Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Sztk-s fogorvos, vagy ezen...

Sztk-s fogorvos, vagy ezen nem érdemes spórolni?

Figyelt kérdés

Nem sokat voltam életemben fogásznál, szerencsére nem volt sok problémám. A bölcsességfogaimmal egyedül, de egyszer voltam összesen sztk-ban, a doki közölte, hogy ő ehhez nem nyúl, majd adott beutalót kórházi szájsebészetre. Ott kiszedték a problémàs fogat (nem hatott az érzéstelenítő, de közölte, hogy már belekezdett... szóval kínzás volt...), meg még egyet a biztonság kedvéért.

Évekkel később a maradék bölcsességfoggal magánba mentem a tapasztalatok végett.


...most eltört az egyik fogam, begyulladt az ínyem, mindenféle gondom van, fáj, szerintem gyökerezni kell, mert egy másik is sajog (bàr nem tudom, lehet csak kisugárzik), szóval hosszas kezelés lenne, ami baromi drága, ha magánba megyek. És bizony hiányozna az a pénz máshonnan.

Viszont sztk fogászatokról meg annyi rosszat hallani... sajàt tapasztalat nélkül extra para. Én meg ráadásul nem jól tűröm a fájdalmat, magánban is, érzéstelenítő mellett és végigkönnyeztem-nyöszörögte. a műtétet, ott megértő volt a doki, de nem tudom, pénz nélkül mi lenne.


Ti mit tennétek a helyemben? Hetek óta húzom már, de lassan nem halogathatom tovább...


2019. jún. 6. 09:44
 1/8 anonim ***** válasza:

Vannak jó sztk-s fogorvosok is, csak sajnos elég kevés. Én pl a saját dokimra rá merném bízni, mert ismerem és tudom, hogy jó szakember és úgy bánik a felnőttekkel is, hogy úgy érzem magam, mint egy gyerekorvosnál, kb csak a matricaosztás marad ki a végén :)

Ha a te dokid nem ilyen akkor inkább menj magánba.

2019. jún. 6. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Gyerekként volt egy nagyon rossz tapasztalatom, úgyhogy én azóta maximum ellenőrzésre járok sztk-ba. Ha talál valamit, nem engedem hozzányúlni, elmegyek magánba. Ezen nem érdemes spórolni. Amúgy ha nem hat az érzéstelenítő, akkor nyugodtan kérhetsz még.
2019. jún. 6. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Pont ezaz, hogy mivel kvázi nem jártam nálunk még az sztk-ban, ezért nem tudom, hogy dolgozik, azt se tudom, kihez tartoznék.


Az adott szitu egyébként úgy nézett ki, hogy beletört az ínyembe a bölcsességfog, mert nem volt helye nőni, beszúrták az érzéstelenítőt, X perc után megkocoogtatta-kapargatta, hogy érzem-e. Mondom érzem, hogy hozzányult, érzem a zsibbadást is, de ugye nem tudtam, mi a normális ilyenkor, sose volt hasonlóban részem... (ezt ugye elmomdtam ott is) Elkezdte vésni, szóltam kb azonnal, hogy valami nem ok, mert piszkosul fáj, mire közölte, hogy már csinálja, hamar kint lesz, most már bírjam ki.


De rég volt, meg ugye ez kórház, nem a helyi fogászat, szóval nem is releváns, csak azért írtam, hogy nem sok tapasztalatom van a dokikkal, az se jó. :D

2019. jún. 6. 10:37
 4/8 anonim ***** válasza:
30%

Én megmondom őszintén nem egészen értem, hogy miért van ez a közhangulat az sztk-s orvosokkal szemben. Több szempontból is kérdéses az a megközelítés, hogy az sztk-s biztosan rossz, biztosan kontár, biztosan csak húzni tud.

