Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Hány % esély van kisbabánál a...

Hány % esély van kisbabánál a PCO betegség öröklésére?

Figyelt kérdés

...ha csak a nő hordozza ezt a betegséget?

és az asztmára?


Használtam a google-t de nem sok sikerrel

előre is köszi aki tud segíteni



2012. márc. 6. 00:30
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A PCOS autoszomálisdomináns öröklődésű, ami ugye azt jelentené, hogy ha lány, ha fiúgyermeked van, az biztosan örökli a betegséget hordozó gént, és tovább is adja az utódainak. Szerencsére azonban ez még lánynál sem biztosan vezet betegséghez, mert többgénes öröklődésről lévén szó, a betegség megjelenését más, elsősorban környezeti faktorok is befolyásolják. Általánosságban a PCOS-ra való hajlamot mindenképpen örökli még a fiúgyermek is, aki ezt az unokáknak is továbbadja, de egyre több vizsgálat mutat arra, hogy a genetikai háttérnél is nagyobb szerepe van a környezeti faktoroknak, tehát egyáltalán nem biztos, hogy a betegség ki is alakul az utódaidnál. Célszerű ilyenkor kisgyermekkortól kezdve a picit egészséges, teljes kiőrlésű élelmiszerekre szoktatni, illetve a rendszeres testmozgás és a finomított cukor mellőzése már egészen pici kortól elengedhetetlen. Az első ági nőrokonnak 61% esélye van a PCOS öröklésére, a második áginak (pl. a fiad unokájának)22% /Forrás: Journal of Clinical Endocrinology, [link]


Az asthmát még nehezebb számszerűen megjósolni, de a hajlam sajnos mindenképp öröklődik. Hirtelen az Indian Journal of Medical Researchben találtam rá számszerűsített adatot: itt egy 200 családot vizsgált kísérletben 44,5%-os öröklődési valószínűséget találtak az asthmára, de ennek a magas számnak szerintem némiképp ellentmond, hogy a jelenelgi ismeretek szerint többgénes multiszomális recesszív módon öröklődik. Ha súlyos az asthmád, esetleg a párod is asthmás, és emiatt aggódtok, akkor talán érdemes lenne egy genetikai tanácsadást felkeresnetek a családtervezés előtt.

2012. márc. 6. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Tehát 61% esély hogy a baba is PCO-s lesz :/ Ez elég magas arány :(

A barátnőm hordozza mind a 2 betegséget. A baba még odébb lesz csak mindenképpen érdekelt mik az esélyek. A gyerekemnek csak a legjobbat szeretném :/

Nagyon szépen köszönöm a válaszod!

2012. márc. 6. 01:14
 3/3 anonim ***** válasza:
Én nem vágom a tudományos hátterét a dolognak. De nálam anyukám is az volt, és én is vagyok( ,nekem még nem sikerült teherbe esnem 1 év alatt, neki akkoriban 5 év kelett hozzá.
2012. ápr. 19. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!