Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mennyire veszélyes a bölcsessé...

Mennyire veszélyes a bölcsességfogak kiműtése?

Figyelt kérdés
A röntgenfelvételen látszik, hogy az alsó metszőfogaim kezdenek "összetolódni", ezért javasolta a fogorvos a műtétet. Egy másik orvos szerint viszont nem muszáj megműttetni, mert néhány év múlva helyreáll. Ettől függetlenül vállalnám a műtétet, mert zavar, hogy tolódnak a fogaim, viszont olyanokat hallottam, hogy szájzárat kapok, ha nem műttetem meg, vagy megsértenek műtét közben egy ideget és "lefittyen" az arcom.

2015. dec. 31. 12:29
 1/7 anonim ***** válasza:

Nekem mind a négy gyerekemnek ki kellett szedetni a bölcsességfogait.


Egyik ragaszkodott a hagyományos húzáshoz, a többieket mütötték.


Mind a négy utána pár napig nem tudta rendesen nyitni a száját - ami annak a következménye, hogy a sebek miatt kicsit begyullad, és ez az izület közelében azt bekorlátozza.

A mütött gyerekenél ez kb két nap múlva megszünt, kb egy hétig volt valamennyire fájdalmuk, utána helyreállt minden. A húzott fog esetében a szájzár-szerüség 3 napig igen erös volt, és a fájdalmak is még kb egy hétig elég erösek voltak.(Ezt az orvos azzal magyarázta, hogy altatásban az izület is jobban ellazul, ezért kevesebb sérüléssel lehet a fogakat eltávolítani.


A mütét közben olyan ideget nem tudnak megsérteni, ami az arcizmok müködéséhez kell, mert nem ott mütenek.

Viszont olyan esetröl sem hallottam, ahol bármi következménye lett volna a mütétnek.

2015. dec. 31. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem hallottam arról, hogy kifejezett kockázata lenne. Nekem mindkét alsót kiműtötték anno, szájzár volt néhány napig (az orvos tanácsolta, hogy óvatosan feszegessem tágabbra), meg kellemetlen volt két hétig, de semmi következménye nem maradt.

(Egyedül annyi, hogy még tíz évig hajlamos volt egy-egy apró mag - pl. málnáé - beleesni a megmaradt helyre, és ha nem tudtam kipiszkálni onnan, akkor begyulladt, és egy-két napig fájt. De ezt is megtanulja az ember, és alkalmazkodik hozzá. A másik oldalon viszont ilyen probléma sem volt már utána.)

2015. dec. 31. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az eltolódott fogak nem állnak helyre, sőt növelik a gócképződés esélyét és a caries (szuvasodás) rizikót. A műtét előtt szóban is tájékoztatnak, illetve írásban részletesebben is. Szövődmények lehetnek: fogmedernyúlvány törése, fogíny roncsolódása, állcsont törése, szomszédos fog törése/kimozdulása, felső fognál az arcüreg megnyílása, nozokómiás fertőzés, darabok a torokba/nyelőcsőbe kerülése (fogdarab, csontdarab, fúró és egyéb orvosi eszközök, anyagok...). Most ennél jobban nem részletezem. Mérlegelve a dolgokat a fogeltávolítás (nem csak bölcsességfog, hanem akármilyen) hasonló kockázatokkal járhat, de ha nem menthető a fog, akkor sokkal kockázatosabb bennhagyni.
2015. dec. 31. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mindennek van kockázata, de senki sem jós, még a szájsebész sem fogja tudni megmondani előre, hogy lesz-e komplikáció. Nekem kiműtötték az egyik alsót, csak bedagadt tőle pár napra az arcom, de még szájzáram sem volt, abszolút semmi gondot nem okozott, pedig közel volt a foggyökér az ideghez, ezért fennállt a veszélye annak, hogy a bolygatás miatt hetekre-hónapokra zsibbadt leszek. Egyenesen vagy ferdén állnak a bölcsességfogaid? Előbbi esetben még műteni sem kellene őket, húzással megúszhatod.
2015. dec. 31. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ferdén állnak és az alsókat kellene műteni.
2016. jan. 1. 14:34
 6/7 anonim ***** válasza:
Akkor olyasmire számíts, amit írtam. A ferdéket mindenképpen ki kell szedni, nem fognak helyreállni maguktól, hülyeséget mondott a másik orvos. Ne parázz miatta, azzal csak magadnak ártasz, ügyesek a sebészek :)
2016. jan. 1. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek (:
2016. jan. 11. 14:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!