Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » PCO (policisztás ovárium...

PCO (policisztás ovárium szindróma) igazolódott nálam - állítólag. Kezelés? Eredmény? Javulás a tünetekben? Tapasztalatok, vélemények?

Figyelt kérdés

Azért írom, hogy állítólag, mert már annyiszor megjártam a különböző dokikkal, hogy már szinte senkiben sem tudok bízni, sem emberileg, sem tudásbelileg... Na mindegy, ez túl hosszú történet és nem is ide tartozik.

Szóval. Egy rakás, sőt, annál sokkal több tünetem van, évek óta orvostól orvosig járok és már nagyon, de nagyon elegem van. Legfőképp ezért olyanoktól kérdezek itt, és olyanok véleményét várom, akiknek szintén a PCO vagy PCOS a diagnózisa és már túl van egy s máson, van tapasztalata az ügyben, ill. aki esetleg orvos!

Most utánaolvasgattam pár dolognak ezzel kapcsolatban, pl. hogy inzulinrezisztencia is van sokaknak ettől, vagy éppen pajzsmirigyalulműködés is stb. Számomra ezek új dolgok, és most már nagyon kíváncsi lettem több mindenre. De előbb megpróbálom felsorolni az összes, sajnos nagyon sok tünetem - egy kérdés ezekkel kapcsolatban máris, hogy ezeket, vagyis az összeset okozhatja-e ez a nyavalyás PCO? : csípőm ok nélkül 3 éve fáj, sokszor kegyetlenül, terhelésre még jobban, oka ismeretlen (miatta nagyon keveset is mozgok azóta, mert nem nagyon megy), szememet megműttettem jó pár éve, de aztán hirtelen visszaromlott, pedig elvileg nem lett volna szabad, 4-5 éve iszonyatos hőhullámok gyötörnek, kimelegszem szempillantás alatt mínusz fokokban is, és nem bírom elviselni a meleget, rögtön le is kell feküdjek hülni, különben úgy érzem, elégek, ezért a nyár, a jó idő a halálom, izületi- és izomfájdalmak, izomgyengeség, erőtlenség, aluszékonyság, csontokban hasogatás, sokszor mintha tűvel megböknének, olyan érzetem is van testszerte, fura, vákumszerű, hirtelen szívverések, ami köhögésre ingerel, kis beverés után is kék-zöld foltok, gyomorsav, reflux, nagy hízás, szőrösödés, emelkedett koleszterin, nagyfokú hajhullás, pattanások, zsíros haj és bőr, de ennek ellenére borzalmasan hámlik, idegszálrángások testszerte, kis, piros, tűhegynyi pöttyök főleg a karjaimon, többnyire jéghideg kéz és láb, kevés evés, hamar eltelítődés, fájós csomók a karomon belül a könyökhajlatokban, vékonyodó bőr, mindenféle hasi problémák, hangos hangok, mindenféle fájdalom (nem menzeszkor), többnyire székrekedés, pár havonta semmiből hasmenés, nyákos széklet, gyorsan romló, széthúzódó fogak, állandó ajakfelcserepesedés, szívszaladás, fejfájások, többnyire erős tarkótáji, nem forgó szédülés, tartásromlás, kiugró has, löttyedt bőr, fülcsengés, elhúzódó vizeletürítés, köhögésre néha elcseppen, kéz- és lábzsibbadások, félrenyelés, néha hirtelen rosszullét, elsápadás, erőm kimegy, fázok, újabban koncentrálási nehézség...

(Részletek még tovább 1. kommentként!!)