Egyrészről az sztk-s orvos bevétele is a magánmunkákból van, a NEAK (OEP) finanszírozása ugyanis nem teszi lehetővé, hogy egy diplomás minimálbérnél több fizetést adjon saját magának, mert minden más pénz elmegy anyagköltségre, műszerek karbantartására, új műszerekre stb. A fogorvos pedig nem azért végzett el egy orvosi egyetemet, hogy utána minimálbérből éldegéljen. Neki is kell maszekolni, de ha annyira rossz, annyira kontár, akkor mégis ki menne hozzá? A körzetes fogorvosok magánbetegei valójában a körzetes betegek pozitív élménybeszámolói alapján "keletkeznek".

Másrészről magánrendelőbe az megy dolgozni, aki akar. Kifejezetten népszerű fiatal, frissen végzett fogorvosok körében az ilyen franchise szerű magánhelyekre elmenni kubikolni, mert kezdőként sok pénzt ígérnek nekik. Maradjunk annyiban, hogy egy frissen végzett orvos örül, ha már nem remeg a keze, mikor a szurit beadja... lehet nagyon ügyes, nagyon tehetséges, de akkor sincsen gyakorlati tapasztalata, akkor is van egy csomó dolog, amit életében nem csinált, vagy esetleg 1-2x és személyesen ismerek olyan magánhelyet, ahol nem válogatják szét a betegeket, hogy ez egyszerűbb eset, mehet a fiatal kollégához, az bonyolult, az menjen a főorvosúrhoz, hanem úgy vannak vele, hogy ez nem egy oktató intézmény, a fiatal kollégának meg kell tudnia mindent egyedül oldania. Akár úgy, hogy kontár munkát végez. Szerintem, ha csinálnánk egy statisztikát, hogy valójában hol van gyakrabban "átverve" a beteg, könnyen kiderülne, hogy ezeket a magánhelyeket kell messziről elkerülni.


Hogy valakinek van egy negatív tapasztalata egy körzetes orvossal, az nem jelent semmit. Egyrészről mert egy élmény nem jelenti azt, hogy az összes kontár, másrészről az éremnek mindig kétoldalda van. Pl van ez a bizonyos sztereotípia, hogy a körzetes orvos csak húz. Ez nem csak azért ostobaság, mert a körzetes orvosnak is a hosszadalmasabb terápiákból van a bevétele, ráadásul egy potenciálisan fizetős (pl pótlásra váró) betegnek nem fogja kihúzni a fogát úgy, hogy a húzás egyébként még ráfizetés is (bizony, de az utóbbi időben ezzel voltak tele a különböző médiumok, úgyhogy biztosan értesültetek róla ti is), de azt is elfelejtjük, hogy a körzetes orvos területi ellátási kötelezettséggel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy ha beállít 5 cigány, mind az 5nek fáj az ínyig kirohadt foga, azt neki meg kell oldania. Ha csak húzni lehet, akkor azzal. Ha a jól menő magánrendelőbe állít be ez az 5 cigány, onnan úgy elküldik őket mint a huzat, nemcsak mert fizetni nem tudnak, de a magánrendelő egyik előnye, hogy teoretikusan nem kell várni. Ha te 2 órára kértél időpontot, akkor 2 óra körül be is fognak hívni. A körzetes orvosnak viszont el kell látnia ezt az 5 cigányt, aminek az időpontos beteg issza meg a levét, mert őneki kell várakoznia kint akár órákat. Emiatt lehet rosszabb a statisztika a körzetes és a magánorvos húzásai közt, mivel a körzetesnél csapódnak le az akut esetek is, melyeknek döntő többsége valóban annyira rossz állapotú, elhanyagolt, hogy őszintén nem lehet vele egyebet kezdeni, csak húzni.


