Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mindenképp kell fogkorona?

Mindenképp kell fogkorona?

Figyelt kérdés

Lenne egy fogam ami lukas volt oldalt és felül is, a fogorvosom azt mondta hogy nem tudja betömni mert annyira lukas és annyira gyulladt az ínyem, hogy akármit csinált mindig eleredt a vér,így nem tudja tömni, valami lézeres eljárást végzett rajta (olyan mintha lecsípett volna egy kis darabot) és az után mondta hogy egy olyan anyagot tesz bele ami Júniusban mentem és hogy Októberbe kell mennem koronáztatni, ami addig az ideig lesz jó! Nem ideiglenes tömést mondott mert az nem jó ennyi hónapig. Én úgy tudom hogy azt a fogat szokták vagy az is ami gyökér kezelve van mert akkor érzékenyebb ,gyengébb lesz a fog és arra kell korona hogy nehogy letörjön. Viszont kúp alakúra formálta / csiszolta , hogy majd rátegye a koronát.De az enyém nem lett gyökér kezelve, a kérdésem az hogy most akkor miért is kell rá? Mindenképpen biztonság kedvéért tetessek rá vagy csak pénzkidobás, mivel nem olcsó mulatság az ilyen. Ez a fogam elött lévő fogam rossz volt ki húzta , de azóta (ez volt május) Gyulladt az ínyem a fog helyén, és összevarrta meg lézeres kezelést végzett az ínyen hogy gyógyuljon de nem akar és még mindig úgy néz ki mint ha szét lenne picit nyílva a fog helyén.Így gyulladt ott az ínyem és ezáltal gyulladt az a résznél is amit koronáztatni , akar ! De gyulladt ínyre nem lehet koronát tenni, így kicsit félek is ha mégis igaza van és letörhet a fogam nem szeretném potyára kihúzattatni ha nem muszáj ! Esetleg akinek van valami fogalma a témáról ,vagy hasonló helyzetbe van és tud valamit tanácsolni, megnyugtatni az kérem írjon köszönöm !

26/F


2015. szept. 5. 21:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ne pánikolj ilyesmin, az orvosod tudja a dolgát. Ideiglenes koronát kaptál a fogadra hogy ne szuvasodjon/gyulladjon be, illetve hogy az íny környéke steril (tisztítható) maradjon. A lézerrel letisztította a szuvas részt, azonban fedés nélkül csak töredezne vagy tovább szuvasodott volna. A seb egy hét alatt bezáródik, de a teljes gyógyuláshoz több idő kell - messze van még az az október. Addig kerüld a dohányzást (ha dohányzol) és használj paradontax fogkrémet (kellemetlen íze van, de hatásos ínygyulladásra).
2015. szept. 5. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Szia köszönöm a választ! Nincs rajta ideiglenes korona , és semmi mivel a rendes fogam van, de mégis betömte, és a tömés úgy néz ki mint egy másik lukas fogamban lévő.És ha nem szuvas akkor is le tud töredezni? lassan 3 hónap telt el és esküszöm egy bizonyos részen még nem záródott be. Az ínynél Ugyan úgy néz ki mint húzás után kb. Régen 1 évig használtam azt a fogkrémet , sajnos nekem semmit nem használt.Én csak azt nem értem mitől töredezik ha valamivel be van tömve, és volt más lukas fogam ami szintén be van tömve de annál nincs törési veszély, ennél miért?
2015. szept. 6. 00:46
 3/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat, akkor félreértettem: azt hittem koronát kaptál de a töméssel is végül is ugyan az a lényeg. A szuvasodásban baktériumok vesznek részt és ez rontja a szájhigiéniát, lassítva a sebgyógyulást és ha hajlamos vagy a szuvasodásra a többi fogat is veszélyezteti. Az egészséges fog a legkeményebb szövet az emberi szervezetben, egyedül a kálciumhiánytól válhat gyengébbé. Viszont a tömött fognál - különösen metsző vagy szemfog esetében - a helyzet hasonló mint amikor a törött porcelánt akarod összeragasztani: ha nem vigyázol rá akkor a ragasztás mentén ismét letörhet.

Ha a paradontax nem segít, akkor kipróbálhatod a curasept gélt (gyógyszertárból), illetve öblögess kamilla teával (meg is ihatod).

2015. szept. 6. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ ismét! De egyszerűsítve leírom mert értem én amit írsz , csak azt nem értem, Ha alul bal oldalt van egy lukas fogam ami be van mára tömve semmi baja jól tudok rágni vele,és van egy másik jobb oldalt,amit lézerrel is kezeltek amit valami másik anyaggal tömött be (elvileg) erre menne a korona, akkor ez miért tud letörni , a másik meg nem? Tehát ha a bal oldali be van tömve és nem kell rá korona , ez is be van tömve erre meg igen? Bocs hogy értetlenkedek de ezt azért szeretném tudni! Ha esetleg meg tudod mondani köszi.
2015. szept. 6. 12:35
 5/12 anonim ***** válasza:

Melyik fogról van szó? (metsző, szemfog, kis-vagy nagyőrlő)

Metszők és a kisőrlők(főleg az ötös) az alakjuk és a szerepük miatt olyan nyomásnak vannak kitéve, hogy attól a tömött rész könnyebben letörik mint egy nagyőrlőről. Ha nagy tömésre volt szükség és esetleg repedt is volt a fog, akkor meg még inkább. Az is lehet egy szempont hogy a fehér tömés idővel láthatóvá válhat - például ha a széle nem lesz elég pontos vagy nem követi az eredeti fog színét ha lerakódások kerülnek rá, illetve a fehérítő anyagok sem úgy hatnak rá mint az eredeti fogra.

