Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Vegyek valamit hüvelygombára?

Vegyek valamit hüvelygombára?

Figyelt kérdés

20 éves vagyok, és kb egy hete kezdődött, hogy néha viszketett a hüvelyem. Nem túl erősen és nem állandóan, úgyhogy nem igazán vettem komolyan. Aztán 1-2 napja erősebb lett a folyásom, mármint a normál fehérfolyásnál sűrűbb és gyakoribb. Arra gyanakszom, hogy hüvelgyomba lehet, bár a viszketés még mindig nagyon enyhe, de olvastam, hogy változó intenzitásúak a tünetek egyénenként. Nos, az a helyzet, hogy az egészségügyi biztosítóm nem Magyarországon van, és jövőhét közepéig NINCS LEHETŐSÉGEM sajnos hazautazni. Magánorvosra nincs pénzem. A kérdésem az lenne, hogy vajon mi lenne jobb, ha addig várnék, és nem csinálnék semmit, vagy érdemes vennem valamit gyógyszertárban gombás fertőzésre? Hiszen, lehet, hogy nem az, ez esetben nem tudom károsítana-e.... mi a véleményetek?

(megint kihangsúlyoznám, amint tudok, hazautazom dokihoz, de addig nem tudok, ez tényleg nem opció)



2017. szept. 29. 11:34
 1/4 anonim ***** válasza:
Betadin kup+külsőleg kenőcs a viszketésre. Egyébként drogériákban lehet kapni olyan tesztet amivel a fertőzés jelleget meg lehet határozni.
2017. szept. 29. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Ez egy eléggé gyakori probléma a nők körében, az intim szőrtelenítés elterjedésével meg még gyakoribb lett - mutatják a legújabb kutatások. Van hogy egész tünetmentes is tud maradni a fertőzés. Az orvosok is sokszor vény nélkül kapható szerekkel kezelik ezeket és csak visszatérő fertőzésnél írnak fel receptköteles termékeket. Persze megértem az aggodalmad, ha először tapasztalod ezt, de hidd el, hogy ha megérted, min alapul a hüvely egészsége, akkor a legtöbb problémáját kezelni tudod, sőt akár meg is előzheted.


A hüvelygomba megjelenése a hüvelyflóra felborulásával kezdődik, de természetesen nem minden esetben alakul ki gombás fertőzés, amikor felborul a hüvelyflóra, mert van, hogy a rend gyorsabban helyreáll. Ha viszont a kórokozó a gyorsabb, akkor se biztos, hogy az gomba, lehet baktérium is - e-coli a végbélnyílásról pl. A hüvelyflóra sok okból felborulhat, de alapvetően képes regenerálni önmagát, ha békén hagyjuk. Viszont mivel az emberek fejében sok tévképzet él a tisztaságról, ezért általában szegényt nem hagyják regenerálódni, így tartósan meggyengülhet a hüvely védelme és kórokozók is betelepülhetnek.

A hüvelyflóra mindig kicsit megborul a menstruáció során, de az alábbi tényezők is elősegíthetik az egészséges baktériumállomány sérülését:


- antibiotikum szedés (mindig kellene párhuzamosan és hetekig utána hüvelyflóra helyreállítást végezni)

- túlzott higiénia (sok vegyszeres lemosás, lúgos (azaz bőrsemleges) szappan, tusfürdő alkalmazása) vagy éppen elhanyagolás

- a hüvelybemenetet több funkciójával védő szeméremszőrzet eltávolítása

- helytelen fenéktörlés

- bevágó fehérnemű, műszálas fehérnemű

- idegen anyagokkal érintkezés

- ösztrogénhiány

- gyakori szexuális érintkezés, ha a spermium a hüvelybe ürül

- uszoda (klóros víz)


A hüvelyflóra helyreállításának támogatásával enyhébb fertőzések esetén a fertőzés is magától gyógyul, mert újra megteremtődik az a stabil savas közeg, amit nem bírnak a kórokozók.

Érdemes mindig otthon tartani az ilyen készítményekből, hogy ha érzékeled a hüvelyi diszkomfort első jelét, bevethesd őket:


- Klotrimazol hatóanyagú kenőcs - ezt elsősorban gombaellenes hatásáról ismerik, de van egy másik, ugyanilyen fontos funkciója, hogy általános gyulladáscsökkentő, így a szeméremajkakon, hüvelybemenetnél jelentkező viszketést, csípést képes sokszor elmulasztani. Nem feltétlenül áll ugyanis irtandó kórokozó az ilyen szeméremajkas-hüvelybemenetes ingerek hátterében. Ilyen kenőcs a Candibene és a sima Canesten, hajszálra ugyanaz az összetételük.


