Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Érdemes lenne multifokális...

Érdemes lenne multifokális szemüveget viselni?

Figyelt kérdés

Vagy azzal még több problémám lenne, mint sima mínuszossal?

A történet az, hogy távollátóként régebben tökéletesen láttam a szemüveggel közelre is meg távolra is. Közelre szemüveg nélkül is.

Most ahogy öregszem, közelre tökéletesen látok még most is fél méterig (olvasni szemüveg nélkül szoktam újabban), de szemüveggel már csak 1-1,2 méternél távolabbra. A kettő közt egyikkel se. Ami azért probléma, mert a munkámban is előfordul, hogy ebben a távolságban kellene valamit pontosan látni, meg ugye itthon a monitor is ebben a távolságban van.

A multifokális az jó lenne elvileg, de gyakorlatilag annál meg minden távolságra csak egy apró felület szolgál a szemüvegen, tehát mereven csak ezen a kis ponton keresztül kellene néznem, másrészt pedig a lencse oldalán minden távolság homályos, azaz állandóan jobbra-balra kellene fordítani a fejem. Vezetésnél főleg kínos, hogy egyáltalán nem is látnék oldalra, nem lenne elég csak a szemem odafordítani, nehezebben vennék észre egy oldalról érkező járművet vagy gyalogost.

Más hogy van ezzel a helyzettel? Pl. vezetni multifokálissal? Meg az egész nap?


2022. jan. 19. 07:00
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon el vagy tévedve a multifokálissal kapcsolatban.

Egyrészt nem kis felületen látsz élesen egy-egy távra, másrészt nem kell mereven nézni, és az oldalán sem homályos semmi.

Nekem több mint 20 éve van, gyakorlatilag majdnem úgy lárok vele, mint amikor teljesen jó volt a szemem, egyedül annyi, hogy olvasni föleg az alsó részen lehet, ezért néha meg kell emelni a fejem, ha valami olyat akarok olvasni, ami szemmagasságban van, pl egy hirdetményt vagy hasonlót.

Vezetni meg tökéletesen lehet vele, sokkal inkább észreveszed, ha valaki/valami oldalról jön, mint szemüveg nélkül.


Igazán nem tudom, honnan veszed ezeket az infókat, amiket írsz, de gyakorlatilag egyik sem igaz! A mulifokálissal éppen hogy minden irányba és minden távolságta jól látsz és sokkal, de sokkal jobban, mint szemüveg nélkül.

2022. jan. 19. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi.

Több optikai cég oldalán olvastam azokat az egybehangzó információkat, amiket írtam.

2022. jan. 19. 08:02
 3/5 anonim ***** válasza:
77%

Pedig jól írja a kérdező. A multifokálisnál átmenetes a dolog és ha viszonylag nagy értéket kell áthidalni, minden dioptriára csak kis rész marad fizikailag a lencsén, emiatt a szem helyett (mellett) a fejet kell sokat mozgatni.

Na persze ha valakinek mondjuk -1,5-ös a szeme, az könnyen mondja, hogy a multifokálissal mindent könnyedén lát, mert a szemüveg alja meg teteje között van mondjuk összesen 2 dpt eltérés.

Kérdező

Ezt általában úgy szokták csinálni, hogy van egy 2.szemüveg is, ami gyengébb ezáltal közelre nem csesződik el a látás szemüvegben sem és még pár méterig is jó, tehát közelmunkánál ezt használják. Nyilván cserében messzebbre viszont homályos lesz, hiszen ahhoz meg nem eléggé erős. Autózás persze pont gáz, mert ott messze mindenképp látni kell, viszont a műszerfal az marad fél méterre.

2022. jan. 20. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm.
2022. jan. 21. 05:05
 5/5 anonim ***** válasza:

3-as: két szemüveg használata teljesen hülyeség, a multifokális tökéletesen jól müködik.

Nekem az egyik szemem közelre -1,5 távolra +2,5-ös, a másik -0,5 és +1,75, tehát elég nagyok a különbségek.

Ennek ellenére a multifokálissal tökéletesen látok minden helyzetben, söt az autóvezetés is rendben megy, mindenfelé rendesen látok vele.

Ezt tapasztalták ismerösök is, illetve itt kifejezetten javasolt autóvezetéshez is ez a fajta lencse.


Az elvileg megmagyarázhatja az általad említett kifogások meg a tapasztalataim közti eltérést, hogy nem MO-on készült szemüveget hordok, és itt majdnem 50 éve ismert a technológia, MO-on ellenben még újdonság, azaz feltehetöen nem tudják rendesen elkészíteni.

2022. jan. 21. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!