Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Mi a véleményed a multifokális...

Mi a véleményed a multifokális szemüvegről? Csak én érzem úgy, hogy átverés?

Figyelt kérdés

Rábeszéltek egy multifokális szemüvegre, de az messze nem olyan, mint szerintem kellene. Ezért szeretném megtudni, hogy más mit tapasztalt.

Ami az üzletben volt ábra, hogy hol milyen dioptriatartomány van a szemüvegben azt én messze nem úgy tapasztalom. Elvileg a felső felében széltében végig távoli dioptriának kellene lenni, valójában azonban csak egy pici részen van az, ha oldalra kinézek, már torz a kép. Ráadásul azokon a területeken, ahol a mutatott ábra szerint nincs dioptria, teljesen cikcakkos lesz a kép. Ha nem lenne ott dioptria, az nem lenne baj, mert akkor olyan lenne, mintha nem lenne rajtam szemüveg, de ez sokkal rosszabb. Elvileg meg kellene szoknom, hogy minden távolságra csak egy pici lyukon látok csak ki, mert ott jó csak a dioptria, amit azért nem tudok elfogadni, mert ez a dolog egy vékony függőleges sávra korlátozza le a szemüveg használhatóságát, ha egy picit is oldalra nézek, (pl vezetésnél a tükörbe, vagy olvasáskor a teljes sort szeretném látni) akkor már nem látok benne jól és meg kell a fejemmel keresni a megfelelő pontot, ami idő. Ráadásul ha megyek benne az utcán, akkor az is zavaró, hogy összevissza torzít, ha előre nézek, akkor egy pici részen éles a kép, de mellette és alatta sokkal rosszabb képet ad, mintha nem lenne rajtam semmilyen szemüveg. Ha legalább vízszintesen nem változna a dioptria és úgy lenne, ahogy az optikában lévő ábra mutatja, akkor azt el tudnám fogadni, de így átverve érzem magam. (A vizsgálat amúgy jó volt, a dioptriákat megfelelően állatották be, maga a multifokális szemüveg konstrukciója rossz.) Tudom, hogy a boltban a dolgozók jutalékot kapnak, ha minél több multifokális szemüveget adnak el, de akkor legalább legyen meg az a lehetőség, hogy ha valakinek ez nem jó, akkor adják vissza a multi és a normál lencseár közti különbözett, és ne azt ajánlják fel, hogy kapok egy távoli meg egy olvasószemüveget, amikor olvasószemüvegre nincs is szükségem, mert az olvasódioptriám nagyon kicsi. Biztosan sokaknak jó a multi, akik lazábban veszik a dolgokat és nem zavarja őket, hogy állandóan keresni kell a lyukat a szemüvegen, ahol jól látnak, de szerintem ez például vezetéskor veszélyes is lehet, hiszen a reakcióidőből vesz el. Illetve ha már ki van rakva az az ábra az optikában, hogy a multi lencse hol milyen távolságra jó, akkor legalább írják rá arra a lapra, hogy ez csak egy szubjektív érzet, a valós dioptiák nem úgy helyezkednek el a lencsén, mert ez így rettentően megtévesztő.



2023. ápr. 20. 11:05
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Először is köszi a részletes leírást, ezek alapján soha nem lesz multifokális lencsém, inkább két külön szemüvegem.

Másrészt ha jól értem, kompenzációt felajánlottak, ez jó. Viszont az előtte lévő tájékoztatás egy kalap ..., ez is jogos. Nekem azt mondták, hogy hát, meg kell szokni, de milyen jó is az (előző szemvizsgálatnál már felmerült, hogy lassan a közeli dolgokat se látom rendesen).

Szerintem abszolút közhasznú, hogy leírtad ide, milyen tapasztalatod van vele, igazából ennyit tudsz tenni (esetleg ezt kirakni még fb posztba).

