Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Mit jelent az "együttes"...

P. Tibor kérdése:

Mit jelent az "együttes" látásélesség?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, B kategóriás jogsihoz min. 0,5 "együttes" látásélesség szükséges. Ez netán azt jelenti-e, hogy ha az egyik szemem 0,4 látásélességű, akkor a másik legalább 0,1 legyen? (Vagyis a kettő összege legyen 0,5). Vagy mindkét szemre kötelező a min. 0,5-ös látásélesség?

2022. okt. 13. 22:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
68%
Nem. Az 1,0-ás vizus jelenti azt, hogy el tudod olvasni a táblát az utolsó sor nélkül. Ha ennél kisebb a látásélességed akkor ennél kevesebbet látsz.
2022. okt. 13. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
68%

Az együttes látásélesség azt jelenti, hogy a két szemeddel egyszerre kell legalább a 0,5-ös erősséget hoznod. Vagyis a táblát a vonalig el kell tudnod olvasni. Ha nem megy szabadszemmel, de szemüveggel igen, akkor még lehet jogsid, csak épp beleírják, hogy csak szemüveggel (kontaktlencsével) vezethetsz.

Én például a bal szememre nem látok semmit. De tényleg, szó szerint semmit. Viszont van jogsim, mert ugye a másik szememmel meg rendesen látok.

2022. okt. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1-nek: "Nem".. Melyikre nem? Két kérdést tettem fel a magyarázó részben:-(

A dokinál az egyik szememet le kell takarni (eddig mindig így volt). Ha az egyik szemem "tudja" a 0,5-öt (a piros vonalig el tudom olvasni!), akkor a másik szemre nézve van-e követelmény?

2022. okt. 14. 10:41
 4/11 A kérdező kommentje:
2-nek: Ha együttes látásélességnél egyszerre(!) két szemmel kell 0,5-öt teljesítenem, akkor ez nálam úgy is megvalósulhat, hogy a bal szemem (egyedül) tud 0,6-ot, de a jobb (egyedül) mondjuk csak 0,2-t. És amikor egyszerre nézek velük (bár a dokinál egyszemes vizsgálat van!), akkor tuti látni fogom a piros vonal feletti 7. sort - sőt a vonal alatti nyolcadik sort is, ami ugye 0,6. És akkor máris "átmentem" a vizsgán??? 0,2-es jobb szemmel???
2022. okt. 14. 10:49
 5/11 anonim ***** válasza:
@4, igen, jól írod. Bár egy kicsit túlgondolod a dolgot. Ez az együttes látásélesség azért van így megfogalmazva, mert vannak olyan szemproblémák, amik szemüveggel sem korrigálhatók. A te utolsó példád nagyon teoretikus, a valóságban erre legyint a háziorvos, max. elküld szemorvoshoz szemüvegért. De ha úgy mész oda jogosítványpapírért, hogy tudja rólad, hogy mondjuk szürkehályogod van vagy ilyesmi, akkor nem írja alá a papírt, hanem kötelezően elküld a szemészetre, hogy onnan hozz egy szakvéleményt. Aztán a szakorvosod meg azt tudja, hogy csak a bal szemeden van szürkehályog (amit mondjuk nem akarsz műttetni), a jobbal látsz rendesen, akkor lehet jogsid, de valószínűleg csak két évre adják meg. (Mert ugye annyi idő alatt kialakulhat a jobb szemeden is hályog.)
2022. okt. 14. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

@5 (Kukaccal kell jelezni, hogy melyikre válaszolok??)

A példám nem annyira teoretikus, mert egy-két hónapja nézegetem otthon a táblát, és bal=0,6 a jobb=0,2. Mert utóbbi asztigmatikus:-(. Hétfőn megyek szemüveget csináltatni optikushoz. A szemészeten az alábbi leletet adták:

V.: 0,5+1,0Dspgh=1,0

1,0

Ezt még nem tudtam pontosan megfejteni, különösen a Dspgh "gyanús". Talán nem is kell bele az a g betű(?).

Mivel 78 éves vagyok, úgyis csak két évre kapok jogsit.

2022. okt. 14. 15:44
 7/11 anonim ***** válasza:

4.

Nem csoda, hogy csodálkozol rajta. Én is mindig kiakadok, hogy még akkor is lehet jogsit kapni, ha az egyik szem konkrétan 0-s. Ergo nincs térlátása az illetőnek. Az nem számít. De ha -0,5-ös a szeme, ami gyakorlatilag még semmi, akkor már szemüvegért kiáltanak.

2022. okt. 14. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#7, a térlátás nyilván kevesebb, de nem nulla, ha valaki az egyik szemére vak. Én 17 évesen csináltam meg a jogsit, 24 évesen vakultam meg az egyik szememre retinaleválás miatt. Természetesen én is úgy gondoltam, hogy vége a világnak, amikor az ötödik műtét után azt mondták az orvosok, hogy ennyi volt, ne próbálkozzunk tovább. Egy fél évig nagyon nehéz volt az élet, már azzal is problémám volt, hogy tejet töltsek egy pohárba, mert mindig mellé ment. De aztán szép lassan megtanulta az agyam. Ilyenkor ugye hangsúlyosabb szerepet kapnak az árnyékok pl., de ez teljesen tudattalan dolog, a sokadik kontrollon magyarázta el az orvos, hogy miért van már kevesebb problémám. Végül is ma már, 15 évvel később abszolút nem érzem hátrányát.

Viszont vezetni évekig nem mertem. Aztán költözés miatt rákényszerültem a napi autóhasználatra, és azóta is balesetmentesen vezetek. Természetesen elővigyázatosabb vagyok, necces helyzetekbe soha nem megyek bele, mert tudom, hogy objektívan van deficitem, még ha szubjektíven nem is úgy érzem.

2022. okt. 14. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

8.

Értem én, de térlátás akkor sincs 1 szemmel, méghozzá a definíciója miatt.

2022. okt. 14. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9, hogyne lenne már. A térlátás definíciója az, hogy képes vagy 3 dimenzióban látni a világot, látod a távolságot két tárgy között. Erre pedig egy szemmel is képes vagy.

Vagy szerinted mi a térlátás definíciója?

2022. okt. 14. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!