Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Milyen műkönnyet vegyek?

Milyen műkönnyet vegyek?

Figyelt kérdés
Cukorbeteg vagyok, zöld hályogom van. Tegnap voltam szemész orvosnál, kifelé jövet odavetette még, hogy "használjon műkönnyet!" És gyorsan rám is csukta az asszisztens az ajtót. Hiába kopogtam, nem nyitották már ki. Telefont nem veszik fel, illetve melléteszik inkább. Ezeket csak azért írom le, hogy ezért nem tudtam megkérdezni, milyen műkönnyet vegyek. Szerintetek milyet vegyek, kinek mi vált be, és hogyan használjátok, naponta hányszor? Meg fogom majd kérdezni ha megyek megint kontrollra, de addig ha valaki tudna válaszolni..
2023. ápr. 26. 11:05
 1/5 Somló Volán Zrt. ***** válasza:
Nekem szürkehályogom volt csecsemő koromban amit sikerült műteni. A jelenlegi problémám az üvegtesti vérzés, hosszú történet. Ami nekem bevált az a Vizols, Ocutein, Vizik. Ezek közül az összes tartósítószer mentes és egy nap 6-szor csöpögtetek műkönnyet.
2023. ápr. 30. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszod!
2023. ápr. 30. 16:03
 3/5 anonim ***** válasza:
25%
A műkönny a moden gyógyipar legnagyobb átvágása. Az összetétele: 99% desztillált víz, és van benne egy kevés konyhasó. És ezt adják kb 4.000.000 Ft-ért literjét, ha kiszámolod.
2023. máj. 14. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Mindenképpen tartósítószermentes műkönnyet vegyél. A tartósítószerek többet ártanak, mint használnak:


[link]


[link]


[link]


Az utolsó linken írják le a legrészletesebben.


Vannak még egyéb adalékok, ún. pufferanyagok, amik elősegítik a műkönnyek/szemcseppek hatásmechanizmusát és egyéb jótékony hatásaik is vannak. Egyes betegek érzékenyek lehetnek némelyikre, pl. bórax, EDTA, PHMB és nátrium-foszfát. Ezek nagy mennyiségben veszélyesek, és ismét kihangsúlyozom: NAGY MENNYISÉGBEN, viszont a szemcseppekben annyira kevés van ezekből (kb. százados-ezrelékes-tízezrelékes koncentrációban), hogy ártani nem ártanak, viszont a jótékony hatásukat igazoltan kifejtik (laboratóriumi vizsgálatok, placebo-kontrollál vizsgálatok, stb.).


Tudományos kutatásokból a következőket sikerült kiderítenem a pufferekről:


- bórax (nátrium-tetraborát): pH-szabályozó, segít, hogy a szem/könny/műkönny kémhatása ne legyen se túl savas, se túl lúgos; 0,1-0,5 gramm / testtömegkilogrammonként halálos, tehát egy 80 kilós embernél 8-40 gramm a halálos dózis, viszont egy szemcseppben max 0,018% bórax található ( [link] tehát egy 10ml-es szemcseppben 0,18g --> egy 80 kilós embernek napi 44-222 palacknyi 10ml-es szemcseppet kell a szemébe csepegtetnie ahhoz, hogy bóraxmérgezése legyen.


- EDTA (etilén-diamin-tetraecetsav / dinátrium-edetát): eltávolítja a szemen kialakuló kalciumlerakódásokat, kapható belőle 1-3%-os koncentrációjú EDTA-szemcsepp, aminek kifejezetten csak ez a hatóanyaga, de túlzott használata szövetkárosító hatású lehet; a Jutavit Eye Clinicben pl. 0,12% EDTA van, tehát szintén elenyésző a mennyiség.


- PHMB (polihexanid): gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, fertőzések kezelésére használják 0,8%-os koncentrációban.


- HPMC: szemnedvestő hatású pufferanyag ( [link]


- nátrium-foszfát: gyulladások kezelésére használják.


- poloxamer: viszkozitásjavító anyag, a gyógyszerek hatóanyagának hatásmechanizmusát segíti elő, plusz ezzel ki lehet váltani egyéb kevésbé hatásos és kevésbé jótékony hatású segédanyagokat ( [link]


Természetesen mindegyik szemcseppre/műkönnyre igaz, hogy használata előtt kezet kell mosni, és ha csíp-szúr-mar-csikar-harap a szemcsepp, akkor nem szabad tovább használni, és másikat kell keresni, hiszen nem vagyunk egyformák, bárki bármilyen összetevőre érzékeny lehet, sőt, random is kialakulhat érzékenység egy összetevővel szemben X hónap/év használat után, csak úgy a semmiből. (Ez egyébként minden gyógyszerre igaz, fájdalomcsillapítóra, antibiotikumra, stb.)


Nálam az Artelac Splash vált be. Az Ocutein túl sokszori használat után már csípi a szemem, de fél napra teljesen jó. A Starazolin csak szimplán csípi a szemem. Tesztelésre vár még a Jutavit Eye Clinic és a Cooper Vision Comfort Drops (és még mindig keresek további jelölteket), de nálam a tuti megoldás egyelőre az Artelac Splash.


3-as válaszoló: nemcsak desztillált víz és só, hanem nátrium-hialuronát is van a szemcseppekben (hialuronsav só formájában). De ha majd szárad a szemed és fáj mint a kénköves ménkű, te vegyél nyugodtan egy liter desztillált vizet, tegyél bele sót, és csepegtesd azt a szemedbe :)

Ja, és az árban középkategóriás szemcseppek közé sorolható Artelac 10ml-je 2100 Ft, vagyis 210.000 Ft 1 liter, a drágább szemcseppek pedig 4000 Ft / 10 ml körül mozognak, vagyis 400.000 Ft literje. Egy nullával benézted, de mit számít az, hiszen leleplezted a szemcsepp- és műkönnymaffiát :)


(Ui.: bocs az angol nyelvű linkekért, de ilyen témában én mindig csak angol nyelvű cikkekre/kutatásokra támaszkodom, mert sokkal több és frissebb anyagok állnak rendelkezésre.)

2023. jún. 5. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszod!
2023. jún. 5. 11:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!