Nem is ismered a körzetes orvosod... nem kötelességed elfogadnod tőle a terápiát, nem tudom miért lenne gond az, hogy elmész, megnézed milyen? Ha szimpatikus, ha ügyesen dolgozik, akkor megspórolsz egy valag pénzt. Egyébként is ismert a mondás, éhes ember ne válogasson... a fogazatod komoly összefüggésben van a szervezeteddel, ha a fogad beteg, akkor te vagy beteg. Mint ahogy ha náthás vagy, akkor sem azt mondod, hogy beteg a légutad, hanem hogy te vagy beteg személy szerint. Nem érdemes halogatni, meg arra várni, hogy összejöjjön rá a pénz, mert addig nagyon komoly bajok is kialakulhatnak, komoly fájdalmakon mehetsz keresztül és lehet, hogy amit te egy egyszeri kezelésnek gondoltál, az amúgy egy többüléses, többszörösen pénzes folyamat. Az sztk-s ér annyit, hogy legalább elmenj és megnézd, milyen. Maximum visszautasítod a kezelést, akkor vagy köteles alávetni magadat terápiának, ha az más egészségét is veszélyezteti. Különben a te döntésed.

2019. jún. 6. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ez a közhangulat nem véletlen...nekem például egy ismerősöm se jár sztk-ba fogorvoshoz, mert tele vannak rossz tapasztalatokkal. Mindenki tisztában van vele, hogy ez nem jelenti azt, hogy az összes rossz, de a tapasztalat azt mutatja, hogy az emberek nem szivesen mennek állami rendelésre, okkal. Ez nem megmagyarázhatatlan ellenszenv vagy ilyesmi, hanem személyes tapasztaláson alapszanak. Én inkább mennék egy idegen, magánhoz, mint egy idegen sztk-shoz. Nekem is volt egyetlen jó tapasztalatom, de eltörpül a rosszak mellett, úgyhogy nem arra alapozok.


Azért az nyilvánvaló, hogy általában az állami rendeléseken sokkal nagyobb a nemtörődömség, mint magánban. Az orvosok jelentős része egy idő után kiég sajnos, már nem a gyógyítás a legfőbb motiváció hanem a pénz. Ez mondjuk nem csak az ő hibájuk. Nem egy olyan történetet hallottam, hogy az orvos a magánrendelésére hívja további kezelésekre a pácienst, vagy kontrollra, ahol természetesen fizetni kell, illetve az állami szolgáltatás keretén belül is tartanak magánrendelést. Volt szerencsém ilyen fogorvosokhoz, azért mondom :)

2019. jún. 6. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Érdeklődj a környezetedben, tudd meg kihez tartozol és mik a tapasztalataik az orvossal, én is ezt tettem, nagyon dícsérték az akkori fogorvost akihez tartoztam, így oda mentem és nem bántam meg, egyik legjobb fogorvos volt akivel találkoztam eddigi életemben, sajnos elment magánba nemrég.
2019. jún. 6. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nekem sem jàr egy ismerösöm sem sztk-ba. Én sem. Sok érzéstelenites nelkuli beavatkozas lon vagyok túl, àllat módjàra csinàltàk, mint kb nàlad. Magànorvoshoz jàrok, kb ahhoz szurit ad, ha rànéz a fogamra (ismeri az előzményeket). Menj magànba, ha félsz nincs tapasztalata keress idősebbet, ne kezdőt. Az én sztk-som az egyik magànon nyalta a fenekét mindenkinek, hiszen pénz, sima rendelésen meg idegelt fogat szuri nélkül. Valamelyik vàlaszadó tévesen irja . Akinek sztkban nagy véletlen normàli a dokija, az nem megy el ugyanahhoz magànban pénzért, minek? Én tuti be nem ülnék senki székébe, csak a sajàt dokiméba. És el nem tudnàm képzelni, hogyha szólnék, hogy valami fàj, folytatnà, nem tenne ellene. Sztk-ban le se kakiltàk. Én magànba mennék a helyedben.
2019. jún. 6. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Szerintem nem azon múlik, hogy magán, vagy sztk, hanem az orvos tapasztaltságán. Az én sztk-s fogorvosom ritkán van barátkozó hangulatban, viszont szuper a munkája. Meg is látszik a magánredelésén a betegszámban. Hidd el, nem tud többet a magánrendelésen, mint az sztk rendelőben, és nem is végez más minőségű munkát! Szóval az orvos tudása a fontos!
2019. jún. 6. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!