Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Mennyi időnként menjen egy...

Mennyi időnként menjen egy cukorbeteg ember szemvizsgálatra, hogy biztosan ne legyen semmi látáskárosodása? Kell-e azt mondani a szemorvosnak vizsgálat előtt, hogy cukorbeteg?

Figyelt kérdés

Különben 2-3 évente elég, talán, ha nincs változás.


Más vizsgálatot csinál az orvos, ha cukorbeteget vizsgál?

Ha mégse megy valaki időben, akkor mennyi idő alatt lehet baja a szemének? 6-8-10 év? Vagy akár 1-2 év alatt is?



2016. máj. 20. 17:00
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Szerintem az a legtisztább, ha elmész most, elmondod, hogy miért akarod megnézetni a szemed, aztán a többit meg az orvos majd tudja már. Hogy milyen vizsgálatot csináljon, meg hogy mennyi időre hívjon vissza. Ha nem hív vissza, akkor pedig te kérdezd meg ugyanezt tőle ,amit tőlünk.
2016. máj. 20. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


A baj az, hogy ez Mo-on biztos működik, de olyan helyen nem, ahol fizetni kell a szemvizsgálatért. Azt mondják, hogy évente, hiszen abból élnek.

Már, ha megértik, amit kérdez az ember, vagy csak bólogatnak.

A "family-doctor" se nagyobb segítség -bár kérésre azért nem nagyon ellenkezik-, csak arra kiváncsi, hogy van-e valami változás-tünet; különben "ne izgassa magát" az ember. Ez fér abba a kb 7 percbe, amit egy emberrel -és egy témával- tölthet. Amiért még nem kell fizetni.


Azért kérdeztem, hogy hátha van egy szokásos lista, amit valaki ismer. A cukorbetegek javasolt szemvizsgálati rutinjával kapcsolatban.

2016. máj. 20. 23:28
 3/17 anonim ***** válasza:

Hivatalos formáját nem ismerem, de szerintem az egy év az reális.

Cukorbetegeknél úgy hiszem szemfenékprobléma, magas szemnyomás szokott kialakulni. Tehát igen, mondd az orvosnak, hogy cukorbeteg vagy, mert minden bizonnyal akkor valóban a szükséges vizsgálatokat végzi el.

Több cukorbeteg rokonom van, az alapján van elképzelésem.

2016. máj. 20. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Ha tünet nélkül nem vizsgál, akkor én szerintem kiválasztanék a zöldhályogból egy könnyedebb tünetet ,és azt mondanám, hogy az szokott időnként előfordulni. Hogy megvizsgáljon. De azért könnyedebbet, és hogy csak időnként, hogy azért feleslegesen ne írjon cseppet. Mert a zöldhályoggal az a baj, hogy mikor tünete van, az már késő.
2016. máj. 20. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
A szemnyomásmérés meg bele is fér a hét ingyenes percbe:)
2016. máj. 20. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Hát, akkor okosabb tényleg évente menni. De kell valamit találnom, amire hivatkozhatok, hogy pontosan mit nézzen meg, mit "akarok tőle".

Jó, mindent inkább, mint nem látni -esetleg-.

2016. máj. 21. 01:01
 7/17 anonim ***** válasza:

Ha stabilan jo a vercukrod es jo szokott lenni a H1BAC erteked, vernyomasod jo, illetve a szemeszeten nem latnak semmi elvaltozast, akkor en 2 evente mennek, (megyek).


Szemfenek-vizsgalatot szoktak nekem vegezni. Szemcseppel kitagitjak a pupillat, aztan azon keresztul a szem belso felen levo kicsi erek allapotat nezegetik - ezek roncsolodnak eloszor ha problema van.

Es eleinte ez is valamennyire visszafordithato folyamat. Ha mar latasromlas is van, az mar kicsit komolyabb.

2016. máj. 21. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


A vércukrom határesetnek mondják -viszont az elmúlt években lejjebb vitték a határt, ahogy tudom-, a H1BAC-ot megnézem, hogy belevette-e az orvos az évi rendes ellenőrző tesztbe; nem tudom.