2012. jan. 24. 23:31
 1/7 A kérdező kommentje:

Most pedig összeszedek mindent, ami eszembe jut. 33 éves leszek tavasszal egyébként. Több éve kínlódom a felsorolt tünetektől, de van, amelyik csak múlt évben ütötte fel a fejét, és mindig csak jön hozzá valami újabb. A leleteim meg sorra negatívak lettek, akárhová mentem, akárhányszor vettek vért és hasonlók. A menzeszem mindig rendben volt, legalábbis szerintem, habár tiniként vagy kétszer előfordult, hogy pár hónapig nem jött meg, de aztán helyreállt, egyébként nem túl erős, de az erősebb fajtába tartozik, főleg az első két napján, és egészen tavaly őszig rendszeresen jött meg, akkor meg előfordult, de csak egyszer, hogy 10 nappal az után, hogy előtte elmúlt, azóta nem volt ilyen, viszont úgy fél éve 3-4-5-6 napokat késik, aztán rendesen megjön. Fogamzásgátlókat vagy ami összezavarná, sosem szedtem. A nőgyógyász felírt még tavaly nyár elején Diane35-öt, de akkor egy ideig azért nem szedtem be, mert utána olvastam rengeteg helyen és nagyon nem jókat írtak róla még az orvosok sem, aztán meg lett egy légcsőgyulladásom, plusz elkezdett az orromban felvárni a bőr és vérzett, hónapokon át, s azt mondta a tüdőgyógyász és a fül-orr-gégész, hogy így is már annyi nyavalyám van, a Diane35 meg nagyon erős, most ne szedjem. És emellett nem is akartam, mivel tél elejére volt időpontom endokrinológushoz Pestre (egy ill. két napi vérvételhez mégis mi a francért kellett várnom több, mint fél évet rá, csak azt tudnám? - felháborító!!), s nem akartam, hogy ilyen gyógyszer esetleg befolyásolja majd az eredményt. /Az orromból úgy tűnik, a vérzés és a bőrfelválás elmaradni látszik, s ha így is marad immár vagy 5 hónap kínlódás után, akkor biztos, hogy az egyik refluxra írt gyógyszer okozta, az Esomeprazol-nak volt a mellékhatása, most a gyomorsavra mást szedek, Pantoprazol-t és elkezdtem inni a Salvus vizet. A légcsőgyulladás viszont még mindig nem nagyon akar múlni, használnom kell még a nyár végén arra kapott belélegző, hörgőtágító port, pedig annál is arra gyanítottam, hogy az Esomeprazol okozta, habár attól még lehet, de már nem azt szedem pár hete, lehet, csak lassabban gyógyul./ Endokrinológiai eredmény: kortizol 6.2, LH 10.3, FSH 4.9, ACTH 8.9, totál tesztoszteron 30, kortizol kis adag Dexamethas után (egy bogyót kellett előző éjjel bevennem) 0.9, TSH supersens. 0.75, prolaktin 15.15, Se inzulin 60.74, glükóz 5.8, HOMA teszt >2,5 (inzulin rezisztencia). Ezek szerint csak az LH magasabb kicsit csak, mint kéne, plusz a glükóz és az inzulin. Csak hát nem tudom, mennyire lehet támaszkodni erre az eredményre, mivel az endokrinológus egy fatuskó volt!!, másfél-két órával előtte ettem egy szendvicset, hogy elküldött vérvételre, és úgy küldött, hogy ő ezt tudta, mert mondtam neki, ugyanis a világon senki nem mondta, hogy az endokrinológián egyáltalán mire számíthatok, vagy hogy esetleg nem kéne ennem, szóval tudta, és csak legyintett rá... Hagyományos vérképem többnyire rendben van, kivéve a magas fehérvérsejtszámot, amit nyár végén mértek (nyilván a légcsőgyulladás és az orrnyálkahártya bibi miatt), vércukrom sem volt soha rossz, a terheléses is jó lett (ezt kb. 1 éve