Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » SÜRGŐS! Gyökérkezelés elhagyha...

SÜRGŐS! Gyökérkezelés elhagyhatatlan ebben az esetben?

Figyelt kérdés

kb egy hete kezdődött ,hogy érintésre érzékeny lett az egyik fogam ,de csak érintésre (tehat ha bármi hozzáért /enni /fogatmosni azon a területen képtelen voltam), magától , "piszkálás" nélkül viszont egyáltalán nem fájt. utánaolvastam ,fogbélgyulladásra utal,ezért csináltattam egy röntgent.

erre a felvételre a fogorvos azt mondta, el van repedve a gyökere a fogamnak, és legjobb esetben gyökérkezelés, VAGY (ez az emitől nagyon kiborultam) a fog eltávolítása szükséges!!

tényleg szükség van ezen lépések bármelyikére is egy repedés miatt? ahogy olvastam ,még foggyökér törésnél is menthető sokszor a fog.

(ráadásul egyik ismerősömnek egy ütés hatására kiesett a foga, amit ő maga nyomott vissza a helyszínen, és visszaépült ,azóta semmi baja.)


S.O.S. !

a fent emlitett kezelések közül egyiket sem akarom (gyökérkezelés is a fog nagy részének eltávolításával jár!), nagyon megvisel most ez a probléma, nem tud valami alternativ megoldást valaki???


/Röntgenfelvételt el tudom küldeni ,ha kell.!/


Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. (18/L)



2014. jan. 30. 00:36
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Neked van emléked olyan traumáról, ami okozhatta ezt a repedést ? Láttad a röntgenképen a repedést (azaz az orvos számítógépen kinagyította és a képen szemmel látható volt ? Vagy csak a kis röntgenképet mutatta és csupán a lehetőségeket vázolta (mivel neki nincs számítóképes képkezelője ?? Ha ez volt a helyzet, akkor azt kéne megtudni, hogy a fogorvos hogyan fogja eldönteni, melyik eset áll fenn?? Mivel repedés esetén az magától nemigen fog visszagyógyulni. Egyáltalán mondta-e, hogy repedés esetén mi a teendő?

Mindenesetre ez lehet repedés hiányában fogbél gyulladás, szerencsés esetben a fájdalom ill, érzékenység pár napon belül megszűnik magától és a fog ideg nélkül ugyan, de megmarad (ez lehet "alternatív" megoldás, pontosabban történés). Más kérdés, hogy ezt majd valamikor a jövőben kezelni kell, mert az elhalt, de a gyökér üregében maradt maradványok további gyulladásokat okozhatnak. Nekem 2 metszőfogamnál is volt ilyen, különböző időkben és utána évekig megmaradt a fog, igaz, hogy elszürkült, mert az ideg elhalásának ez a következménye. A gyökérkezelés csak olyan értelemben jár "a fog egy részének eltávolításával", hogy érzéstelenítés után be kell fúrni a pulpaüregbe, meg kell nyitni a gyökércsatornát, ki kell szedni a benne levő lágy szöveteket (egy kívül recés, tűreszelőhöz hasonló kis eszközzel), behelyeznek egy kis rozsdamentes acéldrót darabkát, hogy a röntgen lássa, majd megfelelő tömőanyagokkal betömik.

2014. jan. 30. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Szia ! Azért ne bíráld felül egy orvos diagnózisát ! Egyébként meglehetősen rosszul informált vagy a gyökérkezeléssel kapcsolatban .Sok esetben az az egyedüli kezelés ,ami a fog megtartását lehetővé teszi és nem jár a fog nagy részének elvesztésével !Nekem is gyökér kezelni kellett pár hónapja az egyik felső front fogamat ,mivel elhalt a fog . Nagyon leegyszerűsítve :A fogat belső oldalán megnyitotta fúróval ,egészen a gyökérig ,az idegeket eltávolította egy speciális eszközzel ,tisztította a gyökércsatornát több menetben (Párszor alkalommal vissza kellett járni) ,majd amikor úgy ítélte meg ,végleges töméssel lezárta . Azóta sincs probléma a fogammal és meg sem látszik ,hogy bármi történt vele .
2014. jan. 30. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Egyébként én a doki szerint is a kivételek közé tartozom ,mert nekem nem szürkült el a fog ;). De ha úgy is lenne ,vannak eljárások ,amivel a fehérség visszanyerhető .
2014. jan. 30. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

kedves #1, a traumát valószínűleg a fogszabályzó orvosom okozhatta ,akit már hosszú ideje le akarok váltani (eddig sajnos még nem volt rá lehetőség) :(

külön röntgen készült az érintett fogról ,azon a képen látszik valami, ami valószínűleg repedés.

