Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Endometriozist állapítottak...

Endometriozist állapítottak meg nálam, mi ez pontosan?

Figyelt kérdés
Rákszűrés alkalmával voltam orvosnál és ultrahangos vizsgálatot is végzet,majd felém fordította a monitort és mutatott egy jól kivehető szívalakú hártyát.Kérdezte,hogy szeretnék e babát,mondtam mindennél jobban,de később gondoltam.Azt mondta,hogy akkor kezdjünk próbálkozni,mert ha természetes úton nem jön össze a baba,akkor meg kell műteni.Műtét után mikor lehet baba?27 éves vagyok és 2éven belül babát terveztünk,de most már azonnal is késő lenne.Mi vár rám?Köszönöm a válaszokat előre is!!!
2008. dec. 16. 15:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Az endometriózis elhelyezkedése alapján három fő megjelenésű formát különböztetünk meg. Az un.”genitalis externa” tehát a méh üregén kívül, de a kismedncei ivarszerveken található. A leggyakoribb kb. 80 százalékos előfordulású. Lehet a petefészkeken, a hashártyán , a méh külső felszínén vagy a méhnyak mögött is. A ritka „endometriosis internát” a méhizomzatban található méhnyálkahártya jelenti. Ilyenkor a fájdalmas erős menstruációk gyakoribbak. Az ivarszerveken kívüli nagyon ritka kórkép, tünetei nem magára a betegségre, hanem a speciális elhelyezkedésre jellemzőek. Jelentkezhet a hüvelyben, régi gátmetszés hegében, a bőrben, a beleken, a hugyhólyagban de akár a tüdőkben, májban is. Tünete lehet ilyenkor vérvizelés, vérköpés, véres széklet stb.


Endometriosis


Mi is az endometriózis? Ebben a betegségben a méh belsejét képző szövet (endométrium) beágyazódik a méhen kívül. Legtöbbször a méh körül a nemi szervekben, mint például a petefészekben. Ritka esetekben a belekbe és a májba is beágyazódhat. Normális körülmények között ez a szövet csak a méhben található és havonta, a hormonok hatására, megvastagszik és lehámlik. Ha ez a szövet a testben máshol található, ugyanez a folyamat megy végbe, viszont a lehámlott szövet nem tud a testből eltávozni.


Gyakoriság: Bármely korosztálynál előfordulhat a menstruáció kezdetétől egészen a végéig. Ez alatt az időszak alatt 10-15 százalékánál a nőknek kifejlődik.


Mik a rizikó tényezők? Ha van első fokú rokon endometriózissal, akkor 7 szer nagyobb az esély rá, mint a többi nőnek. Szintén gyakrabban fordul elő, ha a menstruáció 12 éves kor előtt kezdődött, a ciklus rövidebb mint 27 nap, és ha a menstruáció 7 napnál tovább tart.


Mi okozza az endometriózist? A pontos ok ismeretlen, viszont van egy elterjedt elmélet, miszerint a menstruációkor a folyás visszafelé áramlik és ezáltal az endometrium bekerül a hasüregbe és elkezd nőni a méhen kívül.


Mik a tünetek? A leggyakoribb tünet a menstruáció előtti és közbeni fájdalom. Általában a menstruációsfájdalom rosszabb, mint a szokásos fájdalom. Szintén a fájdalom közösülés közben vagy után. A fájdalmak igen súlyosak lehetnek, viszont vannak nők, akiknél az endometriózis fájdalom nélkül van jelen. Az erős vérzés és meg nem magyarázható meddőség is lehet egyike a tüneteknek. Kevésbé gyakori tünetek a fáradtság, fájdalmas széklet ürítés, derékfájás, hasmenés és szorulás.


Hogyan diagnosztizálják az endometriózist? Az orvos laparoszkópiás kivizsgálást végezhet. Ezalatt a kivizsgálás alatt egy kis nyíláson kersztül egy eszköz segítségével, amit laparoszkópnak hívunk, megnézi, hogy van-e endometriózis a has- üregben. Ideális esetben a kivizsgálást reggel végzik el és a beteg délután már haza is mehet.


Hogyan gyógyítják az endometriózist? Nincs gyógyulás az endometriózisra. A gyógyítás a fájdalom enyhítésére és a fogamzás javítására irányul. A gyógyítás függ a betegség helyétől, kiterjedésétől, súlyosságától és a kortól. Ha a betegség enyhe, akkor fájdalomcsillapítókon kívül lehet, hogy nincs is más gyógymódra szükség. Ha a fájdalom nagyon nagy, akkor két lehetőségből lehet választani: 1. gyógyszerek vagy 2. műtét. Ha a gyógyszerek nem segítenek, akkor a műtét a következő lépés, amivel megpróbálják eltávolítani az endometriózis szövetet. Műtét után az endometriózis visszatérhet, viszont, amint beáll a klimax, a endometriózis problémák megszűnnek.


Befolyásolhatja az endometriózis a fogamzást? Endometriózis összefüggésben lehet a meddőséggel, viszont nincs elegendő tanulmány ahhoz, hogy kimondhassuk, hogy az endometriózis okozhat meddőséget.


Csökkenthető az endometriózis kifejlődésének az esélye? Néhány orvos úgy gondolja, hogy a rendszeres testmozgás csökkentheti a visszafelé irányuló menstruációs áramlást és ezzel az esélyt az endometriózisra, de ismét nincs elegendő tanulmány ahhoz, hogy kimondhassuk, hogy ez így van.

2008. dec. 16. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!