2023. ápr. 20. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
#1: Igen, ez egy bevett szöveg, hogy meg kell szokni. De miért szokjam meg azt, ami nem jó, ha már ilyen sokat fizet érte az ember. Biztos sokan könnyen megszokják, de sokan meg nem. Aki lazább az élet más területén is, az könnyebben megszokja ezt is. Állítólag főként azoknak gond ez, akinek a távoli minusz a közeli meg plusz, mert nekünk van egy nulla tartomány is, ahol szemüveg nélkül is jól látunk, viszont a lencsében ahol azt gondolná az ember, hogy nulla van, ott valójában nem nulla van, hanem valami torzító terület. Nekem a bajom főként azzal van, hogy a boltban mutatnak egy képet, ami szubjektív, de ezt úgy adják elő, mintha objektív paraméter lenne. Én pedig ha veszek valamit, akkor a termék konkrét paramétereire vagyok kíváncsi, mert abból logikus gondolkodással racionális döntést lehet hozni. Ha egy kamerát vesz az ember, akkor sem azt várja el, hogy elmondják milyen szép képeket csinál, hanem adják meg, hogy hány megapixeles, mennyi a fokusztávolsága, stb. Perzse lehet hogy az emberek többsége a negatív IQ-val ezt nem fogja fel, de akkor legalább írják oda a kép aljára, hogy az ábra csak szemléltető jellegű, a valós dioptria nem így helyezkedik el a lencsén.
2023. ápr. 20. 11:44
 3/10 anonim ***** válasza:
63%

Én több mint egy évtizede használok ilyen szemüveget (pontosítva olyat, aminél fokozatod az átmenet, nem két lencse van egy keretben, mert sokan összekeverik), ez az 5. most. SOHA, de soha nem vennék másmilyet, ezzel minden távolságra tökéletesen lehet látni, soha nem éreztem, hogy "lyukat" kellene keresni, ahhoz hogy jó, élesen lássak, sem vezetésnél, sem hegymászásnál, sem sehol máshol.

Ez elött próbálkoztam a két szemüveg variációval, az gyakorlatilag használhatatlan volt számomra. Egyrészt olyanok a mindennapjaim, hogy folyamatosan a közeli és távoli dolgokat kell látnom, ezzez (legalább is elvileg) folyamatosan, 2-3 percenként kellene cserélgetni a szemüvegeket, állandóan két szemüvegnek kellene nálam lenni, gyakorlatilag mindkettönek a nyakamban kell lógnia, különben nincs kéznél, de ami nekem sokkal, de sokkal problémásabb volt, hogy soha nem láttam rendesen, mert a távoli tárgyak jó része túl közel volt, az olvasóshoz meg túl messze, szóval két szemüveggel harcoltam egész nap és soha nem volt semmi normális.

Ha leültem olvasni, akkor az még müködött, de ha valamiért fel kellett nézni a lapról, akkor minden tök homályos volt, a fejfájás met azonnal indult.

Ha kirándultam, akkor még müködött a távoli, de pl. autónál a müszetfalon nem tudtam semmit megnézni, mert csal elmosódott foltokat láttam.


Az optikus javasolta a multifokális lencsét, eleinte én is szkeptikus voltam, hogy mennyire müködhet, az elsö egy héten volt furcsa, azóta ugyanúgy látok minden távolságra, mint régen, amikor még tökéletes volt a szemem.

2023. ápr. 20. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
53%

Nem vennék rá mérget, hogy minden jól van beállítva. Ugyan nekem nem multi volt, de már a mérésnél rosszul írták fel az adatokat, utána hetekig nem elég dioptriájú és nem elég cilinderű szemüveggel éltem, oldalt a térérzet teljesen más volt. Álltam a metróban a peronon, és a földön a sáv oldalra felhajlott mindkét perifériámon. Mondták, hogy meg kell szokni, de nem ez volt a baj... visszamentem, újramérték, csináltak másikat, az jó lett. De addigra már annyira elegem volt, hogy inkább megműttettem a sasszemklinikán, azóta ajánlgatom mindenkinek :D

Szóval érdemes visszamenni és újból beméretni. Persze lehet, hogy igazad van, és csak neked nem való.

2023. ápr. 20. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
66%

Az Ofotértnál csináltattam multit. Először egy kezdő kislány elbszta annyiban, hogy a távollátásra optimalizált lencséből pont levágták a távollátó (felső) rész jó részét, vagyis a lencsét túl magasra helyezték, és csak lehajtott fejjel láttam távolra.

Mondtam, hogy ez így nem lesz jó.

Akkor egy vérprofi szakember csinálta meg másodszorra, hogy mindenképpen jó legyen.