a fog elhalással kapcsolatban nem tudom, mit higyjek, mert ugyanezen fogamnál már többször jelentkezett ez a fajta, fogbélgyulladásra utaló fájdalom, aztán pár napon belül elmúlt (de nem halt el a gyökere akkor sem, ha most újra tudott fájni)

2014. jan. 30. 10:16
 5/16 A kérdező kommentje:

szívesen elküldöm a képet, ha kell amugy.


#2 ,igen mivel a gyökérkezelés igy van beállitva,hogy "fogmentés". eléggé jól informált vagyok ezzel kapcsolatban, de ha nem tettem volna elég világossá, azt nem szeretném, hogy akármilyen módon BELEnyúljanak a fogamba. tehát gyógyszeres kötés ,vagy hasonlók szóbajöhetnek ,de azt akarom hogy a fogam teljes egészében megmaradjon.

2014. jan. 30. 10:19
 6/16 A kérdező kommentje:

tehát gyökérkezelésnél a fog belső részét eltávolítják,magára a fogra pedig koronát raknak, és ismerősök tapasztalatai alapján elég sok baj volt vele a későbbiekben (lejött a korona, elszíneződött ,stb.)

attól, hogy valakinek gyökérkezelték a fogát ,nem jelenti azt ,hogy tisztában lenne a kezeléssel. szüleimet is (szintén gyökérkezeltek) most világosítottam fel, hogy ez nem annyiból áll, mint amit nagy vonalakban felvázolnak sokszor.

2014. jan. 30. 10:22
 7/16 anonim ***** válasza:
A fogelhalással nem azt állítottam ,hogy neked at van .. hanem nekem volt és amiatt kellett gyökér kezelni .Ha pedig szeretnéd ,hogy a fogad megmaradjon ,akkor vesd alá magad a szükséges kezelésnek . Ha hiszed ,ha nem a gyökérkezelés pedig azt a célt szolgálja ,hogy a fogad megmaradjon ,és nem fogja senki észrevenni min estél át ,a fogadon nem fog látszódni .Küldhetsz bármilyen képet ,mi nem vagyunk fogorvosok akik eldöntsék mire van szükséged ,vagy akár felülbírálják egy másik orvos szaktudását !
2014. jan. 30. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
+ Nem minden esetben szükséges a korona ! Nekem frontfogat gyökér kezeltek ,és nem kellett rá koronát tenni .Semmi bajom vele ,sőt maga a beavatkozás sem volt vészes ..én is addig hozzád hasonlóan az ismerősök rémtörténeteire adtam ,de beláttam ,hogy feleslegesen és jó irányba csalódtam !
2014. jan. 30. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

tisztában vagyok vele, hogy nem fog látszani, és nem is a fájdalomtól vagyok megijedve, de -mint már említettem- nem akarom ,hogy belenyúljanak, fúrják-faragják, tegyenek bele valamit stb. a csiszolást is ellenzem.

(ez a fent említett kezelőorvos -aki több problémát is okozott- kérés nélkül csiszolt régebben ,úgy ,hogy időm sem volt tiltakozni. más orvosok mind azt mondták, hogy kár volt a teljesen ép fogaimat lecsiszolni.)

maga a fog most is ép, úgy értem nem szuvas vagy hasonló, azon a kis repedésen kívül semmi baja.

ma már azt mondta a fogorvos ,hogy elég az idegszálat kihúzza, de én azt gyanítom ,ez nem sokban különbözik a gyökérkezeléstől.

2014. jan. 30. 10:37
 10/16 anonim ***** válasza:
Jó ,akkor lesz ami lesz ! Majd meglátod neked úgysem lesz beleszólásod hogyan teszik rendbe a fogadat .Elmehetsz még a 2. ,3.,4. orvoshoz is ,az összes orvos az általa tanultak által fogja rendbe tenni/megmenteni a fogadat ! A végén úgyis rábólintasz majd .. mindegy lesz hogyan csak oldják meg a problémát .
2014. jan. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!