Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Emlőrák ellen? Teoretikus kérdés.

Emlőrák ellen? Teoretikus kérdés.

Figyelt kérdés

Igazából nem nagyon konyítok a témához, csak eszembe jutott, és érdekelne a véleményetek.


A kutyáknál ill. macskáknál a méh és a petefészkek eltávolítása majdnem nullára csökkenti az emlőrák valószínűségét, a méhrákot meg értelemszerűen kizárja. Van valami ok arra, hogy embereknél ez nem terjedt el?

Tehát ha mondjuk egy menopauza közelében levő nő vállalná ezt a műtétet, lenne orvos, aki elvégezné? Létezik ilyen? Mert a mellrák ma már annyira népbetegség, és állatoknál annyira pozitív hatása van az ivartalanításnak, hogy egyszerűen nem értem, miért nem alternatíva ez a mellrák megelőzésében.

Vagy az ember hormonháztartása annyira más, hogy ez önmagában nem oldaná meg a dolgot?


Tudom, hogy durván hangzik, de pl. az én felmenőim között elég gyakori volt a mellrák, nagymamám és dédmamám is abban halt meg, és ha én valaha eljutok odáig, inkább vállalnék egy műtétet, mint a rákot... ha lenne választásom.


Vélemények?



2012. jan. 16. 15:18
 1/7 anonim ***** válasza:

Az egyik rokonomnak kb. 15 éve eltávolították a méhét egy ciszta miatt. Brutálisan elhízott hormonális okból. Tavaly halt meg mellrákban.

Ezek a tények, magyarázatot nem tudok adni, nem értek hozzá.

2012. jan. 16. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem vagyok orvos, de úgy gondolom, hogy a méh és petefészek eltávolítása is kockázatokkal jár (műtéti kockázat) illetve az eltávolítást követően a hormonháztartás is okozhat nagyon komoly gondokat. Ehhez a teóriához elsősorban talán azt kéne tudni, hogy az eltávolításból adódó kockázatok nem magasabbak-e, mint a mellrák kockázata.
2012. jan. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nagyon érdekes a kérdés...


1.A petefészek eltávolitása vajon mivel jár, illetve járhat?

pl. "brutális" elhizás, stb.

2.Valószinüleg a TB nem fizetné tömegesen ezt.

2012. jan. 16. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az igaz, hogy a női nemi hormonok fokozzák az emlőrák kockázatát (éppen ezért kell szigorú kontroll a menopauza utáni hormonpótlásnál, bár, már vannak szelektív ösztrögénreceptor agonisták, melyek "nem hatnak" a mellre, csak a többi szervre), de a hiányuknak is súlyos mellékhatásai lehetnek (pl. csontritkulás, ami közvetve az egyik legfontosabb időskori halálozási faktor; valamit védenek a szívinfarktus ellen), a meddőséget és hőhullámokat nem is említem.


Arról nem is szólva, hogy menopauza közelében felesleges végrehajtani egy ilyen műtétet, mert menopauzában pont az a lényeg, hogy leáll a petefészkek hormontermelése...


Vagyis, ha már mindenképpen műteni akarna valaki, akkor a mellek eltávolítása előzné meg a legkevesebb káros mellékhatással a mellrákot.

2012. jan. 16. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nekem is az a gyanúm, hogy a műtéti kockázat nagyobb lenne, mint a nyereség. Persze úgy nem, ha azt az egyetlen nőt nézzük, aki így megúszta a mellrákot, mert akkor megéri, de nem lehet tudni előre, hogy ki lesz az az egy a sok ezer közül.
2012. jan. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Értem, nagyon köszönöm a konstruktív hozzászólásokat, valamennyi hasznos volt. Gondoltam, hogy nem megy csak úgy ukmukfukk a dolog, csak felmerült bennem, hogy hátha.


Várok további véleményeket és válaszokat!

2012. jan. 17. 17:38
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia! Nem kapcsolódik a legszorosabban a témához, de azért idevág:

Nemrégiben hallottam 3 nőről, testvérek, akik leszedették a mellüket, mert nőágon szinte minden felmenőjük mellrákban vagy méhnyakrákban halt meg, az édesanyjuk még kislánykorukban. A család génállománya tartalmazta a hibás gént, ami miatt a nőknél idővel kialakult valamilyen rák, ezt a gént ők is hordozták. A két idősebb a méhüket és petefészküket is kivetette, nekik már vannak gyerekeik, a fiatalabb 1-2 gyereket akar szülni, és utána ő is elvégezteti a műtétet, mielőtt késő lesz. Náluk nagy volt az esélye, hogy rákosak lesznek.

Nem tudom, hogy ha bizonyítható, hogy x nemzedékig a felmenők között nőágon minimum X% halt bele rákba, és valószínűsíthető, hogy te is rákos leszel, akkor támogatja-e a TB a megelőző műtétet, vagy sem... érdekes kérdés, nem ártana talán valami hivatalos szervnél rákérdezni, hog is működik.

2012. febr. 20. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!