2015. szept. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Sajnos én így nem tudom, hogy mi a megnevezése, annyit mondok hogy amire kéne a korona az, az alsó oldalon az utolsó előtti hátulról. És a bal oldali amit írtam és tömve van és nem kell rá korona az is ugyan úgy az utolsó előtti tehát mindkettő egyforma , csak egyik bal és nem kell rá másik jobb és elvileg kell.
2015. szept. 6. 15:19
 7/12 A kérdező kommentje:
Nos tudnál válaszolni? megköszönném!
2015. szept. 9. 17:15
 8/12 anonim ***** válasza:

Na most akkor tisztázzuk: le lett csiszolva kúp alakúra (vagyis minden oldalról vett le belőle) és erre nem ideiglenes koronát (gyári formát ragasztanak fel tömőanyaggal), hanem rendes tömést rakott rá? Lehetséges, de a tömőanyag törékenyebb mint egy ideiglenes korona ezért nem értem miért nem azt rakott rá. Azt hittem metszőről van szó, mert ott érthető lenne hogy miért használt tömést a kevésbé esztétikus gyári korona helyett.

A foghiány nem maradhat üresen, különben a szomszédos fogak a támaszuk nélkül bedőlnek, a ráharapó fog pedig kiemelkedik (meg is lazulhat) és a rossz terhelést az állcsont és az állkapocs is megsínyli. Persze ehhez hosszú idő kell, de később sokkal nehezebb lesz jó pótlást csinálni a helyére.

Egy fog fogpótlásához kell két pillérfog (a két szomszédos), azaz összesen három koronát kell behelyezni, amik együtt egy három tagú hidat alkotnak. Így: [link]

Egyébként ha az említett szuvas fog nem volt belül gyulladt, akkor nem kell gyökérkezelni. Viszont egy ilyen hídhoz mindenképpen kell rá a korona.

2015. szept. 9. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Na ez most kicsit bonyolult nekem. Mért kell ilyen 3 ágú? Úgy néz ki hogy legis leghátul gondolom az az alsó bölcsesség fog jobboldalt , és az az előttire menne a korona, amire menne az elött előrébb nincs fog mivel azt kiszedte , nem értem ezt a háromágút , mert azt mondta elv. hogy 30 ezer lesz, De azt mondta ahol májusba az elötte lévő fogamat kiszedte hogy még mindig gyulladt, az íny pedig amit lehetett minden "csodaszert " fogkrémet kiprobáltam, fogselyem is elektromos fogkeve napi 3 mosás , technikát is megmutadta minden de még mindig gyulladt és azt mondta hogy addig nem kaphatok koronát mig az elötte lévő rész gyulladt, tehát félek mivel oktoberbe kéne mennem nem fogja rátenni így le e törhet, tehát azért kérdeztem meg hogy le törhet e vagy kell e korona mert a szembelévő bal oldalt ugyan aza fogam be van tömve mint amire menne jobb oldalt a korona és mégsem kell rá. De szerintem nem normális hogy gyulladt ennyi hónap után , mindegy mivel van kezelve!Ezért vagyok tanácstalan és jöttem ide segítségért, hogy legyen valami rálátásom , most olvasom még hogy fog fogpótlásához , kell ez 3 ágú, de csak arra a fogamra ami le van csiszolva tenne rá koronát ezt a "sapkát" és előtte hogy nincs fogam ott továbbra se lesz semmi.
2015. szept. 10. 17:18
 10/12 A kérdező kommentje:
De most akkor tisztázzunk valamit, azt mondta hogy kell rá korona akkor 3x 30 ezer azaz 90 ezer lesz mert 3 ágú vagy mi? És azt mondja nem tudja be tömni mert annyira szivárog belőle a vér, aztán mégis valamivel betömte ami azt mondta okotberig tart ki hogy le ne törjön. De nincs annyira teljesen lecsiszolva mintamenyire a képen látni amit ön linkelt, de egy kicsit igen, már nem eredeti formája, én csak " félek" hogy én egyszerüen gondolkozom ha bal oldalon az utolsó elötti fogam hátúlról be van tömve és azelött is előre fele haladva egy fogam nincs meg és csak tömés elég, akkor jobb oldalon ugyanugy az utolsó elötti fogam be van tömve és ugyanúgy az az előtti előre haladva nincs meg arra meg kell korona? AZt miért a bal oldalival is jól el vagyok és rágok semmi baja, a jobb oldali meg letörhet? Esetleg azért mert picit lecsiszolta ?
2015. szept. 10. 17:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!