csináltak, most nem), a koleszterinem magasabb egy kicsit, az is csak tavaly év elejétől, azelőtt az is rendben volt. Szívmonitorozás állítólag rendben, habár nem tudom, ebben is mi a teljes igazság, mivel voltak benne nagyon magasra ugró értékek úgy, hogy közben meg sem mozdultam, direkt egész nap nyugalomban voltam, amíg rajtam volt a mérő. Hozzá kell tennem, hogy mindig alacsonyabb volt inkább a vérnyomásom, tavaly év eleje óta van abban is egy kis megemelkedés. Hasi ultrahang jó lett, nőgyógyászati (hasfalon keresztül) kimutatta a cisztákat már tavaly tavasszal. A Diane35-öt most kezdtem el szedni kb. 2 hete. Ettől vajon mit várhatok? És mennyi idő után? Mert az utóbbi időben már ijesztő méreteket ölt a hajhullásom, akár egy kemoterápiásnak, annyira hullik, már nagyon-nagyon ritka, alig van, s rettegek előre minden hajmosástól, mivel akkor meg valahogy még több marad a kezemben, pedig nem húzogatom (ha látnátok ilyenkor a kád szélét a sok kihullott hajtól, elborzadnátok, napi legalább 400 szál biztos kijön), és ugyancsak az utóbbi időkben a szőrösödés is intenzívebb, és borzasztóan meg vagyok hízva, holott tényleg olyan minimálisat eszek már nagyon rég óta, hogy másnak attól már felkopott volna az álla, a hasamon meg csak nőnek az úszógumik :(((, nagyon el vagyok keseredve, és már nagyon elegem van!!! Lesz ez valaha jobb?? Úgy értem, megáll a szőrösödés, esetleg kihullhat az, aminek nem kéne egy nőn lennie és 1-2 évvel ezelőtt még rajtam sem volt, megáll a hajhullásom, vagy kihullik az összes, leáll a hízás, fogok fogyni vagy így maradok, a bőröm rendbejön valaha?? A súlyommal egyébként egész életemben gondok voltak onnantól kezdve, hogy 12 évesen megjött, onnantól elkezdtem hízni, de nem volt olyan vészes azért, aztán olyan 22 évesen meg magától eltűntek rólam egész rövid idő alatt a felesleges kilók, tök vékony és csinos lettem, nem is értettem, mivel akkoriban sokkal többet ettem, mint előtte vagy azóta is bármikor, még édességeket is, de rosszul nem éreztem magam, így akkor nem is mentem dokihoz. Aztán olyan 3-4 éve ismét elkezdtek visszajönni a makacs kilók, holott most meg már nagyon keveset eszem, és borzasztóan meghíztam, meg sem merem igazából mérni, kb. 15-18 kg jött fel rám. Olvasgattam most erről a PCO-ról, hogy okozhatja a meghízást, hajhullást, szőrösödést. És az összes többi bajomat?? Mint pl. a nagyfokú fáradékonyság, aluszékonyság, iszonyatos hőhullámok évek óta naponta többször, erőtlenség, izom- és csontfájdalom testszerte, azok a kis csomók a könyökhajlataimban, amik fájnak, nagymértékű, lemezes bőrhámlás zsíros bőr ellenére, zsíros haj, sőt az utóbbi hónapokban meg azt veszem észre, hogy a bőröm olyan furcsa kezd lenni, főleg a karjaimon, kezemen, lábaimon, mintha kezdene kiszáradni és löttyedni, mint egy ötven-hatvan éves idősebb nőnek, holott az arcom meg egy merő zsír már 10 perccel az után, hogy megmosakodtam, miközben mosdás után meg olyan, mintha felmarták volna, húz és szúr és ráncosodik, aztán meg tök zsíros alig pár perc után. Nem tudom hová rakni ezt az egészet, borzaszó kellemetlen, főleg, hogy így felhámlik, 2 nap alatt elkezd megkeményedni, aztán meg lemezesen