A vérnyomásom sajnos csak gyógyszerekkel annyi, mint ami nekem javasolt -kb 110/70-, pedig többféle dolgot próbáltam. A gyógyszereket sikerült a tiszta kakaóporral csökkenteni valamennyire.


És legutóbb nem néztek szemfenéket, nem tudom miért, majd kérem legközelebb.

2016. máj. 21. 04:41
 9/17 anonim ***** válasza:

Akkor ha még nem volt probléma, pl kapilláris vérzés a retinán a korábbi éves vizsgálatnál, akkor legalább évente el kell menni. Ha volt akkor a legjobb elmenni a szemészeti klinikára ahol OCT felvételt készíenek a szemfenékről. Az kimutatja a legkisebb vizenyőt ödémát is a retinán. Na elmondom hogy van ez.


Akinek a cukor probléma mellett magas a koleszterin szintje, az fokozottan ki van téve az érrendszeri szövődményeknek.


A leginkább érintett szervek a lábak alsó részei után a vese és a szem. A szem az ahol legelőször meg lehet látni a problémát. Sőt az ember saját maga is észreveszi, ha tudja mit kell figyelni.


A szemészeti vizsgálaton ha problémát találnak, akkor a szemfenék vizsgálatakor a kapilláris ereken, vagyis a retina legvékonyabb erein mikro aneurizmákat kitágult részeket és mikro vérzéseket találnak. Ez attól van, hogy a magas vércukor szint mellett a cukor-vérzsír átalakulás a májban megnöveli a "rossz" koleszterin szintjét a vérben. Ettől a test minden erében elindul egy elmeszesedés, amit először észre sem lehet venni, csak amikor az ilyen jól látható helyeken rendszeresen vizsgálják.

Vagyis a vérben lévő túlzott koncentrációban lévő koleszterin kirakódik az erek falán az ér belhártya és az érfal között. Ettől az érek keresztmetszete egyre csökken. Ez legelőször a legvékonyabb erekben okoz komolyabb keringési zavarokat.


Beszéljünk a szemről.

Amikor a meszesedés (ez csak a neve, mert először ez nem valódi kemény réteg, eleinte csak gyógyszerrel, pl. sztatin hatóanyagú koleszterin csökkentővel vissza oldható koleszterin, csak elhanyagolt állapotban válik kemény, úgynevezett meszesedéssé).

A szemben okoz a legelsők között problémát ez a folyamat.

Először beszűkülnek a kapilláris erek és a vérellátás a kritikus részeken jelentősen lecsökken. Ezáltal az erek falának és az általa ellátott területek vérellátása elégtelenné válik és az érfal szétesésnek indul a megfelelő oxigén és tápanyag ellátás hiányában. Ezáltal az ér fal félig áteresztővé válik és a közeli térbe átengdi a vér szérumot, a "vérsavót" ahogy nevezni szokták és vörös vér sejtek is menek mennek át rajta kis mértékben. Ez okozza az ödémát a szemfenék egyes részein és a mikro bevérzéseket.


Ezt onnan tudom, hogy nálam elkezdődött pár évvel ezelőtt egy ilyen folyamat, de megállítottam és vissza fordítottam. Most nagyjából mondhatom, hogy rendben van és úgy tűnik meg tudom tartani ezt az állapotot. Korábban voltak már egészen kicsi látótér kieséseim és sötétebb folt a látótérben, de azóte ez is rendeződött. Ehhez koleszterin csökentő gyögyszert Atorvasztatint szedek napi 80 mg-ot, habár a napi 40 mg is hatásos volt de inkább kértem a nagyobb dózist, mert az biztosan megállítja mindenhol az erek károsodását és vissza is fordítja ahol még lehet.


Legelső alkalommal nálam is néztek szem nyomást de az rendben volt utána már nem foglalkoztak ezzel, mert az nem függ össze ezzel a kórképpel.


