Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Fogbeültetést csontba csinálna...

Fogbeültetést csontba csinálnak altatásban is, ha nem bírja valaki ébren végigszenvedni?

Figyelt kérdés

2014. okt. 30. 13:57
 1/9 anonim ***** válasza:
Biztos csinálnak, jó sokba kerül, de hidd el, semmi értelme nincs. Nekem egy implantátum 5-10 perc volt és nem volt benne semmi kellemetlen. Kétrészes implantátumnál annyi az egész, hogy ejtenek egy vágást az ínyen, fúrnak egy furatot a csontba, belecsavarják az implantátum alsó, gyökér részét, aztán pár öltéssel összezárják felette a nyálkahártyát. Nekem ez van. Egyrészesnél még egyszerűbb, tudtommal vágás és varrás sincs, az nem az íny alatt gyógyul.
2014. okt. 30. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Mit jelent az, hogy egyrészes meg két részes?


Azért gondolkodom az altatásban, mert hajlamos vagyok elájulni. A fájdalmat még csak tűröm, az a kisebb gond, főleg ha nem is nagy fájdalom. Csak a tudat, a látvány, hogy mennyire kiboncolnak, a vér... talán biztosabb lenne, ha nem lennék magamnál közben...

2014. okt. 31. 09:53
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A kétrészes az olyan, hogy van egy belül menetes gyökérrésze, ami a csontban van, azt ültetik be először és a varrással összezárt íny alatt gyógyul be (3 hónap mondjuk), aztán később egy kis vágást ejtenek felette és belecsavarnak először egy ínyformázó csavart (két-három hétre), ami kialakítja a kehely formát, aztán azt kiveszik és belecsavarják az implantátum fejrészét, ami már íny fölött van, aztán arra ragasztják a koronát.


Az egyrészesnél a gyökér és a fejrész egyben van, nekem nem ilyen van. Úgy tudom, az kevésbé invazív, nem vágják fel annyira az ínyt és nem kell varrni és ezért utána kevésbé fáj és nem dagad fel, talán gyorsabb is valamivel, cserébe nincs lehetőség az íny alatt, védetten gyógyulnia és az ínyformázásra is kevésbé. Tudtommal valamivel olcsóbb maga az implantátum is és mivel két műtét helyett egy kell, így a munka is.


Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai is, a sikerarány mindenesetre kb ugyanaz. Az egyik fogorvos ezt szereti, a másik azt és az is lehet, hogy a konkrét körülmények is számítanak, hogy melyiket választják.


Vannak még az azonnal terhelhetőnek reklámozott, másként működő Ihde bazális implantátumok, amik olcsóbbak és ugye azonnal koronát lehet tenni rájuk, azoknak az alkalmazasát az Egészségügyi Szakmai Kollégium Fog- és szájbetegségek Tanácsa tavaly szakmai hibának minősítette. Kicsit zavaros a történet, akik használják (sok fogorvos), hülyeségnek és üzleti érdekek által vezéreltnek mondják. Szerintem azért a Szakmai Kollégium nem valami gittegylet, úgyhogy én félnék ettől, de mindenki döntse el, kinek hisz. Az én fogorvosom azt mondja, amit a Szakmai Kollégium.


Ami a műtétet illeti: fájdalom, vér az nincs, az ember csak nyomkodást érez. Én ugye a kétrészesről tudok nyilatkozni, ott először ugye vágnak egy szikével, ez mondjuk egy-két perc, aztán fúróval belefúrnak a csontba egy az adott implantátumhoz passzoló alakú és mélységű furatot, ez is mondjuk egy-két perc, aztán egy racsnis kulccsal becsavarják az implantátumot, ez is pár perc, aztán összevarrják pár öltéssel, az is. Komolyan nekem az egész tartott negyedórát onnantól, hogy beültem a székbe addig, hogy elköszöntem, nem is értem, hogy egyes fogászatok ilyen egy-másfél órás műtétekről írnak a honlapjukon.


A műtét után persze fájhat meg vérezhet kicsit, de nekem az se volt vészes.

2014. okt. 31. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Huhh, köszönöm, sokkal okosabb lettem. Azt hittem csak olyan van, hogy csavar a csontba és rá a többi külön. Igaz, csak felületesen olvastam még utána.


