Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Pazsmirigy alulműködés és...

Pazsmirigy alulműködés és szelén szedésével kapcsolatban lenne kérdésem, kinek mi a tapasztalat?

Figyelt kérdés
9-es TSH-ra kaptam letroxot, mellé szigorú diétát kezdtem el, szinte minden mentesen eszem (glutén, cukor, laktóz, szója). Sportolok, mindig is sportoltam, de "felszaladt" 8 kg, amit szeretnék helyre hozni. A p.m. tökéletesen beállt, de nem igazán mozdul a mérleg. A szelén tud esetleg segíteni pluszban? Most vettem bio aranymozsaras szelenium100-at. Tapasztalat érdekelne köszönöm!
2018. máj. 23. 19:36
 1/6 anonim ***** válasza:
Én szelént szedek,használt,de én nem kaptam TSH-t,műteni akartak göbbel. Alul működésre jódod szoktak szedni. De ha kapod a TSH hormont akkor igazából szerintem nem kell. Mióta szeded?
2018. máj. 23. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Bocs, első, de amit írtál, annak SEMMI értelme.


"Én szelént szedek,használt"


Egész pontosan mire használt? Mert hogy a szelén nem fogyaszt, az biztos.


"de én nem kaptam TSH-t"


???

A TSH egy stimuláló hormon, ilyet nem is lehet "kapni".


"Alul működésre jódod szoktak szedni."


Az esetek 10%-ában, amikor is az alulműködés oka a jódhiány. De a többi 90%-ban autoimmun betegség okozza az alulműködést, akkor pedig a jód TILOS.


"De ha kapod a TSH hormont"


Még egyszer: TSH hormont SENKI nem kap. Nem létezik ilyen gyógyszer.

A hagyományos kezelés során szintetikus T4 hormont szoktak felírni (levotyroxin).


"akkor igazából szerintem nem kell"

Még ha a T4 hormonra gondoltál, akkor is tévedsz.

A szelén segíti a T4 hormon T3-má alakulását, szóval KELL.


....


Kérdezőnek az előzőeken túl:

Az orvosok napi 100 mcg szelént szoktak ajánlani, de ez kevés. Napi minimum 200 mcg kell, de fel lehet menni akár napi 400-ig is. Afölé semmiképp, ez a max.

De a szeléntől nem fogsz fogyni. --- Attól fogsz, ha a pajzsmirigy hormonjaid (főleg a T3) az optimális tartományban lesznek, ez pedig a referenciaértékek felső fele - még inkább felső harmada.


"A p.m. tökéletesen beállt" - szintén semmi értelme, a pajzsmirigy nem áll be sehogy, csak a hormonszintek. És van egy olyan gyanúm, hogy kizárólag TSH-t mértek, és mivel ez normál értékre csökkent, azt hiszed (az orvosoddal együtt), hogy akkor már minden rendben van. Pedig nem.

2018. máj. 23. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, rosszul fogalmaztam, de szerintem lehetett érteni, tehat a hormon szintem ma már 1.22, illetve mértek mindent, T4, T3, antiTPO és azok is megfelelőek. A doki nem említette a szelént, ezért érdekelnek a tapasztalatok. Nem csak a fogyás miatt, hanem mert tudom, hogy ezt a fajta betegséget egy szem gyógyszer nem oldja meg. Ezért is váltottam életmódot, és kíváncsi vagyok a szelén teljesen felesleges vagy vannak vele kapcsolatban jó tapasztalatok :)
2018. máj. 23. 21:29
 4/6 anonim ***** válasza:

Ritka szerencsés ember vagy, két okból is. Egy, hogy lelkiismeretes a dokid. A többség csak TSH-t néz. Kettő, hogy ilyen jól reagált a szervezeted a hormontablettára. Rengeteg Hashimoto-s betegnek nem válik be a T4, az ebből adódó problémákat inkább nem részletezem.


Lenne egy kérdésem: milyen értékeid voltak a diagnosztizáláskor (tehát amikor a 9-es TSH-t mérték), és mennyi idő alatt csökkentek le az értékek normál szintre?


Fura, hogy a dokid pont a szelént nem említette, mert az az egyetlen, amit általában szoktak ajánlani. És jogosan, mert egyrészt, mint írtam, segíti a T4 hormon T3-má alakítását, másrészt meg gyulladásgátló hatású.

