Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » PCO? Más egyéb? Mire utalhatna...

PCO? Más egyéb? Mire utalhatnak a laboreredmények?

Figyelt kérdés

A történetem ott kezdődik, hogy tavaly júliusban 7 év után letettem a fogamzásgátlót (gestomix 20), mert elérkeztünk az időhöz, hogy jöhet a baba. Akkor júliusban rákszűrésen is voltam, a citológia negatív lett, és mindent rendben találtak a petefészkeken is, mindenhol, csak javasolták, hogy kezdjek el folsavas terhesvitamint szedni, hogy készüljön a szervezetem.


A fogamzásgátló letétele után is rendszeresen megjött, csak kicsit elkezdett kitolódni a ciklusom, nagyjából 30 napra.


A babaprojektre ősszel kapcsoltunk rá igazán, karácsonyra sikerült is pozitív teszteket csinálni, összesen hármat. Az ünnepek miatt csak január elején tudtam orvoshoz menni, ekkor nem sokat látott még, 5 mm-es petezsák volt látható, így nagyjából 5 hetes terhességet mondott. Mondta is, hogy menjek vissza egy hét múlva kontrollra, mert ez így nagyon kicsi, de egy hét múlva jó lesz.

A kontrollvizsgálat előtt 2 nappal jött a rémálom, elkezdtem vérezni, sürgősségin kötöttem ki, ahol az orvos spontán vetélést állapított meg. Vigasztalt, hogy mostanában az a "trend", hogy a 2. baba jön össze igazából, nagyon sok dolog kell passzoljon, hogy baba legyen. Javasolta, hogy kezdjek Gynositolt vagy Inofolicot szedni, mert sok jót mondanak róluk.

Ezt követően a "kiürülés" rendben lezajlott.

A vetélést követő első menstruáció 36 napra jött meg, de különben rendben volt. Ezután viszont 11 napra újra vérzést tapasztaltam, amit akkor nem tudtam hova tenni, hogy hóközi vérzés (sosem volt korábban), vagy egy gyors menstruáció. A háziorvos újra nőgyógyászhoz küldött.


Egy hét múlva tudott fogadni a nőgyógyász, a méhemen mindent rendben talált, azonban PCO gyanúsnak itélte a petefészkeket, így "hóközi vérzés után", a ciklus második felében. Elküldött laborra, amire a ciklus 3. napján kellett mennem.


A laborra a "hóközi vérzés" után 30 nappal tudtan menni, tehát valószínűleg az inkább egy menstruáció volt mint hóközi bármi, mert utána pontos volt minden. Ovulációs enyhe fájdalmat mindig éreztem miután letettem a fogamzásgátlót, az is teljesen pontosan időben jelentkezett.


Most megkaptam a laboreredményeket, és annyi kommentet kaptam még e-mailben, hogy az eredmények kezelést igénylő eltérést mutatnak, ezért menjek be egy konzultációra, ami csak egy hét múlva lesz sajnos, ezért írom most le mindezt.


A vérvétel hétvége miatt a ciklus 2. napján reggel történt.


A laboreredmények a következők:

Progeszteron : 1,34 nmol, ref: <0,62

Prolaktin: 299,40 mlU/l, ref: 102 - 496

FSH: 3,71 IU/l, ref: 3,50-12,50

LH: 4,05 IU/l, ref: 2,40 - 12,60

Ösztradiol: 70,79 pmol/l ref: 46 - 607

Tesztoszteron: 0,2100 nmol/l, ref: 0,2900 - 1,6700

DHEA-S: 4,6 umol/l, ref: 2,2 - 9,2

TSH: 2,36 mIU/l, ref: 0,27 - 4,2


Terheléses cukor:

0. Vércukor (éhgyomri): 5,1 mmol/l, ref: 3,9 - 5,8

0. Inzulin: 3,85 mU/l, ref: <25


60 perces vércukor: 3,8 mmol/l, ref: 3,9 - 8,8

60 Inzulin: 19,80 mU/l, ref: <45


120p vércukor: 5,4 mmol/l, ref: 3,9 - 7,0

120p Inzulin: 18,11 mU/l, ref; <45


Úgy tudom, PCO-nál fontos az LH/FSH arány, ahol az LH felé van tolódva. Az eredmények alapján az LH 9%-kal több. Ez már PCO miatt lenne? A tesztoszteronom meg túl alacsony, IR-ről azt gondolnám nincs. A progeszteron ezen referencia szerint magas (mondjuk mégsem csillagozták be külön az értéket). Milyen kezelésre kéne számítanom?


Amit érdemes még talán tudni: 28 éves lettem 2 hete, a mostani előtt nem volt terhességem, vékony alkat vagyok, utóbbi időben valamiért különösen nehezen hízom. Rendszeresen mozgok, és azért odafigyelek mit, mikor, mennyit eszem, de nem vagyok extra diétán. A sürgősségin az orvos javaslatára iszom a Gynositolt, illetve most, hogy elfogyott, Inofolicot tudtam beszerezni.


Mire számíthatok vajon ezek alapján? A bizonytalanságnál semmit nem élek meg rosszabbul.


Minden segítséget köszönök!



2021. ápr. 1. 23:08
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Bocsi, előre szólok, hogy én sem vagyok szakértő, csak sorstársként írok, lehet, hogy hülyeséget. Számomra furcsák a terheléses eredményeid, a 60 perces cukrod nagyon alacsony, mintha 30 percnél lett volna egy kiugrás az inzulinszintben. Lehet hogy jó lenne egy 5 pontos terhelést is csinálni.
2021. ápr. 1. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Nekem am kb. minden hormon értékem rosszabb (pcos-osabb) szokott lenni ezeknél (kezelés ellenére is), és arra is azt mondják, hogy nem jelentős eltérés, és nem is biztos a pcos, mondjuk nekem ultrahangon nem látszik pco. Q10-et, krómot és D-vitamint esetleg elkezdhetnél szedni.
2021. ápr. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Én is hasonló paraméterekkel rendelkezem, mint te, vékony vagyok, nehezen hízok, és nekem is beeső cukrom van. Ez azt jelenti, hogy terhelés hatására a vércukor az éhgyomri alá zuhan, ami nem túl jó. Az inzulinod sem érkezik vissza 2 óra után a kezdeti állapotba. Nekem ez enyhe inzulinrezisztenciának tűnik, szerintem elég lenne jobban odafigyelni a lassan felszívódó szénhidrátokat, nem kell gyógyszer.

A magasabb LH az FSH-hoz képest valóban a PCOS jele lehet, de nem nagy az eltérés.

Jó lenne látni a T3-at és T4-et is, de összességében a TSH-d kicsit magas, nekem 2 felett már gyógyszert adtak. Terhességhez elvileg 1-2 között kell lennie. Alulműködés is okozhat vetélést.

Szóval én a te hasonló értekeiddel inzulinrezisztens diétát tartok, pajzsmirigy gyógyszert, illetve vitaminokat szedek (Mg, C, D, cink, mio-inozitol), szerintem nagyjából te is ilyen tanácsokat kapnál egy lelkiismeretes endokrinológustól és dietetikustól. A legtöbb nőgyógyász sajnos nem ért ezekhez. Jobbulást!

2021. ápr. 2. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!