feljön, s mivel amúgy tök zsíros a bőröm, baromi nehéz lemosni az egészet, le kell gyűrni erővel, s mint egy radírgumi, úgy jön fel, csak a zsírtól meg ragad is, s nem tudok vele mit csinálni, pedig már annyi mindent próbáltam. Eleinte csak az arcom volt ilyen, aztán a fülem belseje, tavaly óta meg már az egész testem. Kész kínszenvedés mindenféle tisztálkodás, el lehet képzelni, és teljesen kiveszi az erőmet, mire végiggyűröm az egész testem. Van erre valakinek valamilyen tippje, hogy mit lehetne ezzel tenni?? A nőgyógyász, amit felírt, vagy fog írni, azok segítenek ezen? Bőrgyógyászhoz meg hiába mentem már az elején, magasról tett az egészre, aztán le is romlott ez az állapot teljesen, itt meg nincs másik, nem tudok hová menni. Kinek mit írt a nőgyógyász PCO-ra, használt-e, mennyi idő után?? Lett-e valakinek cukorbetegsége a PCO miatt, vagy pajzsmirigyalulműködése? Ez utóbbit hogyan állapítják meg, s akinek van vagy lett, mik voltak a tünetei, van rá gyógyszer? Olvastam valahol, hogy az endokrinológián kell kezeljék a PCO-t és tüneteit - hát engem az a tuskó endokrinológus elhajtott a fenébe, hiába kérdeztem, hogy mégis mit lehet, kell szedni, vagy tenni stb., rögtön az volt a "válasza", hogy minden más a nőgyógyász dolga és nem volt hajlandó kinyögni semmi mást (ő egyáltalán mit csinál ott azon kívül, hogy bepötyögi a vérvétel eredményeit a gépébe két ujjal, de tényleg?!), 5-5 percet voltam bent nála, s akkor is csak arra kellett várnom "ennyit", hogy két ujjal pötyögött a gépen, ja, és engem meg egyenesen meghazdutolt az a vén szemét (most már kimondom, mert nagyon nem bírom az ilyet és roahdt mérges vagyok!!), mert szerinte zabálok, attól híztam meg... - hát menjen a *-**--*ba!!!, alig bírok enni már évek óta, olyan hamar eltelek, napi kétszeri egy kis valami (fél tányér ez-az, vagy egy zsömle-szendvics, aminek a végét már alig bírom lenyomni a torkomon) az biztosan "zabálás" - felrobbanok!!! Egyébként egész életemben a súlyommal kell majd küzdenem a PCO miatt? És a többi tünet? Olvastam azt is, hogy Metformin-t szedetnek a PCO-sokkal, akár inzulinrezisztens, akár nem, s azt is, hogy azért, mert attól fogynak, ám azt is olvastam, hogy hosszú távú szedése tönkreteszi a vesét. Ez a szer mire való, ki írja fel, és tényleg szedni kell, mennyi ideig, s akkor is, ha a vércukor rendben? Eszembe jutott még, hogy sem a fül-orr-gégész, sem a tüdőgyógyász nem tudott megállapítani diagnózist és okot, hogy vajon mitől lett a meleg nyárban légcsőgyulladásom, ráadásul múlni sem akar, 2 antibiotikum kúra, rakás egyéb gyógyszer ellenére sem, s mindkettő azt mondta, talán lehet, hogy ezt is hormonok váltották ki, plusz a fájó csomókat is a karomban, amik szintén nyár vége óta vannak ott. Ez vajon lehetséges? Mint mondtam, az endokrinológussal egy értelmes szót nem lehetett váltani, miután meglettek a vérvétel eredmények, majd hogy nem ki is dobott... Egyik orvos küld a másikhoz, hogy majd az segít, és senki nem állított még fel egy épkézláb diagnózist, én meg csak szenvedek, egyre jobban, mert egyre több és elviselhetetlenebb a tünetem. Most szedem ezt a Diane35-öt, de olvastam, hogy csak pár hónapig lehet, utána