A diétáid szintén nagyon ajánlottak Hashi-s körökben, az érintettek többségének használnak, úgy a tünetek csökkentésében vagy teljes tünetmentesség elérésében, mint a gyulladás visszafordításában, akár a teljes lenullázásig. (De "csak" a többségnek, szóval megintcsak szerencsés vagy... :)


Viszont ha diétával, sporttal és _optimális_ T3 szinttel is megmaradtak a felszedett kilók, akkor nem nagyon tudok okos lenni. Lehet krómhiány, erre biztosan emlékszem. Talán cink- és rézhiány is, ebben már nem vagyok annyira biztos. És persze lehet valami más oka is, amiről nekem fogalmam sincs.


Szerintem próbálkozz ezekkel első körben, és ha egy-két hónap alatt nem válnak be, akkor próbálj szakirodalom után kutatni a neten, vagy egy profi orvost keresni.

2018. máj. 23. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Ismét köszi a részletes választ! Először volt a 9-es TSH, akkor mást nem néztek, ez volt január végén. Magánklinikará járok, főorvos endokrinologushoz,tehát úgy érzem jó kezekben vagyok, de a szelént nem emlitette. Nem annyira vagyok híve a nyugati orvoslasnak (gyógyszerezés), így párhuzamosan a termeszetgyógyászom mindennel feltöltött (akupunktúra,alga,tea,étrend), és szerintem ennek is köszönhetően hamar lement, kb 6 hét alatt a TSH 3-ra, ekkor már nézték a többit is: FT4 13.6 Antitpo: 341.9< 34.00 (akkor ez borzalmasan magas?)

ezek az értékek lettek márciusban, áprilisban pedig voltam nyaki UH-n, szerencsére az is rendben volt és az áprilisi értékek ismét jobbak lettek (tehát rá négy hétre mentem )

TSH: 1.22 ft4: 20.3 (emelkedett de hataron belül van) is itt már nincs Antitpo.

ez volt az utolsó vizsgálat.

Mivel a TSH 6het alatt lement, így február óta hangolodok arra, hogy életmódváltás és fogyás. De nem indul meg :) Vega már nem szeretnék lenni ha szinte mindent letettem. köszi mégegyszer!

2018. máj. 24. 07:31
 6/6 anonim ***** válasza:

Köszi a választ. :)


Majd fogok kérdezősködni, mert te vagy az első "gyógyult" Hashi-s, akivel alkalmam van kommunikálni. (Azért csak idézőjelben, mert vannak, akik szerint ez sosem múlik el, akkor sem, ha lenullázódik az aTPO, csak akkor már nincsenek tünetek, ill. természetesen nem pusztul tovább a pajzsmirigy.)


A TSH azért szokott lecsökkenni, mert ha már elegendő T3 van a vérben (aktív T3, szabad T3, ahogy tetszik), akkor már nem szükséges ezt a "figyelmeztető hormont" termelnie az agynak. És mivel a hormontabletta az T4, ami optimális esetben átalakul T3-má, ezért normalizálódtak a szintjeid.

De biztosan jót tesznek a különböző "pluszok" is. Az étrend tutira, erről már sokat olvastam. Meg az ásványi anyagok, vitaminok és egyebek is.


Milyen teát iszol? Én a galajról olvastam most nagyon jókat, ki fogom próbálni.


Ja, és igen, az antiTPO-d tényleg "borzalmasan magas" volt, legalábbis a normál szinthez képest. De ez még az a szint, amit viszonylag gyorsan le lehet vinni.

Nekem 770 volt tavaly júniusban, és mivel a hormontablettán és napi 100 mcg szelénen kívül semmit nem ajánlott a doki, decemberre felment 880-ra... (De vannak még ennél is sokkal borzasztóbb értékek, FB-csoportokban sokan 1000 felett vannak, és van egy-két több ezres szint is...)

Akkor kezdtem el "önművelődni", és első körben vitaminozni, ásványi anyagokat szedni, étrendi változtatások minimálisan... Februárban már "csak" 640 volt, most 610. Szóval nekem még van "teendőm".

Viszont nekem valószínűleg T3-készítményt kell "szereznem" majd, mert bár a ref. tartományon belül vagyok, de nem az optimális szinten. És egy év alatt sikerült plusz tíz kilót beszereznem, és már a második levél krómot szedem, de eddig semmi.

2018. máj. 24. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!