Most álmos vagyok, de ha valami kérdés merül fel vagy valamit nem írtam le elég részletesen akkor majd pótolom.


ja, az ödémát úgy lehet észre venni mindenféle orvosi vizsgálat nélkül, ha ránézel egy teleírt papír lapra és egyetlen betűt nézel valahol középen, azon tartod a szemed. El nem mozdítod róla az önvizsgálat közben.

A perifériás látótérben arra kell figyelni, hogy az írott sorok nem görbülnek-e meg. Nem látszik egyik részen keskenyebbnek a betűk sora mint a többi részen.


A másik amit így meg lehet figyelni, hogy megint csak egyetlen középen lévő betűre nézve a perifériás (a látótér szélei felé) mennyire látszanak élesen a betűk. Nincs-e olyan rész, ahol egészen eléletlenedik az írott szöveg oda eső része. Ha igen, az a szemfenéken az ödémát jelzi.


A vonalak elferdülését, esetleges széttartását, torzulását egy négyzetrácsos lapon még jobban meg lehet figyelni.


Sőt még másik önvizsgálati módszert is leírok, amit használok amióta megtapasztaltam a problémát pár éve.

Egy félhomályosan nagyon gyengén megvilágított felület elé kell állni, ami éppen csak látszik a sötét szobában. látszania kell, de gyengén.


Először legalább fél percre be kell csukni a szemed.

Azután pillanatra kinyitod és egy-két másodpercig megnézed az egyenletesen gyengén megvilágított felületet. Ha egyenletesen tiszta foltmentesnek látod, akkor nincs baj. Ha látsz benne sötétebb foltokat, akkor az két dolog miatt lehet.

Vagy a teszt előtt erős fényforrásra erősen megvilágított dologra néztél, és akkor akár több perc is kell amit sötétben töltesz a teszt előtt.


Ha ez a folt mindig ugyanott jelentkezik annak ellenére, hogy nem néztál előtte erős fényforrásba, akkor ott a sötétebb részeknél rosszabb a fény érzékelő iged hártya vérellátása. Akkor feltétlenül el kell menni orvoshoz.


Nagyon Fontos!

Egyszerre csak egy szemmel kell elvégezni a vizsgálatot.

A másikat csukva kell közben tartani.


Na és mondom tovább.

Ha valaki nagyon elhanyagolja ezt a dolgot, akkor az következik belőle, hogy egyre nagyobb keresztmetszetű erek szűkülnek majd záródnak el és ez egyre nagyobb terület esik ki a működésból az ideghártyán. Ez növekvő látás kiesést okoz. A vérellátás hiánya miatt széteső érfal enzim jelzésére új ér képződés indul meg, de azok nem hogy javítanák az igeghártya vérellátását, hanem elvadultan bele nőnek a szem üvegtestbe és eltakarják a látótér egy részét. Ezek a proliferatív érképződés elvadult ér képződményei nagyon törékenyek és könnyen megpattanak egy hajolástól is. Olyankor a vér elönti a teljes szem beső terét és beköszöt az végleges vakság, amit még mindig tudnak javítani, ha eltávolítják az üvegtestet a benne lévő erekkel és az ereket koaguálják lézer segítségével. Ekkor komoly látás kimaradások jönnek létre, de a látás résben vissza tér. Viszont ha a vér keringésben koleszterint nem tudja a az orvos lecsökkenteni, akkor a megmaradt látásnak is végleg búcsút mondhatunk. Persze ez nem kínoz sokáig, mert a meszesedés a szervezet összes erét érinti és lassan leállnak a vesék és az összes szerv. De még előtte a lább ujjai elkezdenek elhalni az erek lassú szűkülete és a végén a teljes elzáródása miatt. Aztán már nem a látás lesz a legnagyobb baj.


Bocsánat, de a vége kicst tragikusra sikeredett, de ha valaki nagyon nem veszi figyelembe a problémát, már mint a vérzudok legalább 7-6,5 alatt vagy körül tartását, és melletzte még a koleszterin szintjére sem figyel, akkor járhat így.


