Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Egy kicsi pattanás nőtt a...

Egy kicsi pattanás nőtt a szempilláim alá. Fáj az egész szemem! Mit lehet vele kezdeni?

Figyelt kérdés
2010. dec. 9. 15:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az lehet hogy árpa és nem pattanás

Az árpa apró gyulladásos tályog, ami a szemhéjszél ún. Meibom-féle olajos váladékot termelő mirigyeinek bakteriális fertőződése kapcsán jön létre. A mirigyek kivezető csöve a szemhéj szélre merőleges, a gyulladás itt alakul ki. A kórokozó általában a Staphylococcus aureus nevű baktérium. Az árpa nyílhat a szemhéj szemgolyó felőli, belső oldalán, ezt belső árpának (Hordeolum iternum) nevezzük, de nyílhat a bőrrel fedett, külső felszínre is, ez a külső árpa (Hordeolum externum). Egy időben, egymás mellett több árpa is megjelenhet.


Megjegyzendő, hogy az árpa és a jégárpa a szemhéjak igen gyakori, hétköznapi és egymáshoz sokban hasonló gyulladásos állapotai. Éppen ezért a két betegségtípust sokszor összekeverik egymással.

2010. dec. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az bizony valószínűleg valami árpa lesz. Nekem soha nem volt eddig, de idén kétszer is. El kell menni szemdokihoz, felír krémet, napi kétszer kened, és egy hét alatt elmúlik.
2010. dec. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Sok esetben az árpa magától kifakad, ezt elősegíthetjük meleg - de nem forró! -, nedves borogatással vagy párakötéssel: A borogatáshoz a tiszta zsebkendőt vagy kéztörlőt meleg vízbe mártjuk, jól kicsavarjuk, hogy csak egy kevés nedvesség maradjon benne, és óvatosan beborogatjuk vele az érintett szemhéjat. Újra és újra belemártjuk a vízbe, hogy nedves és meleg maradjon.


A párakötéshez 4x4 cm-es, gyógyszertárban kapható gézlapocska (Mull-lap), valamilyen semleges szemkenőcs - pl. Irgamid -, egy nejlon zacskóból kivágott kerek folt, vatta és hosszú ragtapasz csíkok szükségesek. Az érintett szemhéjat bekenjük a kenőccsel, ha belső árpáról van szó, a szemrésbe kenünk a krémből egy keveset. A lehunyt szemre egy száraz gézlap, arra egy tiszta vízbe mártott, majd jól kinyomkodott vattapogácsa kerül, efölé a nejlon folt vízzáró-réteg, majd a legtetejére még egy gézlap. Ezt a réteges kötést ragtapasszal rögzítjük a homlokon és az arcon. A párakötés tulajdonképpen egy egyszerű dunsztkötés, amelyben nedves, meleg pára keletkezik, ez elősegíti az árpa érését és tisztulását. Érdemes a kötést este felhelyezni, és egész éjjelre feltenni, így a napi tevékenységet, vezetést nem zavarja.


Az árpa kezelésében a meleg borogatáson és párakötésen túl hasznos lehet antibiotikum-tartalmú szemcsepp vagy kenőcs. Ennek kiválasztását bízzuk a háziorvosra vagy szemész szakorvosra, sose használjunk orvosi előírás és adagolási javaslat nélkül ilyen készítményt.


Ha a kezelés pár napon belül nem hoz eredményt, és az árpa nem fakad ki, vagy nem szívódik fel magától, keressük fel újra a szemészeti szakrendelést. Sose próbáljuk az árpát magunk kinyomni vagy megnyitni. Ezzel a szemhéj laza kötőszövetei közé préselhetjük a gyulladásos anyagot, és ez súlyos, lap szerint terjedő, akár a szemgödör szöveteinek épségét fenyegető gyulladást idézhet elő.


Ha az árpa nem nyílik meg, vagy nem szívódik fel magától, az akut gyulladás elmúltával a következőkben említendő jégárpához válik hasonlóvá. Fájdalmatlan, rugalmas csomócska marad a helyén. Ezt a szemész szakorvos pár perces, ambuláns beavatkozással kitisztítja. A beteg kevés érzéstelenítő szert kap injekció formájában az árpa körüli bőrbe. Ezután az árpát egy speciális csipeszbe fogják. Ennek az eszköznek az egyik szára kerekded fémlapban végződik, a másik szár vége ezzel szemben gyűrűt formáz. Ebbe a csípőbe fogva az árpát az a környezetétől elszigetelődik, elődomborodik, így finom szikével könnyen megnyitható és kitisztítható, anélkül, hogy a genny a környező szövetekbe préselődne. Rövid vérzéscsillapítás után a beteg antibiotikumos kenőcsöt és párakötést kap, amit pár óra múlva, otthonában eltávolíthat. Az árpa csúcsán ejtett apró nyílás pár napon belül nyomtalanul beheged.

Hasznos tudnivalókAz árpa hétköznapi, jól gyógyítható szemhéjgyulladás. Életében legalább egyszer az emberek nagy százaléka "növeszt" egyet. Ha többször ismétlődik, és a megfelelő kezelésre nem jól reagál, diabétesz, illetve az immunrendszer szerzett gyengesége állhat a háttérben.

2010. dec. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Hagyd a kötést, szemorvos ír rá kenőcsöt, attól elmúlik. Minél előbb mész, annál nagyobb valószínűséggel kerülöd el a sebészetet (ahol felvágják).
2010. dec. 9. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Jesszus, nem gondoltam volna hogy ilyen komoly:O

Köszönöm a válaszokat!

2010. dec. 9. 16:53
 6/7 anonim ***** válasza:
Ne hogy kinevess, Még nagymamám mondta és nállam is meg a lányomnál is bejött a mondása. Nézzél bele egymás után háromszor a kucslyukba, azzal a szemeddel amelyiken az árpa van. Én megtettem naponta kétszer is és a lányom is. Elmult az árpánk.Én sem hittem benne abban az időben, azt hittem ez csak népi babona. Próbáld ki, meglásd két nap mulva, vagy már reggelre mi lesz a változás. Ha nem csihad, irány az orvos. És senkitől nem várok olyan megjegyzéseket hogy én bolond lennék.egyszerűen csak működik ez a dolog.
2010. dec. 9. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
utolsó, de ez nem olyan hogy a tudatod gyógyít meg. Mármint eza "minden fejben döl el"? mert gyakorlatilag semmi olyan nem történik közvetlenül a szemmel ha a kulcslyukba nézel.
2010. dec. 9. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!