Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Milyen a magyar átlag ember...

Milyen a magyar átlag ember fogazatának állapota?

Figyelt kérdés
pl 14-50 éves korosztályra szűkítve.

2018. nov. 10. 13:15
 1/8 anonim ***** válasza:
Nagyon rossz állapotban van, én is 30 éves vagyok most muszáj volt elmennem, 6 fogtövemet kell eltávolítani, 3 fogat tömni, mondta a fogorvos , hozzá csak akkor mennek ha nagyon fáj már nekik, nagyon kevés az aki fél évente elmegy kontrollra.
2018. nov. 10. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Borzalmas
2018. nov. 10. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Minél idősebb korosztály, annál rosszabb.

Én 40-es vagyok, gyerekkoromban is "reklámozták" már a rendszeres fogmosást, de nem sokan foglalkoztak vele.

Szinte minden nap kaptam cukrot vagy csokit vagy kólát vagy süteményt, szó sem volt arról, hogy utána fogat kell mosni. De még reggel vagy este sem abajgattak a fogmosás miatt, így persze sokszor ellógtam.

Eredmény: már általános iskolában is több lyukas fog, és huszonévesen kettőt ki is kellett húzni. Pedig közben rászoktam a rendszeres, napi többszöri fogmosásra (úgy 16-17 éves koromban). Szerencsére hátsó fogak, így nem látszik. Elöl meg van 4 cirkónium koronám: az egyik frontfogat már többször kellett tömni, le is tört egy része, így csak a korona jöhetett szóba. A másiknak meg max. egy évet adott a fogorvos, gondoltam, akkor legyen megcsinálva egyszerre; aztán végül is 4 egymás melletti lett, hogy egyforma legyen (a másik kettő is volt már tömve, de azok kibírták volna még évtizedekig).

A poén az, hogy olyan eszméletlenül jól megcsinálta a fogtechnikus, hogy egyáltalán nem látszik, hogy nem igazi fogak, szóval elég lett volna a 2 problémásra koronát csináltatni. (Nem csak szerintem nem látszik, mások sem szokták észrevenni; elsőre még az új fogorvos sem, és nem is akarta elhinni nekem. :D)

Ja, és a fogsorom sem teljesen egyenes, akkor még nem volt olyan népszerű a fogszabályzás; de volt beragasztósom, csak nem hordtam sokáig, emiatt sem nyüstöltek otthon.


A korosztályomban egyébként - sőt, a 30-asoknál is - vannak sokan, akiknek rendben vannak a fogaik, de a többségnek katasztrofális: látható helyeken foghiányok (1-2 vagy akár több fog is hiányzik), a meglévők agyontömve, a trehányabbak meg úgy hagyják lyukasan...


A gyerekem huszonéves, soha egyetlen lyukas foga nem volt még - ahogy kinőtt az első négy foga, már naponta kétszer mostuk, iskolás koráig én mostam neki, akkortól ő magának. Beragasztós fogszabályzója is volt, ami miatt ki kellett húzatni előzetesen a négyeseit, meg azóta a bölcsességfogait is; de most gyönyörű, egyenes, egészséges fogsora van. :)

Akiket láttam/látok a korosztályában (osztálytársak, ismerősök), szinte mindegyiküknek szépek a fogai, nem elhanyagoltak. Tömések biztos vannak némelyiküknek, de nem láthatók azok sem.

Nagyon kevés tizenévest látok elhanyagolt fogazattal szerencsére.

2018. nov. 10. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Mennyibe került a koronád? Nekem is az első 4 fogam töltött most fogom kicseréltetni a töméseket, kicsit kuszák a fogaim.
2018. nov. 10. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Borzalmas. Nyilván minél idősebb korosztályt nézünk annál több foghiány lesz, de a szájhigiénia viszont a szociális helyzettel korrelál. (Mielőtt bárki megsértődne a korreláció nem azt jelenti hogy egyenlő azzal.)
2018. nov. 10. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#4.:


Nagyon nagy szerencsével 160 ezerből megúsztam a 4 darabot. Egyrészt ez 5 éve volt, másrészt akkortájt nyitott az a rendelő, nagyon jó árakkal kezdtek. :)


Én azt gondolom egyébként, hogy amíg még lehet tömni vagy élpótlást csinálni, vagy felépíteni a fogat, addig maradj annál. Koronát csak akkor, amikor már nincs más lehetőség.

2018. nov. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom,csak azt tudom,hogy a környezetemé és az enyém milyen. Szerintem nagyon jó állapotban vannak,kb mindenkinek volt fogszabályzója,senkinek nincs hiányzó foga,nem rothadnak stb. Ellenben még nyáron megállított egy külföldi srác,beszélt hozzám és másra se tudtam koncentrálni mint a full lyukas fogaira,nagyon gusztustalan volt..
2018. nov. 11. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
6: Mi az az élpótlás?
2019. nov. 23. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!