Ennél olyan képeket láttam a neten, hogy a beültetett csavar és a korona közötti rész olyan, mintha "dereka" lenne a fognak...

És mivel írják több fórumon, hogy nehéz tisztán tartani a beültett fogat, és az esetek többségében szájszagot okoz... arra gyanakodom, hogy pont az a rész rizikós, hogy talán oda szorulnak be dolgok, ami nehezen tisztítható... Persze lehet hogy tévedek.


Vajon az egyrészesnek is van ilyen "dereka"?

És mégis mi szól egyik és a másik mellett?

Azt hiszem jobban bele kell ásnom magam.

Akinek még van kedve hozzászólni, azért szívesen olvasom azt is!

2014. okt. 31. 13:34
 5/9 anonim ***** válasza:

Szerintem a végeredmény a felragasztott koronával az kb ugyanaz mindkettőnél. Elvileg (én ilyeneket olvastam, de nem szentírás) az az egyrészes előnye, hogy kevésbé invazív a beültetés, kevésbé vágják össze a nyálkahártyát, így a vérellátása jobb marad és ha egy nemrég húzott fogat pótolnak, akkor az eredeti ínyforma jobban megmarad. Az se mindegy, hogy egy műtét van, nem kettő. Elvileg az is előnye, hogy egy darabból van az egész, így nem lazulhat meg/törhet el a csavar, merthogy nincs is benne, de szerintem ez a kockázat egy korszerű mai kétrészes implantátumnál sem igazán áll fenn, ennél azért jobb konstrukciók ezek. A kétrészesnél meg azt mondják előnynek, hogy elzártan, fertőzésveszélytől aránylag mentesen rögzülhet az implantátum, meg utána az ínyformázó csavarral formázható az íny, meg a sokféle felső résszel lehet korrigálni az implantátum koronától eltérő állásszögét, így több esetben alkalmazható a kétrészes, mint az egyrészes.


Én úgy gondolom, hogy nagyon nem számít ez a kérdés.


Lényegesebb a hosszú távú sikeresség szempontjából a tökéletes közeli szájhigiénia, ezt az összes fogorvos elmondja, nagyon alapos fogmosás kell, interdentális kefékkel meg fogselyemmel ki kell takarítani a lepedéket mindenhonnan, nyelvtisztítás, szájvíz, satöbbi, garantált szórakozás minden estére :)

2014. okt. 31. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A fogbeultetes nem szenvedes. kb nem erzel semmit.
2014. nov. 1. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"meg a sokféle felső résszel lehet korrigálni az implantátum koronától eltérő állásszögét"


Aha! Erre nem gondoltam! Lehet ez sok esetben kizárja az egyrészes lehetőségét... Már ha valakinek a csontba ültetett foga amúgy kiállna a fogsorából...!



Továbbá az is eszembe jutott még, hogy mi van, ha a mű korona mégsem lesz örök életű, megsérül, eltörik... Akkor ha kétrészes, akkor talán levehető a csavarról, és lehet rá újat tenni, hogy közben nincs piszkálva a beültetés. Míg az egyrészesnél nem tudom... Persze lehet ez hülyeség és nem sérülhet meg és így tovább, nem tudom, ennek is utána kell nézni. :)

2014. nov. 2. 08:13
 8/9 A kérdező kommentje:

"interdentális kefe"

Ezt se hallottam még..., de most rákerestem. Ez tök jó, hogy van ilyen! Csak egy a gond... Nekem még a fogselyem sem fér a fogaim közé, nemhogy egy ilyen kefe!!!!

2014. nov. 2. 08:17
 9/9 anonim ***** válasza:
A fogselymet ugye felülről kell áthúzni két fog között, ezt viszont nem, hanem oldalról kell bedugni és a fognyaknál már nagyobb a rés, az implantátumoknál meg végképp nagy, oda biztosan befér. Többféle méret van, pont azért, mert a fogközök szélessége elég nagy szórást mutat emberről emberre meg fogról fogra is. Nekem a Piksters nevű jött be, abból nyolc féle méret van. Azért kell a selymezés mellett is használni a kefét, mert a nagy résekhez eleve jobb és a nagy őrlőfogaknál szoktak lenni konkáv felületek is és azoknál a fogselyem alkalmatlan, az ugye csak konvex felületre jó.
2014. nov. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!