerizációs tömőanyagot válaszd, az orvosok jobb helyen meg szokták kérdezni, hogy mit szeretnél, illetve anyagilag mit tudsz, megengedi magadnak.


Végül a fájdalomról kicsit részletesebben: Ha az orvos normálisan elérzésteleníti a fogat, semmit nem fogsz érezni az egészből. A gyökérkezelés első fázisa után felléphet enyhe fájdalom, amit kocogtatással, vagy nyomással lehet kiváltani, de ennek normális esetben napok alatt meg kell szűnnie, legrosszabb esetben a második gyógyszeres kezelés után, ami kb.: 10-14 nap.

2009. okt. 4. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!