vajon mi lesz, egyáltalán használ-e? S ha már nem fogom szedni, nem rosszabbodnak-e a tünetek? Vagy életem végéig szedni kell valamit? A többi hormonális szer, amire utána felteszem váltani kell, nem ártanak többet hosszú távon, mint használnak? S ez az endokrin vérvétel érvényes eredményű egyáltalán, mármint az inzulin és glükóz, hiszen ettem előtte, s a tesztoszteron sem magas, a menzim is azért általában rendben van...? És a pajzsmirigyalulműködéssel mi a helyzet? Azt olvastam, hogy a PCO-nál pajzsmirigyre adnak gyógyszert, mert hormonálisat sokáig nem lehet, igaz ez? S azt is olvastam, hogy ilyet meg nem írhat fel nőgyógyász, csak endokrinológus - ez igaz? Jól nézek akkor ki, mert az meg elhajtott a fenébe... Mégis akkor hová menjen az ember? Utólag jut eszembe, az elmúlt évben kezdődött ez is, a lábaimon a külső oldalon teljesen kihullott a szőr, mintha állandóan epilálva lenne (pedig nem is borotválom, mivel nincs senkim, most nem érdekes, és olyan helyekre se járok, ahol ez kéne), a belső felén meg tiszta szőr lett, hosszú szálakkal. Ezt most csak ízért írom már ide, mert hátha utalhat valamire és valaki esetleg tudja (libidóm egyébként nem csökkent). PCO-snak egyébként mit "szabad", mit kell és mit nem kéne ennie, számít ez egyáltalán amúgy valamit (édességeket pl. régebben, évekkel ezelőtt nagyon szerettem és kívántam, de mára ez megváltozott, alig eszek belőlük, nem is nagyon kívánom, sőt ami nagyon édes, a számba se bírom tenni, szénsavasakat, stb. egészségtelen dolgokat sem eszek vagy iszok egyáltalán, mert nem szeretem - szóval az effélékből nagyon kevés van az életemben)? Van valami speciális diéta (cukorbeteg nem vagyok)? És ha igen, kivitelezhető (nagyon pénz híján vagyunk ugyanis, egy vasunk sincs, nem tudnánk megoldani, hogy én mást egyek és más is a családból mást egyen...)? Azt is olvastam, hogy napi 5-6-szor egyen a PCO-s, s ezt mégis hogyan oldjam meg pl. én, aki alig bír kétszer is enni?, nagyon ritka, ha háromszor eszek egy nap, egyszerűen nem megy le több a torkomon, és nem is kívánom. Cickafarkteát már rég óta iszok, egyéb más gyógyteákkal keverve, de ezek szerint nem használnak. :( Ami még eszembe jutott: a nőgyógyász még tavaly év elején elküldött hormonvizsgálatos vérvételre, ami nem endokrinológián volt, hanem a megyei kórházan, de ugyanúgy TSH, ACTH stb.-ket néztek, s akkor abból az eredményből azt mondta a nődoki, hogy "érdekes, a vérvétel nem igazolta a PCO-t", aztán elküldött utána mégis endokrinológiára, ahová tél elején el is mentem, az ottani, már említett tuskó "doki" meg ráírta a papíromra, hogy szerinte igazolható a PCO... Na, most akkor mi van??? Eredményeket is leírtam fentebb..., tesztoszteron nem magasabb, mégis szőrösödök, hízok, menzim azért 99%-ban normális, stb. (és minden vacak tünet alaposan megcsappantja az önbizalmam, önértékelésem, mondani sem kell tán). Ezt valaki érti? Endokrinológián sem volt a világon semmi más, csak egy másik helyre átküldés vérvétel miatt, majd másnap megint, és ezzel ki is fújt (még csak a vitt, előző leleteimet sem nézte meg, amit meg mondani akartam, az egyik fülén be, a másikon ki). Nehogy félrekezeljenek a végén!!