Így már a lencse elhelyezése jó volt, viszont én se tudtam megszokni, hogy kis lyukakon kell kinézni, a fejmozdításnál meg hullámzik a világ, ahogy az átmeneti területeken nézek át. Próbálkoztam, de amellett, hogy nem volt használható, még enyhe rosszullétet (vagy inkább diszkomfortérzetet) is okozott a folyamatosan hullámzó világ. Úgyhogy 3 hét után visszavittem. (Én voltam a problémás vevő, aki kétszer adta vissza. :)

Szerencsére, van náluk 4 hét megszokási garancia. Ami abból áll, hogy az adott keretbe raknak egy másmilyen lencsét. Tetettem bele egy bifokálist, amit azóta is használok, és jó. (Olvasáshoz meg leveszem a szemüveget, mert egészen közelre úgy látok legjobban.) A párezres árkülönbséget visszaadták.

2023. júl. 25. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
62%

Ja, nekem is volt lézeres szemműtétem vagy 20 éve.

Kb. 3-4 évig voltam szemüvegtelen, utána elkezdett visszaromlani, ami azóta is tart. Most -2,5-nél tartok.

2023. júl. 25. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

Kb. 1 hete próbálom megszokni a multifokális szemüvegemet, de nagyon nem megy. Gyerekkorom óta szemüveges vagyok. Ennyit még nem szenvedtem egyetlen szemüvegemmel sem. Megy velem a világ, ahogy fordítom a fejem. Én nem tudom, hogy ez miért van, de irtó kellemetlemn. Szerintem ezt nem is lehet megszokni. Kb. 18 évvel ezelőtt készítettek egy nagyon kellemes szemüveget. Első alkalommal feltettem és mintha rám öntötték volna. Azóta már készítettem egy másik multifokálisat is, de az sem volt jó, a mostani szintén sz@r. Bocsánat, de nem tudom másképpen leírni.


Azt nem értem, hogy évtizedekkel ezelőtt tudtak normális szemüveget készíteni, ma nem tudnak. Nem érdekel, hogy ezért, meg azért. Az eredmény a lényeg.


Szerintem ez is úgy van, mint a cipő készítés. Egy normális, bőr cipőt, amibe nem rohad bele az ember lába , ma már szinte nem is lehet kapni. Minden, ami jó volt, azt gyorsan megszüntették, bezárták.


Szerintem a szemüveglencsélk gyártása is extra-hiper-szuper automatákon készülnek, ameléyek olyan lencséket csinálnak, amilyenek. Az ember meg csak kínlódik utána a rossz szemüveggel.

márc. 27. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

El vagy tévedve, nem a szemüvegkészítés a probléma, hanem az, hogy van, aki nem tudja/akarja megszokni.

Nekem 25 éve van multifokális szemüvegem (már a sokadik), nekem optimális, nagyon szeretem.

Elötte volt egy távolra, meg egy olvasásra, amikkel csak az volt mindig a probléma, hogy egyik sem volt jó a nap nagy részében, mert valahol a két távolság között kellett volna, hogy lássak.

Most meg gyakorlatilag jobban látok, mint amikor még nem volt szükségem szemüvegre, mert minden távolságra élesen látok, el tudom olvasni a kisbetüket a boltban a termékeken és közben meg tudom nézni a szomszéd polcon mi van, autóvezetésnél látom a táblákat is meg a müszerfalat is.


Szóval ez a fajta szemüveg jó, olyat állítani, hogy nem tudnak rendeset gyártani, definitív nem igaz.


Egyébként ha valakinek nem tetszik, megvan a lehetösége ma is közelre és távolra két szemüveget készíttetni, nem kell olyat használni, amit nek akarsz.

márc. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Kiderült, hogy vannak akiknek jó, de vannak akiknek nem ajánlott. Többnyire azoknak jó, akiknek plusz dioptriájuk van közelre és távolra is. Viszont akinek távolra minusz, közelre meg plusz kell, azoknak semmiképp sem ajánlott. Csak ezt ugye "elfelejtik" az üzletben megemlíteni, mert nekik az a bevétel, ha a párszáz forintból előállítható lencsét párszázezerért el tudják adni.
márc. 27. 20:37
 10/10 anonim ***** válasza:
0%

9-es: érdekes módon nekem egyik szememnél mindkét rész pluszos, a másoikon távolra muínuszos kell, "mégis" tökéletesen tudom használni.


Mellesleg a multifokális lencse sokkal drágább már nyersanyagként is, mint egy sima, emellett a csiszolása is sokkal bonyolultabb, ezért drágább.

Persze ha valaki csk összeesküvésekben tud gondolkodni, az nem fogja fel/nem tudja felfogni a különbséget

márc. 28. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!