- Hüvelyflóra helyreállító tabletta - ebből van ezerféle. Lehetnek bennük probiotikumok (bevetésre kész tejsav baktériumok, amik a hüvelyflórát is alkotják), prebiotikumok (kaja a probiotikumok részére, hogy jól érezzék magukat a hüvelyben), tejsav - megtámogatandó a hüvely savas közegét, illetve különféle egyéb, általában fertőtlenítő hatású adalékanyagok, legrosszabb esetben meg parfüm. Ugye azt már láttuk, hogy a hüvelynek az a legjobb, ha minél ismerősebb számára az őt körülvevő környezet és annak az elemei. Parfüm - ez teljességgel felesleges és káros vegyi anyag itt. A fertőtlenítőszerek növényi kivonatok, de komolyabb baktériumölők is lehetnek. Itt fel kell, hogy merüljön bennünk, hogy ha öli a baktériumot, mi lesz a számunkra fontos és hasznos baktériumokkal? Nekik megmondja valaki, hogy ne purcanjanak ki? Szerintem ideálisabb az, amiben csak probiotikumok, tejsav és opcionálisan prebiotikum van. Így is nagyon hatékony tud lenni. Van még egy megemlítendő dolog, a kiszerelésük. Többen hordozóanyagos tabletta formájában érhetők el, pl. Beliema, Vagilact... ezek szimpla fehér tabletták, este kell felhelyezni a hüvelybe és a következő nap során a maradványai fehér massza formájában ki fognak folyni a hüvelyből, néha víztiszta folyadék kíséretében. (Ezért érdemes másnap betétet használni.) Ha esetleg a massza rózsaszín lenne, az azt jelenti, hogy kicsit igénybe vette a tabletta a hüvelyfalat és pár csepp vér került a végtermékbe így, de ez nem gyakori. A hüvelykapszula típusnál (pl. Gynophilus) nem ürül ilyen mennyiségű tablettamaradvány, mivel itt nem a tabletta a hordozóanyag, hanem a hatóanyagot átlátszó kapszula zárja be. Így ez a hüvelyt sem sérti fel és reggel és este is alkalmazható. Praktikusabb, hiszen nem kell estig várni a kezeléssel, ha reggel jelentkezik a tünet.


- Intim lemosó - szappan és tusfürdő helyett rutin tisztálkodásainknál az intim rész tisztítására, ez is legyen feltétlenül parfümmentes meg egyéb hókuszpókuszmentes. Nekem a Sába illatmentes bejön, gyógyszertárakban, Rossmannban kapható.


- Klotrimazol tartalmú hüvelykúp. Ez nem egy kötelező tartozék azért, ez az, amit erősebb esetben orvosok is előírnak. Ugyanúgy van Candibene és Canesten kiadásban, természetesen ugyanaz, csak az előbbi olcsóbb. Ebből súlyosabb, gombás fertőzésre utaló tünetek esetén kell 3 egymást követő este felhelyezni 1-1 tablettát és utána folytatni a hüvelyflóra regenerálást.


Én a helyedben azt tenném, hogy vennék gyorsan egy Gynophilust (2300-2800 Ft/14 db - ha Bp-en laksz, akkor akár 2200), egy Candibene kenőcsöt (~1000 Ft) és esetleg egy intim lemosót, de ezen spórolhatsz úgy, hogy csak tiszta vízzel mosod egy darabig magad. Így már ma elkezdheted a kezelést, s lehet hogy hétfőre már semmi bajod nem lesz.

2017. szept. 29. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindkettőtöknek!


Az lett a vége, hogy mire orvoshoz tudtam volna menni, elmúlt. És érdekes, hogy azt írtad, menstruációkor mindig felborul kissé a hüvelyflóra, mert pár nappal azelőtt jelentek meg a tünetek, hogy megjött. Nagyon hasznosak az infók. Mégegyszer köszönöm!

2017. okt. 4. 09:59
 4/4 anonim ***** válasza:
+1 tipp: vérzés vége után 5-7 napig használj ph helyreállító kapszulát. pl gyonophilus, lactinelle stb. csomó féle van.
2017. okt. 4. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!