Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Rosszul látom a kék színt. Mi...

Rosszul látom a kék színt. Mi okozhatja?

Figyelt kérdés
Nem hordok szemüveget, jól látok közelre és távolra is, kivéve a kék színt. Minden más színt teljesen élesen látok, de a kék az nagyon elhomályosodik. Példák okáért ott van ugye a Tesco-s logo, felirat. Alá van húzva kék szaggatott vonallal, és éjszaka ugye hogy látszódjon, világít is. Na én ezt a szaggatott kék vonalat távolról, mondjuk a kocsiban ülve olyannyira nem látom tisztán, hogy nekem ez teljesen egybefolyik, és egy egyenes, folytonos vonalat látok helyette. Félreértés ne essék, semmi baja a szememnek, tisztán látok mindent, és közelről a kéknek is meg tudom különböztetni az ősszes árnyalatát, de távolról már nem megy, főleg ezekkel a világítós-neonkék színekkel. Az összes többi színt teljesen élesen látom, közelről-távolról, nem mosódik el, se semmi. Mi okozhatja ezt?

#szín #kék #távolság #homályosodik
2015. júl. 27. 01:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Talán az lehet az oka, hogy a kék színre érzékenynek mondott receptorsejtek a retinán a három sejttípus közül a leginkább érzéketlenek. Ráadásul a nem-kék színű fényekre a másik két sejttípus csaknem egyszerre reagál, ezért a kék ezekhez képest kisebb fényerő érzetét kelti, hasonlóan a fekete területekhez. Emiatt alapvetően kicsi a szemünk kék-kontrasztérzékenysége. Ehhez hozzájárul, hogy este kicsi az általános megvilágítás, és a szembe érkező kevesebb fény kevesebb receptorsejtet aktivál. Ezért olyan az élményed, mintha egy kisebb felbontású képen néznéd a világot, amin az apróbb részletek, mint a vonal kivilágítatlan megszaggatásai, már nem érzékelhetőek.


Ez engem is érdekelt, és most, hogy megláttam a kérdésedet, végre átgondoltam a dolgot. Szóval köszönöm!


Orvostanhallgató, 24/F

2015. júl. 27. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A szem ideghártyájában kétféle érzékelő sejt van: a csap és a pálcika. A színek érzékelésére az ideghártya receptorai közül a csapok képesek, melyek lefedik az érzékelt fény teljes tartományát. A receptoroknak három fő típusuk van a jellegzetes fényérzékelési spektrumnak megfelelően: vörös (570 nanométer), zöld (535 nm) és ibolya-kék (445 nm).

Ha bármely típusú színérzékeny receptor hiányzik: színvakságnak (anopia) nevezzük. Ha a receptorok mennyisége csökkent vagy nem működnek megfelelően, akkor színtévesztésről (anomália) beszélhetünk.

2015. júl. 27. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!