Nem sok hiányzott, hogy én is így járjak, de miután kiderül a II.-es típusú cukor betegségem, elkezdtem utána olvasni ezeknek a dolgoknak és ezzel már megúsztam egy egyelőre beígért mikro pontos lézer kezelést, ahol korábban a mikro vérzések vltak a retina kapiiláris ereinél. Szerencsére proliferatív ér képződés nálam nem indult meg, ha bár kicsi látás kiesés akkoriban még jelentkezett és a betőket se láttam jól az érintett területen de amióta szedem a koleszterin csökkentő gyógyszert, azóta szépen vissza állt minden közel a régire, amikor még semmi probléma sem volt.


Mindent látok szemüveg nélkül élesen.

A lényeg, hogy az ember tanulja meg mitől lesz jobban, különben az orvosok csak a szokásos protokoll szerint már régesrégen megégették volna a retinán a kritikus pontokat a korábban meglévő ödéma körül, mint egy lavarrva azt, hogy fel ne emelkedjen, le ne válljon a retina. Szóval megúsztam.


A rosszabbodás kb három hónap alatt hatlmas mértéket ölthet.

(amikor még nem szedtem a koleszterin csökkentőt)


és kb három hónap alatt jelentősen javulni is tud, miutány szedni kezdetem.

Mellette veszek be étrend kiegészítőt, napi kettő halolaj kapszuát /1 reggel és egy este/ és a CLA kapszulából is ugyanezt. Na meg a cukor gyógyszert és a vérnyomásra a gyógyszert és mindent amit még felírtak. Így rendben vagyok azóta. Már másfél éve nem jártam a szemészeten, mert látom, hogy nem hogy rosszabb lenne de rendbe jönn. majdnem teljesen rendbe jött már.

Azért majd egyszer megnézetem, hadd csodálkozoon az orvos is, hogy ilyent még nem látott. Nekem régebben azt mondta, amikor három havonta vissza rendelt, hogy ez nem szokott javulni, csak mindig rosszabb lesz. na majd én megmutatom neki, hogy meg lehet oldani. Már lassan én is kiváncsi lennék egy szemfenék fotóra, amit az OCT készülékkel interferenciás felvétellel hologramhoz hasonló módszerrel az interferencia alapján nagyon pontosan meg tudnak mérni egy optikai műszerrel.

Van jó néhány nagyon ronda ilyen fotóm abból az időből, amikor még jelentkeztek ezek a tünetek.


Most már tényleg nagyon álmos vagyok. ha valahol helyesírási hibát vétettem, akkor elnézést kérek, de a lényeg benne van.

Jó éjt és azután szép napot!

2016. máj. 23. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad a tapasztalataidat!


Legelőször a családi-orvoshoz megyek el, hogy csináljunk egy mindenre kiterjedő éves tesztet. Aztán azzal a kezemben megyek majd a szemorvoshoz. Beletelik egy időbe, mert az orvos elég keveset van bent, pénteken soha, különben csak néhány órát egyszer de, egyszer du, amit állandóan változtat, sajnos.

De ő volt az egyetlen, aki vállalt annakidején, próbáltam másokat, de várólista van mindenkinél, és talán mindegy is, nem tudom.


A koleszterinnel nekem is volt problémám, még 20 évvel ezelőtt 2 teljes évig szedtem sztatint is, szigorú diéta mellett, de alig változott a szint. Most is magas, de ma már nem kockáztatnám a sztatinszedést, ahogy sorra kiderülnek a problémák a mellékhatásokkal.


El is felejtettem ezeket a szemteszteket, amiket írtál, kösz, hogy emlékeztettél; tényleg ezek pont jók!

Így elsőre rendben is lenne minden, de majd még megcsinálom többször, csak azért. Különben mínuszos szemüvegem lenne, azaz kintre használom is, bent mostanában inkább nem, valahogy nem hiányzik, csak útban van, nem nézek, csak közelre bent.

2016. máj. 23. 02:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!