Bocs a kisregényért, de fontosnak láttam mindent leírni, mert csak így lehet bármilyen normális választ is várnom másoktól. A világon minden érdekel a PCO-val kapcsolatban, legfőképp tényleg olyanoktól, akik már tapasztaltak az ügyben, s nem csak találgatásaik vannak.

2012. jan. 24. 23:31
 2/7 anonim ***** válasza:
63%
B*zmeg, grafomán vagy? Ki fogja ezt a sok hülyeséget elolvasni szerinted? A harmadik tüneted után én is belefáradtam. Járj el pszichológushoz, mert ez nem normális.
2012. jan. 25. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

pszichológus neked kell, már ne is haragudj, ha ilyen idegbeteg vagy... :P

egyébként az ilyen kommentek és kommentelők meg nem érdekelnek... ha nem tetszik valami, simán továbbálhatsz és kész, nem tartottam pisztolyt a fejedhez, hogy elolvasd, pont te... amikor nem is neked szólt, nagy valószínűséggel...

2012. jan. 25. 00:11
 4/7 anonim ***** válasza:
63%
Ha képes vagy max. 10 sorban összefoglalni, hogy tulajdonképp mi a halált akarsz megtudni, akkor majd kapsz értelmes választ. A pszichológussal pedig nem vicceltem, a kollégáim a hajukat téphették...
2012. jan. 25. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia!

húú, én végigolvastam,amit írtál, és meg tudlak érteni, szintén ilyen betegségem van. A tünetek lehetnek a betegségedtől, elsősorban a bőrproblémákra gondolok, a hajhullásra, hőingadozásra. Mondjuk ezek a zsibbadások, szédülések nem tudom mennyire hozhatóak összefüggésbe.


Egyébként először nekem sem tudták megállapítani a diagnózist, több orvosnál is jártam, mert nekem a legnagyobb tünetem a menstrució kimaradása volt, volt hogy fél évig nem volt vérzésem, és az egyik doki erre írt fel Diana35-öt, amit fél évig szednem kellett, hogy rendeződjön a ciklusom. Igazából mellékhatása nálam nem jött ki (de ugye csak fél évig szedtem) viszont 2 hónap után megszünt a hajhullásom, nem volt annyira brutális mint neked szerintem,de ez rendeződött, meg a gyógyszertől volt vérzésem. Jah de akkor még nem tudták hogy PCOS-em van, és miután abbahagytam a gyógyszert, kb 2x jött meg a menstruációm majd megint kimaradt fél év. Jó akkor már nekem is rohadtul elegem volt, közben elmentem másik városba tanulni, és ott mentem el dokihoz, endokrinológushoz, aki megállapította, hogy PCOS-em van. Végre!! legalább volt normális diagnózis. És ő írt fel nekem fog.gátlót, mert mondta, hogyha hosszútávon nincs vérzésem,akár csontritkulásom is lehet a későbbiekben, így most gyógyszert szedek lassan fél éve (Volinát)


Biztos rohadtul unod már a dokikat, de nem tudom melyik városban voltál, de ha tudsz keress egy másik endokrinológust, mert ez hormonprobléma és ő foglalkozik ezzel, nem küldhet el!!


Egyébként valószínűnek tartom, hogy ha a dokid normális gyógyszert ír fel neked, mert szerintem bár van rendes vérzésed de az segíthet a bőrproblémáidon és lefogyni is, akkor javulhat a helyzet! Drukkolok:)

2012. jan. 25. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A PCO ezek közül csak pár tünetedet okozhatja. A hízást, hajhullást, zsíros bőrt.

Az összes többi nem emiatt van. De nem is értem mitől lehet ennyi bajod. Ez tuti nem a PCO miatt van.

Nem írtad el a tesztoszteronod? Vagy mi a mértékegysége? Mert amilyen mértékegységben nekem mérték, abban az én 2 egészes értékem is magas volt! A 30-as rengeteg.

2012. jan. 25. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%
Ne haragudj, nem olvastam végig az egészet, de a tapasztalataimat elmondom. Én "csak" PCO gyanús vagyok, ami annyit tesz, hogy a petefészkeim nem csurig vannak cisztákkal, csak félig... Emellett a véreredményem se lett annyira rossz (sajnos nem tudom megmondani, hogy mennyivel más, mint a tiéd, mert nincs nálam), de attól még a panaszok ugyanúgy gyötörnek: erősebb szőrzet, kihagyó menstruáció, felemás mellek, bőrproblémák... Nekem fogamzásgátlót akartak felírni, csakhogy epeköves vagyok, szóval ez nálam így bonyolultabb, de úgy tudom, hogy a komolyabb eseteknél cukorbetegeknek szánt gyógyszert használnak, valamint hallottam már homeopátiás lehetőségekről is. Az viszont szerintem is tény, hogy az összes tünetedet nem okozhatja ez. Mellesleg a helyedben lehet, hogy megfontolnám a pszichológusi segítségkérést. Az orvostudomány is ismer már rengeteg pszichoszomatikus betegséget, de ha még egyik se áll nálad, akkor is segíthet feldolgozni és elviselni ezt a helyzetet. Kitartást!
2012. jún. 7. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!